• »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Ile zapłacimy za ściany działowe domu? 5 odpowiedzi i 1 złoty środek

Ile zapłacimy za ściany działowe domu? 5 odpowiedzi i 1 złoty środek

Katarzyna Kowalczyk, 12 Lutego 2016

Nasz wymarzony dom powoli nabiera kształtów. Za sobą mamy już fundamenty i ściany zewnętrzne. Teraz czas na ściany działowe. Możliwości jest wiele – to, z czego powstaną ściany, zależy w równej mierze od fantazji inwestora, jak i jego portfela.

Jeśli szukasz konkretnych ofert na wykonanie ścian wewnętrznych wypełnij ten formularz.

Ściany wewnętrzne

Nie da się ukryć, że cena jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru materiałów budowlanych. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na najdroższe rozwiązania, a te najtańsze wydają się nam po prostu marne. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się właściwościom różnych materiałów i znaleźć dla siebie złoty środek.

Ściany z betonu komórkowego

Są lekkie i stosunkowo tanie. Doskonale nadają się do ścianek dekoracyjnych, które mają nieregularny kształt. Materiał łatwo się modyfikuje. Cena materiału za 1 m2 to ok. 40 zł w przypadku płyt o grubości 11 – 12 cm. Oznacza to, że dla domu o powierzchni 120 m2, koszt postawienia ścian działowych z betonu komórkowego to 3360 zł. Stosunkowo tania jest także robocizna – za wybudowanie 1m2 zapłacimy 15 – 20 zł.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych

Są droższe, ale mają wiele zalet. Można je postawić w krótkim czasie, nie trzeba wykonywać żadnych obróbek przed malowaniem i nie przepuszczają dźwięków. Wszystko dzięki temu, że w środku znajduje się wełna mineralna. Koszt ich wykonania razem z wypełnieniem 40 mm to 100 – 120 zł/m2. Za postawienie takich ścian działowych w naszym domu o powierzchni 120 m2, zapłacimy 8400 – 10800 zł.

Ściany z ceramiki

Czyli z cegieł pełnych lub dziurawek, cegieł klinkierowych albo pustaków. Są masywne, przez co stanowią obciążenie dla stropu. Dobrze tłumią dźwięk i są odporne na uszkodzenia. Po postawieniu ścian, należy jeszcze wykończyć je tynkiem, aby były gładkie. To wydłuża czas ich powstawania. Koszt cegieł pełnych to ok. 1-2 zł/szt. lub inaczej – 507 zł/m2. Pustaki ceramiczne są droższe – 1 sztuka kosztuje 6-7 zł, a materiał potrzebny na 1 m2 ściany – 62 zł. Za budowę wszystkich ścian działowych w domu jednorodzinnym, zapłacimy 5 208 zł. Do tego doliczyć musimy jeszcze koszty robocizny – 20-25 zł/m2. Możemy kupić również tańsze cegły dziurawki – w niektórych sklepach różnica wynosi ok. 50 – 60 gr. za sztukę, co w przypadku cegieł stanowi nawet 50% różnicy. Chociaż 50 gr. wydaje się nie czynić tak wielkiej różnicy, to przekładając to na całość kosztów, zamiast płacić ponad 5 tys. zł za ściany działowe, możemy wydać na nie 2 604 zł. Pamiętajmy jednak, że ściany z dziurawek nie będą tak dobrze tłumić dźwięków jak te z pełnych cegieł.

Ściany z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych

Właściwościami przypominają ściany ceramiczne. Niekonieczne jest tu tynkowanie. Cena za materiał potrzebny na wykonanie 1 m2 takiej ściany waha się od 25 do 35 zł. Fachowcowi za postawienie ścian zapłacimy dodatkowo 20-25 zł/m2. Koszt wybudowania ścian działowych w domu o powierzchni 120 m2 tą metodą wynosi 2100 - 2940 zł.

Mamy już materiały budowlane. Teraz musimy sprawić, żeby ściany powstały. Czarami raczej tego nie zdziałamy - lepiej od razu powierzmy zadanie fachowcom. Zapłacimy za to od 15 – 40 zł/m2, w zależności od tego, z czego budowane są ściany.

Koszt ścian działowych - materiały i robocizna

Materiał Cena za materiał za m2 Cena za robociznę za m2 Cena łącznie (ściany działowe w domu o powierzchni 120m2)
Beton komórkowy 40 zł 15 - 20 zł 4620 - 5040 zł
Płyty gipsowo-kartonowe z wypełnieniem 60 zł 40 - 60 zł 8400 - 10800 zł
Cegła pełna 50 zł 20 - 25 zł 5880 - 6300 zł
Cegła dziurawka 25 zł 20 - 25 zł 3 360-4200 zł
Cegły i bloczki wapienno-piaskowe 25 - 30 zł 20 - 25 zł 3780 - 4620 zł

Widzimy, że najwięcej kosztować nas będą ściany z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem. Maksymalnie zapłacić za nie możemy nawet ponad 10 000 zł. To dwukrotnie więcej, niż postawienie ścian z betonu komórkowego czy cegły. Jeśli jednak zależy nam na wyciszeniu wnętrza, warto przemyśleć tę możliwość. W tej kwestii będą one skuteczniejsze niż inne rozwiązania. Najtańsze są ściany z cegły dziurawki lub z bloczków wapienno-piaskowych. Już za niecałe 4 tys. zł. możemy wybudować trwałe i odporne na mróz ściany działowe. Problematyczny może okazać się jednak ich montaż – są ciężkie i trudne w obróbce.

Ściany działowe stanowią niewielki koszt w porównaniu do innych etapów budowy domu. Ich wykonanie jest tańsze niż postawienie ścian zewnętrznych. Całkowita suma zależeć będzie od producenta i sprzedawcy materiałów budowlanych. Dlatego przed zakupem rozejrzyjmy się po hurtowniach. Być może uda się kupić materiał w promocyjnej cenie? Przemyślmy także wystrój naszych wnętrz – ściany z cegieł mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem w naszym salonie. Niekryte tynkiem, nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

7. Koszty budowy stropu. Dlaczego nie warto na nim oszczędzać? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »