• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • 7 najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać przed zakupem okien

7 najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać przed zakupem okien

Katarzyna Kowalczyk, 24 Kwietnia 2016

Tylko dobre okna mogą spełnić wszystkie swoje zadania: chronić budynek przed uciekaniem ciepła, wpuścić do domu jak najwięcej światła i dobrze się prezentować. Jak je wybrać? Odpowiedz sobie na 7 pytań i wybierz okna dopasowane do twojego domu.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Wybór okien powinien być dobrze przemyślany, by produkt jak najlepiej służył nam przez lata. Dlatego przed zakupem dobrze zadać sobie 7 pytań i podjąć 7 kluczowych decyzji – dzięki temu okna będą dopasowane do naszych potrzeb i w całości spełnią swoją rolę.

Pytanie nr 1: Z jakiego materiału powinny być wykonane okna?

Na początek zastanówmy się, z jakiego materiału mają być wykonane nasze okna. Według Arkadiusza Biłochy różnice widoczne są głównie w cenach:


Arkadiusz Biłocha -

Wybór materiału, z którego maja być wykonane okna, zależy od budżetu klienta. Najczęściej kupujący wybierają okna plastikowe (PVC), w dalszej kolejności drewniane i z aluminium. Jeśli chodzi o jakość okien i parametry cieplne, to są one porównywalne. Nie produkuje się już kiepskich okien. Jakość zależy od wielu czynników, między innymi producenta czy komponentów użytych do produkcji.

Przy porównaniu okien o podobnych parametrach, zwłaszcza energooszczędnych, okaże się, że okna aluminiowe i drewniane mają podobną cenę. Natomiast plastikowe są znacznie tańsze, nawet o 40-50%.


Kryterium wyboru powinien być także styl. Upewnijmy się, które okna najlepiej pasować będą do wnętrz. Plastik jest dość uniwersalny. Aluminium zdecydowanie lepiej sprawdzi się w nowoczesnych budynkach, drewno jako jedyne z kolei prawdziwie ozdobi dworkowe domki.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na okna z drewna, wybierzmy jeszcze jego rodzaj. Popularne i stosunkowo tanie są okna sosnowe. Są dość wytrzymałe. Najtańsze, a zarazem najmniej trwałe, są okna ze świerku. Najdroższą wersją będzie dąb. Możemy także pokusić się o egzotyczne drewno meranti lub mahoń.

Okna plastikowe możemy kupić w wersji białej lub z okleiną. Dzięki temu pasują do niemal każdego domu, zwłaszcza, że ich kształty są niemal nieograniczone. Pamiętajmy, że okleina podnosi cenę okna.


Ewa Stanik - Doradca Klienta Oferteo.pl

Klienci Oferteo nierzadko decydują się na okna z okleiną. Najczęściej wybierają kolor złoty dąb. Jeżeli zależy im na niższej cenie, po prostu zamawiają okna z jednostronnym kolorem, zwykle po stronie zewnętrznej. Do budynków gospodarczych dobierają okna białe.

 • Ewa Stanik, Doradca Klienta Oferteo.pl

Jeżeli zależy nam na właściwościach izolacyjnych, wybierajmy okna o większej liczbie komór i uszczelek. Okna powinny być wyposażone w kształtowniki ze stali lub z włókna szklanego, dzięki czemu będą odporniejsze na uszkodzenia.

Okna aluminiowe są najtrwalsze, a zarazem lekkie. Nadają się do budynków o dużej powierzchni przeszklenia.

Tym, którzy decydują się na okna drewniane, poleca się nakładki aluminiowe. Ostatnio są one dość modne i często kupowane. Dlaczego są tak popularne?


Nowoczesne okna drewniane nie są już tak wysokiej jakości jak te produkowane 10 lub 15 lat temu. Drewno było sezonowane, co sprawiało, że jakość okna była na wysokim poziomie.

Zbyt duże różnice temperatur powodują szybsze niszczenie okna, zwłaszcza jeśli jest to drewno. Jego odporność na warunki atmosferyczne jest dużo niższa. Nakładki rozwiązują ten problem. Aluminium jest trwałe i mocne, dlatego chroni drewno przed niszczeniem.


Pytanie nr 2: Jaki kształt powinny mieć moje okna?

Technika pozwala na wyprodukowanie okien o rozmaitych kształtach – niezależnie od tego, czy będą one wykonane z plastiku, aluminium czy drewna. Ograniczeniem w tej kwestii może być jednak nasz budżet – im wymyślniejsze okno, tym droższe.

Najtańsze, bo najpopularniejsze, są okna prostokątne. Dość powszechne są też okna zaokrąglone lub zakończone łukiem. Dobrze będą się prezentować w architekturze stylizowanej na dworkową. Jeszcze droższe będą okna okrągłe, które najłatwiej kupić jako okna stałe. W domach o dachach dwuspadowych można także zamontować okna trójkątne albo trapezoidalne.

Pytanie nr 3: Jak mają się otwierać okna?

Przed zakupem zastanów się, jak powinny otwierać się okna w poszczególnych pomieszczeniach. Sposób otwierania okien wpłynie zarówno na ich użyteczność, jak i na cenę. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się w roli okien balkonowych, inne – w łazience czy holu.

Do wyboru mamy okna:

 • nieotwierane,
 • uchylne,
 • odchylne,
 • rozwierane,
 • uchylno-rozwierane,
 • przesuwne,
 • obrotowe.

Popularne są okna uchylne i rozwierane. Uchylne otwiera się do wewnątrz, natomiast odchylne – do zewnątrz. Jak wskazuje nazwa, można je tylko uchylić. Inaczej jest w przypadku okien rozwieranych, które otwiera się na lewo lub prawo. Połączeniem tych dwóch funkcji są okna uchylno-rozwierane, które można zarówno uchylić od góry, jak i też otworzyć, by wpuścić więcej świeżego powietrza do pomieszczenia.

Coraz modniejsze stają się okna czy też drzwi balkonowe przesuwne. W większości domów wciąż stosuje się rozwierane bądź uchylno-rozwierane drzwi prowadzące na taras czy balkon. Okna obrotowe wstawiane są na poddasza. Okna nieotwierane, zwane stałymi, również mają swoje zalety:


Okna stałe montuje się na balkonach, obok drzwi balkonowych czy na werandach. Montujemy je również na korytarzach lub w gankach. Poza domami jednorodzinnymi, wykorzystywane są w witrynach sklepowych czy biurach.

Zaletą takich okien jest to, że się nigdy nie popsują. Okno niszczy się od eksploatacji, a skoro okna stałe nie są otwierane ani zamykane, nie psują się. Jedynie gaz znajdujący się między szybami może się z czasem ulotnić.

Pamiętajmy jednak, żeby nie montować okien stałych powyżej parteru, ponieważ ich mycie będzie dość kłopotliwe.


Pytanie nr 4: Jak powinno być zbudowane dobre okno?

Jeżeli już wiesz, jak powinny wyglądać okna oraz z czego mają być zrobione, czas przejść do bardziej technicznych spraw. Zwróć uwagę na konstrukcję okna. Stolarka okienna i drzwiowa to nie tylko rama i szyby. Każdy z elementów ma swoją funkcję i wpływa na jakość całego produktu.

Na co zwrócić uwagę?

 • szyby,
 • komory,
 • profile,
 • uszczelki,
 • okucia.

W przypadku szyb sprawdźmy, ile ich jest w naszym oknie. Standardem są 2 i 3 szyby. W domach energooszczędnych stosuje się okna co najmniej 3-szybowe. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety.

ZALETY WADY
Okna 2-szybowe
 • wpuszczają więcej energii słonecznej do domu
 • powszechnie stosowane w starym budownictwie
 • tańsze
 • wyższy współczynnik przenikania ciepła
 • mniej szczelne
 • nie nadają się do domów pasywnych
Okna 3-szybowe
 • szczelne
 • ciepłe – niski współczynnik przenikania ciepła
 • idealne do domów pasywnych
 • dobre do okien balkonowych
 • nie wpuszczają zbyt wiele energii słonecznej
 • droższe
 • nie zawsze sprawdzą się w starej zabudowie

Okna 3-szybowe są droższe od okien z mniejszą liczbą szyb. Zastanówmy się więc, czy efekty, jakie przyniesie ich montaż w naszym domu, warte są tej dopłaty:


Okna 2-szybowe zalecane są do starego budownictwa. Izolacja, jaka najczęściej zastosowana jest w takich budynkach oraz rodzaj wentylacji, nie nadają się do okien z 3-szybowym pakietem. Jeżeli jednak budujemy nowy budynek, to warto zakupić okna z dodatkową szybą. Mają one współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K.

Dodatkowo warto rozważyć kwestię ciepłego montażu, który w Polsce nie cieszy się jeszcze wysoką popularnością, ale w Niemczech stanowi standard.


W oknach różna jest też liczba komór. Standardowym rozwiązaniem są okna 5- i 6-komorowe. To, ile komór znajduje się w oknie, wpłynie na liczbę szyb zamontowanych w profilu. O szczegóły zapytaliśmy Eksperta:


Najbardziej energooszczędne są okna 7- i 8-komorowe. W cienkich profilach nie ma miejsca na 3 szyby, które są standardem w domach pasywnych. Przykładowo profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia.

Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej – zmniejsza się bowiem współczynnik Uw, a tym samym okno ma lepsze parametry.


Pamiętajmy o tym, że więcej komór to szerszy profil okna, a co za tym idzie – wytrzymalsza konstrukcja. Szerokość profilu może wynosić 70 mm, 82 mm i 90 mm. W profilach okiennych stosuje się także metalowe wzmocnienia o grubości 1,5 mm.

Dzięki uszczelkom do okna budynku nie dostaje się woda z zewnątrz. Wyróżnia się uszczelki przyszybowe i oporowe. Te drugie chronią nasze wnętrza również przed kurzem i nieprzyjemnym wiatrem. Upewnijmy się, że w oknie umieszczono co najmniej 4 uszczelki.

Okucia z kolei stanowią o tym, jak otwierane jest nasze okno. Działa to w następujący sposób: użytkownik porusza klamką, okucia się odblokowują, co umożliwia uchylenie albo otwarcie okna.

Pytanie nr 5: Jakie parametry powinno mieć moje okno

Wybierając okna, sprawdź, czy wybrany produkt ma znak CE, a więc czy na pewno jest on dopuszczony do użytkowania i sprzedaży. Jeżeli już wiesz, że okno jest oznakowane, przejdź do dalszej weryfikacji.

Spójrzmy na współczynniki i klasy, którymi opisywany jest produkt. Krótko mówiąc, to one pokażą nam, w jakim stopniu okno zatrzyma ciepło w domu, ile energii słonecznej będzie w stanie zgromadzić w budynku oraz czy stłumi hałas dochodzący z zewnątrz.

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Podaje się go w jednostkach W/m2K. Dokładnie mówi on o tym, ile ciepła wydostaje się przez 1 m2 okna przy różnicy temperatur 1K (czy 1 stopnia Celsjusza). Dlatego im mniejszy współczynnik, tym lepiej. Odpowiednie normy określają maksymalne wartości Uw dla okien. W przypadku tradycyjnego budownictwa, współczynnik powinien wynosić maksymalnie 1,7-1,8 W/m2K, natomiast w domu energooszczędnym wartość nie może przekroczyć 1,3 W/m2K. Zwróćmy uwagę, czy podana wartość dotyczy całego okna (Uw), a nie jedynie ramy (Uf) albo szyby (Ug).


Współczynnik przenikania ciepła zależy od grubości profili, pakietów okiennych, liczby komór i szyb w oknie. Mniejszą wartość Uw uzyskamy, jeżeli zaopatrzymy okno w dodatkowe uszczelki.

Okna energooszczędne, o niewielkim współczynniku przenikania ciepła, wybierane są najczęściej do domów pasywnych. Jedynie 10% moich klientów decyduje się na budowę takiego domu, ze względu na większe nakłady finansowe, jakich wymaga takie budownictwo.


O zatrzymaniu ciepła w domu mówi także współczynnik infiltracji. Wskazuje on na szczelność okna. Zastanówmy się, jaką wentylację zastosujemy w naszym domu. Jeżeli będzie to wentylacja mechaniczna, współczynnik infiltracji powinien wynosić mniej niż 0,3. Dla wentylacji grawitacyjnej wybierzmy okna o współczynniku 0,5-1,0. Zbyt szczelne okna spowodują słabą wymianę powietrza, co zwiększy wilgoć w niektórych pomieszczeniach.

Szczelność okna wyrażona będzie także w 9-stopniowej skali od 1A do 9A. Im wyższa klasa, tym szczelniejsze okno. Mówiąc dokładniej, skala pokazuje, przy jakim ciśnieniu okno będzie szczelne przez kwadrans. Produkty klasy A1 są szczelne przy ciśnieniu 0 Pa (czyli bez żadnego ciśnienia), klasy A9 – 600 Pa. To tak, jakby okno o wymiarach 1 x 1 m włożyć do akwarium o takiej samej szerokości i długości, a następnie zalać je 6-centymetrową warstwą wody.

Oknom przydziela się także klasę odporności na obciążenie wiatrem. Wyrażana jest w skali od A1 do C6. Cyfra oznacza w tym wypadku ciśnienie parcia wiatru (od 400 do ponad 2000 Pa), litera – dopuszczalne ugięcie czołowe najbardziej odkształconej części okna, wyrażone ułamkiem (od ≤ 1/150 do ≤ 1/300). Przeciętnie okna mają klasę B3 lub B4, co jest wystarczające dla polskiego klimatu.

Jeżeli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, upewnijmy się, że nasze okna będą dobrze tłumić dźwięki z zewnątrz. Zobrazuje nam to wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Wyrażany jest w decybelach, które zatrzymuje nasze okno. Standardowo są to 32 dB (poziom dźwięku w cichym mieszkaniu).

To jeszcze nie koniec. Kolejnym wskaźnikiem jest współczynnik przepuszczania światła słonecznego g. Mówi on o tym, ile energii świetlnej zostanie w pomieszczeniu po przejściu przez szybę.


Przyjmijmy, że nasze okno ma współczynnik g o wartości 30%. Jest to standard w pakiecie 3-szybowym. Oznacza to, że 30% światła padającego na szybę zostanie przez nią zatrzymane. Najwyższym wynikiem na rynku są szyby o współczynniku g sięgającym 50%.


Ostatnim czynnikiem, na który bezwzględnie wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę, jest odporność na otwieranie i zamykanie. Minimum to 10 tys. cykli. Okna szczególnie narażone na częste otwieranie powinny mieć zwiększoną odporność na eksploatację.

Pytanie nr 6: Jakie akcesoria dobrać do okien?

Najtrudniejszą część masz już za sobą. Możesz teraz wybrać dodatkowe elementy, które sprawią, że okna będą trudne do sforsowania przez złodzieja, zimą ucieknie z domu mniej ciepła, a latem – pomieszczenia nie przegrzeją się.

Okna antywłamaniowe czy z systemem antywyważeniowym sprawdzą się przede wszystkim na parterze. Wyposaża się je w rolety zewnętrzne, przeciwbieżne zamknięcie środkowe, okucia czy klamki antywłamaniowe. Przeciwbieżne zamknięcie środkowe działa dzięki rolkom, które zahaczają się o zaczepy antywyważeniowe w ramie okna. Podważenie jednej z rolek spowoduje, że druga zakotwiczy się w zaczepie mocniej. Jeżeli zależy nam na dodatkowej ochronie, zainwestujmy w mocniejsze szyby, połączone folią poliwinylobutyralową (PVB).


Niektóre osoby, kupujące okna, zamawiają również rolety lub żaluzje antywłamaniowe. To przede wszystkim ci klienci, którzy są na etapie budowy swojego domu. Dobierają oni kolor rolet do ram okiennych. Kupienie ich u jednego producenta znacznie ułatwia tę sprawę.

 • Martyna Cymanek, Doradca Klienta Oferteo.pl

Niektóre dodatki wybierane są wyłącznie ze względu na gust i estetykę. Takie są szprosy. Do wyboru mamy szprosy w rozmaitych kolorach, wykonane z różnego materiału, dlatego bez problemu dopasujemy je do ram. Ze względu na sposób umieszczania ich w oknie, możemy wyróżnić kilka rodzajów:

 • wewnętrzne,
 • konstrukcyjne,
 • naklejane,
 • wiedeńskie,
 • nakładane.

Wewnętrzne umieszcza się między szybami. Ich zaletą jest to, że nie ulegają uszkodzeniom. Mają szerokość 8, 16, 26 i 45 mm. Szprosy konstrukcyjne, jak wskazuje nazwa, tworzą konstrukcję okna. Obszary wydzielone szprosami są osobno oszklone. Sztywność całego okna jest dzięki nim większa. Ich szerokość wynosi od 56 do 160 mm. Szprosy naklejane mocuje się na szybie za pomocą taśmy piankowej lub miękkiego silikonu. Występują w rozmiarach 25 – 40 mm. Podobne do nich są szprosy wiedeńskie, tyle tylko, że wykończone są uszczelką. Dodatkowo w szybach umieszcza się specjalną ramkę dystansową, która tworzy efekt podziału okna. Ostatnie ze szprosów, nakładane, pasują jedynie do okien drewnianych. Można je zdemontować w każdej chwili.

Pytanie nr 7: Jak wybrać firmę dostawczą?

Najlepiej, jeżeli firma, u której zamawiamy okna, zorganizuje także ich montaż. Fachowiec odpowiednio zmierzy otwory okienne oraz prawidłowo wstawi i uszczelni okna. Pamiętajmy o tym, że prawidłowy montaż to 50% sukcesu – w połowie właśnie od tego etapu zależy, czy okna faktycznie będą szczelne i trwałe.

Przed wyborem dostawcy dobrze jest porównać ceny i parametry oferowanych przez niego okien oraz upewnić się, na jaką gwarancję możemy liczyć. Oprócz tego warto sprawdzić także doświadczenie dostawcy oraz opinie na jego temat.

Wybór okien to zdecydowanie niełatwe zadanie. Niektórzy przywiązują do tej sprawy należytą wagę i poświęcają swój czas, by ostatecznie dokonać jak najlepszego wyboru. Tak właśnie postąpił jeden z użytkowników serwisu Oferteo.pl:


Przy wyborze okien najważniejsze było dla mnie... wszystko. Poświęciłem 3 miesiące, żeby zebrać jak najwięcej informacji. Ostatecznie wybrałem okna 3-szybowe, plastikowe. Były ok. 40% tańsze niż okna drewniane. Zależało mi, żeby okna były ciepłe i wytrzymałe. Technologia okien PCV pozwala uzyskać taki efekt.

Zdecydowałem się także na ciepły montaż. Co prawda sporo musiałem do niego dopłacić, dlatego zależało mi na fachowej ekipie montażowej. Ciepły montaż to połowa sukcesu całej inwestycji, toteż nie oszczędzałem na firmie. Nie był to najtańszy producent, ale chciałem mieć pewność, że wszystko będzie dobrej jakości.

 • Marek Borek, kupił okna przez serwis Oferteo.pl

Przed zakupem poprośmy także o poradę firmę wykonawczą. Otrzymamy ciekawe sugestie, a przy okazji sprawdzimy, czy wybrany dostawca potrafi rzeczowo odpowiedzieć na nasze pytania i pomóc nam w wyborze.

Podsumowanie

Teraz znasz już 7 najważniejszych pytań, które trzeba sobie zadać przed zakupem okien. Jeśli udało ci się na nie odpowiedzieć, możesz już śmiało zamawiać nowe okna do swojego domu. Ale jeśli dalej doskwiera ci głód wiedzy o oknach, przejdź do kolejnej części poradnika. Poznasz w niej dokładnie różnice między oknami PCV, drewnianymi i aluminiowymi, a także porównasz ich wady i zalety.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

3. PCV, drewno, aluminium – z którego materiału powstają najlepsze okna? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »