Koszt Więźby Dachowej - Oferteo.pl
  • »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Jak obniżyć koszt więźby dachowej dzięki zasadzie im mniej, tym lepiej

Jak obniżyć koszt więźby dachowej dzięki zasadzie „im mniej, tym lepiej”

Katarzyna Kowalczyk, 28 Lutego 2016

Więźba dachowa jest najważniejszym elementem dachu. Za jej wykonanie i materiał zapłacimy kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpowiadamy, dlaczego ceny za więźbę są tak rozbieżne i jak rozsądnie ograniczać wydatki dzięki zasadzie „im mniej, tym lepiej”.

Jeśli szukasz ofert na wykonanie więźby dachowej wypełnij ten formularz.

Koszt więźby dachowej

Od czego zależy cena dachu?

Budując dach, przechodzimy przez kilka etapów: wykonanie więźby dachowej, montaż wstępnego krycia i pokrycia. Ostateczne koszty zależą, jak w większości przypadków, od wyboru materiałów, powierzchni dachu oraz stopnia jego skomplikowania. Jeśli nasz dach ma prostą, typową konstrukcję, możemy niemal całkowicie wykorzystać zakupione materiały. Skomplikowany, złożony dach wymusza przycinanie dachówek lub płyt, by dopasować ich kształt, a to z kolei oznacza powstawanie odpadów i stratę budulca. Duża liczba połaci zwiększa zużycie materiału o 10-15%. Pamiętajmy o tym, projektując dom. Zadbajmy także o ocieplenie naszego dachu lub poddasza. Dzięki temu łatwiej ogrzejemy budynek w sezonie grzewczym, a w przyszłości nie będą konieczne dodatkowe prace:


Żeby nasz dom był ciepły, potrzebne są dobrze wykonane izolacje. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe wykonanie wszystkich prac od podstaw - ocieplenie fundamentów, ścian, poddasza, zadbanie o ocieplenie okien. Na poddaszach stosujemy np. piankę PUR. Wełna jest jednak trwalsza, nawet po rozbiórce dachu możemy ją jeszcze wykorzystać. Pianę z kolei musimy wyrzucić. Dlatego osobiście polecam wybrać wełnę mineralną – tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie.


Jak obniżyć koszty więźby dachowej?

Więźba to nośna konstrukcja dachu, wykonana z drewna. Jej kształt i cena zależą od tego, ile spadów ma dach, jakie obciążenie będzie musiał wytrzymać oraz jaki jest kąt jego nachylenia. Podobnie jak w przypadku bryły domu, im prostsza jest konstrukcja, tym mniej płacimy za wykonanie – mniejszy i mało skomplikowany dach pochłonie mniej materiału, a jego budowa potrwa krócej. Postarajmy się zlecić budowę więźby kompetentnym rzemieślnikom i wybierzmy dobre jakości drewno - dzięki temu zdobędziemy pewność, że dach jest bezpieczny dla mieszkańców domu i będzie służył nam przez lata.

Zgodnie z zasadą “im mniej, tym lepiej” (im prostszy dach, tym mniejszy koszt), najmniej zapłacimy za więźbę dachu dwuspadowego. Najdroższy będzie oczywiście dach wielospadowy. Jak duża jest różnica? W pierwszym przypadku do użycia więźby nie jest wymagane tak masywne drewno. Za więźbę zapłacimy tu od 30 zł/m2 do 70 zł/m2. Przyjmując, że nasz dach będzie miał powierzchnię 180 m2 (czyli mniej więcej tyle, ile ma standardowy dach domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2), zapłacimy od 5 400 zł do 12 600 zł.

Jeśli jednak dom jest szerszy niż 11 m, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Tak duży dach wymaga wzmocnienia słupami i płatwiami. Średnio za taką więźbę płatwiowo-kleszczową zapłacimy od 45 do 85 zł/m2, co w przypadku naszego dachu kosztować będzie od 8 100 zł do 15 300 zł.

Dach czterospadowy to koszt 110 zł/m2 za więźbę. Większa kwota wynika ze stopnia skomplikowania takiej konstrukcji. Dla dachu o powierzchni 180 m2, całkowity koszt wynosi 19 800 zł.

W przypadku dachu wielospadowego trudno jest mówić o ujednoliconej, przybliżonej kwocie za metr kwadratowy. Ceny są tak rozbieżne, jak fantazja projektantów i inwestorów – złożona konstrukcja dachu oznacza większy koszt wykonania projektu. Można przyjąć jednak, że cena wykonania więźby w tym przypadku będzie o 1/3 wyższa, niż w przypadku dachu czterospadowego. To oznacza, że za więźbę dla dachu o powierzchni 180 m2 zapłacimy minimum 25 740 zł.

Koszt dachu może się zwiększyć, jeśli wymarzymy sobie lukarny. Jedna taka dobudówka o wymiarach 2,3 x 2 m, to wydatek rzędu od 750 zł do 850 zł za same materiały. Doliczając jeszcze koszty wykonania, cena zwiększa się dwukrotnie i wynosi wówczas od 1 500 zł do 1 700 zł.

Ile zapłacimy za więźbę dachową? Ceny za materiał i robociznę

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje sam materiał, a ile robocizna w przypadku więźby.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaką część dachu uda się wykonać z 1 m3 drewna. Jest to 25 m2 dachu. Przyjmijmy tak jak wcześniej, że nasz dach ma powierzchnię 180 m2. Do jego wykonania potrzebujemy 7,2 m3 drewna. Do tego musimy zadbać jeszcze o materiał na murłaty, krokwie, jętki, płatwie, kleszcze, słupy i ołatowania (kontrłat i łat), czyli wszystkie elementy wspomagające konstrukcję dachu.

Murłata – to oparcie dla krokwi lub wiązarów. Układa się ją na stropie albo ścianach kolankowych.
Jętka – to pozioma belka lub deska, której zadaniem jest połączenie par krokwi. W ten sposób tworzy ich podporę i wzmacnia konstrukcję dachu. Między deski wkłada się dodatkowo klocki usztywniające, by nadać im większą sztywność.
Krokiew – ukośna belka. Krokwie połączone parami tworzą kalenicę, czyli górną linię dachu. Te belki mają szerokość 1 m i wysokość ok. 2 m w przekroju. Belki o większym przekroju układa się w załamaniach połaci dachowej.
Płatew – belka ułożona poziomo, podparta słupami. To drewniane krawędziaki albo stalowe belki dwuteowe.

Łaty i kontrłaty kupuje się razem z więźbą, ale montujemy je dopiero przy wykonaniu wstępnego krycia dachu.

Pamiętajmy, że cena za więźbę może być inna w zależności od tego, jakie wybierzemy drewno. Materiał może się różnić między sobą poziomem wilgotności. Drewno tańsze wymaga jeszcze impregnacji. Sam materiał kosztuje w tym przypadku od 690 zł/m3 do 850 zł/m3, dodatkowe koszty impregnacji wynoszą 450 zł/m3. Wróćmy do naszego dachu o powierzchni 180 m2 – łączny koszt wykonania więźby sięga kwoty w przedziale od 8 208 zł – do 9 360 zł. Drugim rodzajem budulca jest drewno suszone komorowo, bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jego cena to 1 100 zł/m3 do 1 200 zł/m3. Czyli za nasz dach zapłacimy od 7 920 zł do 8 640 zł. Widzimy, że to, co z pozoru wydaje się tańsze, może ostatecznie zwiększyć nasze wydatki.

Sam materiał to jeszcze nie wszystko, liczy się także wykonanie. Za zmontowanie więźby zapłacimy od 12 zł/m2 do 70 zł/m2. Dodatkowo do tej kwoty doliczamy cenę za montaż łat i kontrłat, czyli od 4 zł/m2 do 12 zł/m2.

Więźba nie zawsze musi być wykonywana na miejscu budowy. Możemy zdecydować się na więźbę prefabrykowaną, która powstaje poza placem budowy, przywożona jest w częściach i montowana w miejscu dachu. Koszt prefabrykowanej więźby dachowej wraz z montażem kształtuje się średnio na poziomie od 80 zł/m2 do 85 zł/m2. Oznacza to, że budując dach o pow. 180 m2 z elementów prefabrykowanych zapłacimy od 14 400 zł do 15 300 zł.

Podsumujmy te informacje o kosztach więźby dachowej:

Rodzaj dachu Koszt za m2 Całościowy koszt więźby dla dachu 180 m2 Cena po doliczeniu kosztów montażu
Dach jednospadowy 30 - 70 zł 5 400 – 12 600 zł 7 560 – 25 200 zł
Dach jednospadowy dłuższy niż 11 m 45 - 85 zł 8 100 – 15 300 zł 10 260 – 27 900 zł
Dach czterospadowy 110 zł 19 800 zł 21 960 – 32 400 zł
Dach wielospadowy 143 zł 25 740 zł 27 900 – 38 340 zł
Więźba prefabrykowana 80 - 85 zł - 9 600 – 102 000 zł

Na podstawie: Oferteo

Znamy już szacunkowe ceny za materiał i robociznę przy budowie więźby. Widać, że różnią się zależnie od rodzaju stawianego dachu. Jeśli już wiemy, jaką więźbę chcemy postawić, pozostaje nam tylko wybór odpowiedniego wykonawcy. Polecamy sprawdzone firmy ciesielskie z Oferteo. Żeby otrzymać od nich dopasowane i szczegółowe oferty, wystarczy skorzystać prostego formularza. Firmy ciesielskie z wybranego regionu same się z nami skontaktują i będą konkurować między sobą ofertami. My z kolei sprawdzimy opinie innych klientów i wybierzemy ofertę najlepszą dla siebie.

Podsumowanie

Cena za wykonanie więźby dla dachu wielospadowego może być nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku dachu jednospadowego. Za drewnianą konstrukcję dla dachu o powierzchni 180 m2 możemy zapłacić zarówno 8 000 zł, jak i prawie 40 000 zł. Pamiętajmy, że cena zależy także od drewna, jakie zostanie użyte do więźby oraz od cen robocizny, które mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od wykonawcy. Na materiałach nie powinniśmy oszczędzać - więźba jest szkieletem naszego dachu, musi zatem być wytrzymała i mocna, a do tego służyć przez lata. Dlatego lepiej jest wybrać projekt domu z prostym, na przykład dwuspadowym dachem, co skróci czas budowy i zmniejszy nasze wydatki.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

9. Tradycyjne dachówki czy nowoczesne płytki włóknocementowe? Wybieramy pokrycie dachowe »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »