• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Koszt budowy domu energooszczednego i tradycyjnego

Koszt budowy domu energooszczędnego i tradycyjnego

Marta Białek, aktualizacja 27 Kwietnia 2016

Prawdziwe dysproporcje cenowe między domami energooszczędnymi a tradycyjnymi zaczynają się zaraz po wzniesieniu murów. Nowoczesne rozwiązania chroniące przed utratą ciepła potrafią pochłonąć znaczną część budżetu. Sprawdzamy ceny każdego z etapów budowy i radzimy, jak uniknąć zbędnych kosztów.

Skorzystaj z naszego formularza i otrzymaj oferty na budowę domu.

Koszt budowy domu energooszczędnego

Na wysokość budżetu potrzebnego do wybudowania domu energooszczędnego, w tym pasywnego, mają przede wszystkim wpływ:

 • kubatura,
 • rodzaj użytych materiałów,
 • typu konstrukcji dachu.

Dla przykładu można posłużyć się standardowym domem parterowym o powierzchni nieco ponad 100 m2, z poddaszem użytkowym i dachem prostym dwuspadowym z jedną lukarną.

Aktualne normy określają zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych do 45 kWh/m2. W celu uzyskania takiej wartości należy przede wszystkim zadbać o dobre umiejscowienie domu, właściwy projekt, sprawdzonych fachowców i odpowiednie materiały termoizolacyjne.

Projekt domu i zgłoszenie budowy

Cena projektu domu energooszczędnego i tradycyjnego

Od 2015 r. inwestor musi jedynie zgłosić zamiar budowy i przedłożyć projekt budowlany do starostwa. Zrezygnowano tym samym z pozwolenia budowlanego. Dzięki temu na tym etapie nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów inwestycyjnych.

Można przyjąć, że niezależnie od rodzaju domu, średnia cena gotowego projektu wynosi ok. 3000 zł. W domach energooszczędnych w tej cenie zawarty już jest dokładny projekt systemu rekuperacji. Niestety jakiekolwiek naniesione zmiany wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dlatego innym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania indywidualnego projektu.

Co ważne, wiele firm wykonawczych ma w swej ofercie gratisowe projekty domów. Warunkiem jest jednak zdecydowanie się na wybór tego właśnie konkretnego wykonawcy - jest tak w przypadku domów prefabrykowanych szkieletowych. Zaletą takiego domu jest krótki czas jego wybudowania, nawet w ciągu 2 tygodni (należy jednak poczekać kilka tygodni na wyschnięcie płyty fundamentowej).

Złóż bezpłatnie zapytanie o budowę domu i oszczędź do 30% pieniędzy.


Tadeusz Pawlaczyk - OSZCZĘDNY DOM

 Jak obniżyć koszty budowy i eksploatacji domu? Główne oszczędności dotyczą zlecenia wykonania projektu profesjonalnemu architektowi, który posiada certyfikat i powierzeniu budowy również profesjonalnej firmie wykonawczej.


Stan zerowy domu energooszczędnego i tradycyjnego

Stan zerowy domu energooszczędnego i tradycyjnego

Materiały do wykonania dobrej termoizolacji powinny być z górnej półki, np. styropian z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Styropian XPS jest trochę droższy od styropianu EPS, jednak gwarantuje lepszą i skuteczniejszą ochronę przeciwwilgociową.

Dzięki dobrej izolacji podłogi na gruncie oraz zewnętrznej i wewnętrznej izolacji ścian fundamentowych można osiągnąć najlepsze efekty termoizolacyjne, a tym samym udaje się uniknąć mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Przez rezygnację z wewnętrznej izolacji ścian fundamentowych obniżymy koszty budowy, ale zwiększamy zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Wykonanie tradycyjnych ław fundamentowych to koszt ok. 130 zł/m2. Do domów energooszczędnych przeważnie wykorzystuje się płyty fundamentowe. Szacunkowy koszt wykonania płyty fundamentowej i dobrej jakościowo izolacji termicznej (z obu stron ścian fundamentowych) to wydatek ok. 180 zł/m2.

Ceny domów energooszczędnych na etapie stanu zero (budowa fundamentów, ścian fundamentowych oraz wykonanie kompletnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej) to 14 950 zł dla domów tradycyjnych i 20 700 zł dla domów energooszczędnych.

Wyślij zapytanie na wykonanie fundamentów i otrzymaj bezpłatnie oferty.

Stan surowy otwarty domu energooszczędnego i tradycyjnego

Stan zerowy domu energooszczędnego i tradycyjnego

Łączny koszt wykonania ścian nośnych wynosi ok. 26 350 zł, przyjmując, że są one wykonane z pustaków ceramicznych Porotherm P+W 25. Na tym etapie ceny wybudowania obu rodzajów domów są porównywalne.

Szacunkowe ceny postawienia ścian działowych z pustaków ceramicznych Porotherm P+W 11,5 dla domów energooszczędnych to ok. 8 660 zł.

W domu tradycyjnym stosowana jest wentylacja grawitacyjna, do której musi być zamontowanych przynajmniej 6 kominów wentylacyjnych - średni koszt 2 480 zł z wykończeniem. W domu energooszczędnym jest rekuperacja, dlatego kominy wentylacyjne nie są potrzebne. Jedynym wydatkiem jest wykonanie komina dymowego, który podniesie koszty inwestycyjne o dodatkowe 4 069 zł (wraz z wykończeniem).

W domu parterowym z poddaszem użytkowym przeważnie budowane są stropy z prefabrykatów Teriva. Koszty prac wynoszą 31 600 zł. Warto wspomnieć, że ceny stropu są takie same w przypadku domu tradycyjnego.

Przy konstrukcji dachu więźba powinna być jakościowo dobra, wykonana z impregnowanego drewna dębowego. Średni koszt zakupu i montażu to ok. 10 931 zł. Cena deskowania i papy nie przekracza 7 555 zł. Domy energooszczędne pokrywa się najczęściej dachówką ceramiczną ze względu na właściwości termoizolacyjne - to już wydatek 14 300 zł. Koszt wykonania lukarny to ok. 1 500 zł.

Podsumowanie porównania cenowego dla stanu surowego:

 • domy tradycyjne - 107 690 zł
 • domy energooszczędne - 107 960 zł

Cena pokrycia dachu jest większa w przypadku domów energooszczędnych, jednak koszty spadają dzięki braku kominów wentylacyjnych.

Porównaj bezpłatnie oferty na stan surowy otwarty od sprawdzonych firm budowlanych.

Stan surowy zamknięty domu energooszczędnego i tradycyjnego

Stan surowy zamknięty domu energooszczędnego i tradycyjnego

Domy energooszczędne mają okna o przenikalności ciepła poniżej 0,8 W/m2, przez co koszt takich okien jest większy niż zwykłych. Średni koszt 1 m2 okna PCV (6 komór) wynosi ok. 600 zł. Przy 41 m2 okien zakup z montażem wynosi 24 600 zł. W domach tradycyjnych ze zwykłymi oknami cena zakupu i montażu nie przekracza 16 000 zł.

W domu energooszczędnym należy zainwestować w grube drzwi, najlepiej stalowe. Produkt z górnej półki kosztuje ok. 2 560 zł wraz z montażem. W przypadku typowego domu mogą to być drzwi standardowe, o ok. 500 zł tańsze.

Koszt zakupu i montażu 61,6 mb parapetów zewnętrznych i wewnętrznych (wewnątrz PCV, na zewnątrz aluminiowe) wynosi 5 500 zł.

Podsumowanie cenowe:

 • domy tradycyjne - 24 060 zł
 • domy energooszczędne - 32 660 zł.

Instalacje w domu energooszczędnym i tradycyjnym

Instalacje w domu energooszczędnym i tradycyjnym

Największe różnice cenowe między domem energooszczędnym a standardowym rysują się na etapie wykonania instalacji.

Instalacje standardowe montowane w każdym domu jednorodzinnym:

 • Elektryka – w typowym domu jednorodzinnym znajduje się ok. 150 punktów instalacji elektrycznej. Koszt to ok. 14 230 zł.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna – w domu znajduje się ok. 17 punktów instalacyjnych. Średnia cena wykonania jednego podejścia to ok. 403 zł wraz z materiałem. Koszt całości wynosi ok. 6 851 zł.
 • Ogrzewanie – cena pompy ciepła z wewnętrznym zasobnikiem, kolektorem pionowym i kompletnym osprzętem to ok. 42 000zł (w domu jednorodzinnym najlepiej zamontować urządzenie o mocy 8,5 kW). W przypadku domu tradycyjnego ceny instalacji grzewczej są jednak nieco niższe, bo wynoszą ok. 36.300zł. W cenie znajduje się kompletna instalacja CO, kocioł gazowy i osprzęt dodatkowy.

Instalacje dodatkowe - niezbędne lub rekomendowane do montażu w domach energooszczędnych:

 • System rekuperacji - czyli wentylacja mechaniczna nawiewna z odzyskiwaniem ciepła. Dzięki niej można znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Montaż wentylacji mechanicznej w domu energooszczędnym jest prawnie wymagany. Certyfikowany rekuperator z wymiennikiem krzyżowym z kompletnym osprzętem średnio kosztuje 25 000 zł.
 • Ogniwa fotowoltaiczne - polikrystaliczne ogniwa słoneczne o mocy 3 kWp (p = moc szczytowa), 12 kolektorów słonecznych, inwerter i osprzęt dodatkowy. Ogniwa pracują w systemie on grid. Dobra jakościowo i certyfikowana instalacja kosztuje łącznie ok. 26 500 zł.

Podsumowanie cenowe instalacji:

 • domy energooszczędne 114 581 zł
 • domy tradycyjne 57 381 zł

Kanadyjski.com

 Większa różnica cenowa między budową domu tradycyjnego a energooszczędnego pojawia się na etapie wykończenia, a w zasadzie już w stanie deweloperskim. Wpływają na to czasochłonne ocieplenia i stosowanie większej ilości wysokiej klasy materiałów.


Ocieplenie budynku energooszczędnego i tradycyjnego

Ocieplenie budynku energooszczędnego i tradycyjnego

Zastosowane materiały ociepleniowe do domu energooszczędnego są jakościowo lepsze (np. styropian o bardzo niskim współczynniku lambda), a co za tym idzie droższe. Skuteczne ocieplenie budynku polega na wyeliminowaniu wszystkich ewentualnych mostków cieplnych zwiększających zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Koszt ocieplenia elewacji zewnętrznej styropianem grafitowym o grubości 20 cm z nałożeniem standardowego tynku akrylowego (metoda lekko-mokra) to koszt 35 000 zł. W domu tradycyjnym wystarczy zastosowanie styropianu ze średniej półki cenowej - koszt 27 000 zł.

Ocieplenie poddasza wiąże się z zastosowaniem najlepszej jakościowo wełny. Koszt to ok. 18 500 zł. Docieplenie poddasza w domu tradycyjnym (materiały + robocizna) to wydatek rzędu 11 800 zł.

Podsumowanie ceny ocieplenia: domy tradycyjne 38 800 zł, domy energooszczędne 53 500 zł.

Ocieplenie budynku energooszczędnego i tradycyjnego

Łączna wartość wydatków na budowę domów:

 • domy energooszczędne - 329 401 zł
 • domy tradycyjne - 242 881 zł

Biorąc pod uwagę, że są to budynki o identycznych wymiarach, różnica cenowa jest znaczna – 86 000 zł. Instalacje dodatkowe w domu energooszczędnym stanowią spory wydatek, a na większość z nich nie ma żadnego dofinansowania.

Warto zwrócić uwagę, że kolejne koszty wiążą się z wykończeniem i wyposażeniem pomieszczeń - dodatkowo ok. 100 000 zł dla każdego.

Koszty budowy domu energooszczędnego można jednak obniżyć, wybierając prefabrykowany dom szkieletowy i rezygnując z kilku elementów technicznych, np. pompy ciepła. Zdarza się, że koszty domu w tradycyjnej technologii są podobne lub nawet wyższe niż budowy domu energooszczędnego w tej technologii. Sama budowa zaś może potrwać nie dłużej niż 2 miesiące.

Otrzymaj oferty na budowę domu od najlepszych firm w regionie - bezpłatnie i niezobowiązująco.

Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe między budową domu energooszczędnego a tradycyjnego wynosiły około 40%. Z każdym rokiem jednak ta różnica się zmniejsza.

W przypadku dodatkowych kosztów, po pierwsze warto pamiętać, że dopłata do kredytu jest podana w wersji brutto i niestety nie jest zwolniona z podatku. Po drugie należy ponieść koszty weryfikacji.

Koszty weryfikacji mogą być różne, a jest to zależne też od tego, czy pierwszy weryfikator również będzie doradcą energetycznym, czy będzie jedynie sprawdzać projekt. Jako że obaj weryfikatorzy są od siebie niezależni, drugiemu weryfikatorowi również należy zapłacić. Poza tym trzeba wliczyć również koszty wykonania testu szczelności.

Solidnie wybudowany dom energooszczędny, a w szczególności pasywny, będzie rekompensował trochę wyższe początkowe nakłady inwestycyjne nie tylko niższymi rachunkami za ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody, ale przede wszystkim trwałością.

Dom pasywny

Takie budynki są o wiele trwalsze od standardowych. Po pierwsze stosowane są w ich budowie materiały o znacznie lepszej jakości. Po drugie wykonawca ma znacznie wyżej postawioną poprzeczkę związaną z jakością wykonania. Po trzecie odpowiednie technologie budowy i wykorzystanie wentylacji mechanicznej oraz izolacji owocują wyższą odpornością takiego budynku na szkody budowlane (taki budynek energooszczędny jest trwały, wymaga rzadszych i tańszych remontów). Wybudowany w ten sposób dom zyska większy popyt ze strony potencjalnych najemców.

Koszty budowy domu energooszczędnego w standardzie NF40 są większe o ok. 10-15% od budowy domu normalnego. Jeżeli cena budowy wyniosłaby 430 000 zł (z wykończeniem), to 43 000 zł mogą wynieść koszty dodatkowe.

Największymi dodatkowymi kosztami są: wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, zastosowanie lepszej i grubszej izolacji, lepszych okien, rozwiązanie detali konstrukcyjnych, tak żeby nie było mostków cieplnych, a dom był szczelny.

Warto zapamiętać, że w tym przypadku odchodzą koszty kominów – mniej jest kominów wentylacyjnych i trochę mniejszy system CO. Natomiast standard NF15 będzie droższy o ok. 20-25%, czyli przy zakładanej kwocie 430 000 zł będzie to koszt wyższy o ponad 100 000 zł i wyniesie całościowo z wykończeniem 530 000 zł.

Wysokie koszty stawiania domów energooszczędnych nie zmienią jednak faktu, że biorąc kredyt na dom i użytkując go przez 30 lat, w ciągu tego czasu można zaoszczędzić łącznie ok. 100 000 zł.

Przejdź do części 5. Materiały do budowy domu energooszczędnego »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »