• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Stawiamy ściany zewnętrzne – z czego i za ile?

Stawiamy ściany zewnętrzne – z czego i za ile?

Katarzyna Kowalczyk, 05 Lutego 2016

Koszt postawienia ścian zewnętrznych waha się od 199 zł/m2 do niemal 400 zł/m2. Taka rozbieżność wynika z różnic w grubości ścian oraz z rodzaju materiału przeznaczonego na ten element. Podpowiadamy, które z rozwiązań będzie najkorzystniejsze przy budowie jednorodzinnego domu w technologii murowanej.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na postawienie ścian zewnętrznych, wypełnij ten formularz.

Ściany zewnętrzne

Z czego budować ściany?

Ściany zewnętrzne buduje się z bloczków albo pustaków. Dodatkowo potrzebne są wieńce, nadproża i zaprawy do murowania. Pamiętajmy o tym, że ściany wymagają jeszcze ocieplenia, otynkowania i pomalowania. Wykonanie ocieplenia to średnio koszt w wysokości od 110 zł/m2 do 120 zł/m2. Cena ta może się zmienić, jeżeli zdecydujemy się na grubsze ściany. Tynkowanie kosztuje minimum 20 zł/m2.

Znaczną część kosztów stanowią materiały. Inwestor może zlecić zakup materiałów firmie wykonawczej albo dostarczyć je we własnym zakresie. Druga możliwość wymaga znacznie więcej czasu i cierpliwości. Trzeba bowiem dzwonić do hurtowni lub wysyłać do nich mailowe zapytania, by uzyskać informację o cenie, a na koniec wybrać najkorzystniejszą z ofert. W kwestii dostarczenia materiałów wiele zależy od ekipy, której powierzyliśmy budowę. Być może decydując się na robociznę razem z materiałami, otrzymamy rabat? Dobrze jest przemyśleć tę kwestię. Dokładne zorientowanie się w cenach może oznaczać nawet od 10% do 15% mniejsze wydatki.

Samodzielne kupowanie materiałów budowlanych ma jeszcze jedną zaletę: daje prawo do uzyskania zwrotu 15% kosztów. Jest jednak jeden warunek - inwestor nie może mieć ukończonych 36 lat. Ulga budowlana dotyczy powierzchni nie większych niż 100 m2, a wnioski przyjmuje Urząd Skarbowy. Potwierdzeniem naszych wydatków są w tym przypadku faktury, dlatego nie wyrzucajmy ich przedwcześnie. Po czterech miesiącach od złożenia wniosku powinniśmy otrzymać zwrócone pieniądze.

Sprawdźmy, jaki jest koszt zbudowania ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy ściany jedno-, dwu- i trzywarstwowe. Te ostatnie są jednak rozwiązaniem rzadko stosowanym w Polsce.

Ściany jednowarstwowe

Ze względu na to, że ściany jednowarstwowe są cienkie i wymagają użycia mniejszych ilości materiału, są także tańsze. Możemy zlecić wykonanie ścian z betonu komórkowego albo z pustaków ceramicznych. Tańszą wersją są ściany z betonu komórkowego - kosztują od 157 zł/m2 do 251 zł/m2. To łączna cena materiałów, razem z nadprożami, zaprawą i elementami docieplenia wieńca. Ściany z pustaków ceramicznych są droższe. Robocizna i materiał to wydatek rzędu od 199 zł/m2 do 339 zł/m2. Do tego doliczyć musimy jeszcze wykończenie, do którego używa się tynku perlitowego z wyprawą ochronno-dekoracyjną. Koszt wykończenia to ok. 90 zł/m2.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe wymagają ocieplenia. Wykonanie samego muru to koszt od 85 zł/m2 do 94 zł/m2. Cena ocieplenia zależy od materiału, jaki wybierzemy do tego zadania. Może to być styropian albo wełna mineralna. Styropian jest rozwiązaniem tańszym. Niezależnie od tego, na który rodzaj materiału się zdecydujemy, ocieplenie wykonuje się podobną metodą. Odpowiednie płyty montuje się na ścianach, na nich zatapia się siatkę z włókna szklanego w kleju oraz nakłada na nie tynk. Za usługę zapłacimy średnio 140 zł/m2 w przypadku styropianu i 196 zł/m2 w przypadku wełny.


Krystian Kubiczek - firma Nembud

Jeżeli nasz dom ma duże zapotrzebowanie na ciepło, jest zimniejszy. W przypadku, gdy zapotrzebowanie jest małe, do ogrzania naszego budynku nie potrzeba tyle energii. To, jaki jest nasz dom, zależy od usytuowania budynku, jego konstrukcji i lokalizacji, budulca oraz grubości materiału. Jeśli chodzi o samo ocieplenie, możemy wybrać styropian biały lub grafitowy oraz wełnę mineralną. Każdy z materiałów wymaga innego montażu i ma inne właściwości. Przykładowo zaletą wełny jest to, że elewacja może oddychać. Styropian jest tańszy i mniej uciążliwy. Wełna bowiem nie może namoknąć ani nawilgnąć. W przypadku styropianu nie ma tego problemu.


Ściany trzywarstwowe

Są rzadko stosowane w Polsce. Powstają wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup cegieł klinkierowych. Za postawienie 1 m2 muru zapłacimy 98 zł/m2. Do tego doliczamy warstwę termiczną, w cenie 31 zł/m2. Na koniec jest jeszcze elewacyjna warstwa muru, która kosztuje najwięcej, bo aż 245 zł/m2.

To, co wyróżnia ten rodzaj ścian, to bardzo dobre tłumienie dźwięków. Inne właściwości są zbliżone do cech ścian dwuwarstwowych. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy marzą o spektakularnej i trwałej elewacji, daje bowiem wiele możliwości wykończenia ścian.


Jeżeli decydujemy się na ocieplenie domu, wybierzmy materiały o lepszej izolacyjności. Porównując przykładowo styropian o tej samej grubości, lepiej jest wybrać grafitowy niż biały. Jest on o połowę cieplejszy. Do ocieplenia elewacji wykorzystuje się również wełnę mineralną, która faktycznie jest lepsza od styropianu. Różni ją chociażby to, że ma walory oddychające. Jest jednak znacznie droższa. Przykładowo ocieplenie 240 m2 elewacji za pomocą styropianu grafitowego może kosztować 30 tys. zł. W przypadku wełny będzie to koszt rzędu 46 tys. zł. Jak widać, różnica jest spora. Ocieplając dom na zewnątrz, pamiętajmy, że im grubsze ocieplenie, tym lepiej. Styropian 20 cm będzie lepiej ogrzewał dom niż ten o grubości 15 cm. Starajmy się jednak nie przesadzać. Grubość 20 cm jest wystarczająca.


Podsumowanie

Ile więc trzeba zapłacić za ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym o powierzchni 120 m2? Sprawdźmy. Dom o takiej powierzchni powinien mieć mniej więcej 174 m2 ścian nośnych. Powierzchnię użytkową przyjmujemy na podstawie raportu Oferteo, który wykazał, że dom o takiej wielkości jest jednym z najczęściej budowanych przez Polaków.

 • Ocieplenie: 19 140 – 20 880 zł
 • Tynkowanie: 3 480 – 43 674 zł
 • Ściany jednowarstwowe z pustaków ceramicznych: 34 626 – 58 986 zł
 • Ściany dwuwarstwowe: 14 790 – 16 356 zł
 • Ściany dwuwarstwowe z ociepleniem styropianem : 39 150 – 40 716 zł
 • Ściany dwuwarstwowe z ociepleniem wełną: 48 894 – 50 460 zł
 • Ściany trójwarstwowe: 22 446 zł
 • Ściany trójwarstwowe z wykończeniem: 65 076 zł

Przejdź do kolejnej części poradnika:

6. Ile zapłacimy za ściany działowe domu? 5 odpowiedzi i 1 złoty środek »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »