• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Jak oszczędzić na budowie domu? 8 zasad planowania

Jak oszczędzić na budowie domu? 8 zasad planowania

Katarzyna Kowalczyk, 14 Stycznia 2016

Oszczędzanie najlepiej zacząć od dobrego planu. Przemyślany kształt budynku, jego ulokowanie czy rodzaj instalacji grzewczej pozwolą na uniknięcie dodatkowych kosztów w przyszłości. Dlatego już na pierwszym etapie budowy dobrze jest zatroszczyć się o detale.

Jeśli szukasz konkretnych ofert na budowę domu od fachowych firm z twojej okolicy, możesz wypełnić ten formularz.

Oszczędź na budowie domu

Nie da się ukryć, że budowa domu jest kosztownym przedsięwzięciem. Oszczędność na każdym kroku może przynieść nieoczekiwanie złe skutki. Materiały słabej jakości, niekompetentna ekipa budowlana czy nieodpowiedni dobór fundamentów mogą spowodować, że dom będzie niefunkcjonalny. To z kolei wiąże się z dodatkowymi wydatkami i czasem poświęconym na kolejne prace remontowe. Gdzie więc szukać oszczędności i jak sobie nie zaszkodzić?

Konstrukcja – im prościej, tym taniej

Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów budowy domu jest zrezygnowanie z kilku metrów kwadratowych jego powierzchni. Im mniejszy dom, tym korzystniejsza cena. Przemyślmy więc, jak duży powinien być budynek i ile pomieszczeń jest w nim potrzebnych. Prosta konstrukcja domu jest kolejnym rozwiązaniem przyjaznym naszym portfelom. Mało skomplikowana bryła, oparta na planie prostokąta, nie pochłonie w budowie tylu środków, co złożone formy.

Pamiętaj o formalnościach

W 2015 roku zmieniło się prawo budowlane - nie jest już wymagane pozwolenie na budowę. Dzięki temu znacznie zmniejszono formalności, jakie czekają inwestora przed budową domu. Inwestor musi jedynie zgłosić w starostwie powiatowym chęć budowy domu i załączyć projekt architektoniczny. Decyzją w tym wypadku jest brak odmowy. Czas oczekiwania na pozwolenie wynosi miesiąc. Jeśli w tym czasie urząd nie zgłosi sprzeciwu, uznaje się, że można rozpoczynać budowę. Ważność pozwolenia trwa dwa lata – tyle więc mamy czasu, by zabrać się do działania.

Do zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych potrzebujemy specjalnych druków, które znajdziemy na stronie internetowej starostwa lub w odpowiednim urzędzie.

Piwnica – dla kogo i za ile?

Rezygnując z piwnicy, można oszczędzić aż 150 000 zł. Wysokość kosztów zależy oczywiście od powierzchni, ale także od głębokości, na jakiej zostaną ulokowane pomieszczenia. Rozpiętość cen jest duża, bowiem za 1 m2 zapłacimy od 100 zł do 600 zł. Koszty zależą też od rodzaju gruntu na działce. Teren suchy najlepiej nadaje się do budowania piwnic, z kolei teren podmokły jest trudny do zagospodarowania, a przez to także kosztowniejszy w budowie. Warto pamiętać, że budując piwnicę, musimy kupić także okna, drzwi, wykonać dodatkowe schody, strop i ściany fundamentowe. Oprócz tego część kosztów pochłonie jej wykończenie.

Dla kogo więc piwnica jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które planują ogrzewanie domu tradycyjnymi piecami węglowymi. W tej sytuacji wybudowanie piwnicy może nawet okazać się konieczne. Zapewni ona miejsce do przechowywania opału i pozwoli uniknąć kurzu w części mieszkalnej.

Balkon – dobry pomysł czy zbędny wydatek?

Budowa balkonu

Wykonanie balkonu nie należy do najprostszych prac. Mieszkanie w mieście lub na osiedlu, gdzie z każdej strony widać tylko bloki lub okna sąsiadów, nie sprzyja inwestowaniu w ten dodatkowy element. Co innego, gdy naprzeciwko domu znajduje się las. Widok z balkonu jest jednym z kryteriów, jakimi kierują się inwestorzy w tej kwestii. Zanim jednak wydamy polecenie wykonania balkonu, przedyskutujmy tę sprawę z konsultantem. Bez tego konstrukcja może okazać się niestabilna lub niefunkcjonalna, dlatego nie można ingerować w całość bez wiedzy fachowca. Na cenę balkonu wpłynie oczywiście jego wielkość. By swobodnie korzystały z niego dwie osoby, jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 6 m2. Istotnym etapem jest odpowiednie ocieplenie i izolacja – przez balkon może uciekać sporo ciepła z naszego domu, co oziębi pokój i zwiększy koszty ogrzewania. Przestrzeń między balkonem a ścianą jest dość problematyczna i może przyczynić się do przenikania wody opadowej do pomieszczenia.

Do wykonania balkonu potrzeba elementów metalowych, czyli słupów, zbrojeń fundamentu i balkonu, konstrukcji kotwiowej i barierki. Oczywiście bardzo ważny jest beton i szalunek. Jak wiemy już z poprzednich części artykułu, szalunków można używać wielokrotnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypożyczyć szalunki lub zapytać, czy nasza firma wykonawcza nie ma swoich materiałów tego typu. Balkon musi być również czymś wykończony – zaleca się płytki antypoślizgowe. Koszt wykonania balkonu waha się od 6 000 do 14 000 zł (materiał i robocizna). Nie zapomnijmy o balustradzie. Do domu murowanego często stosuje się balustrady kute. Ich koszt wynosi od 175 zł/mb do 300 zł/mb. Niemal tyle samo wydamy na balustradę drewnianą.

Innym dość popularnym rodzajem balustrad jest balustrada stalowa. W tym przypadku ceny wahają się od 250 do 380 zł/mb, w zależności od malowania i podkładu.

Ile kosztują przyłącza wodociągowe i elektryczne?

Jako inwestorzy powinniśmy zadbać, aby na placu budowy nie zabrakło energii elektrycznej i wody. Jednym z rozwiązań jest postawienie na działce agregatu, który dostarczy niezbędny prąd. Można również tymczasowo podłączyć prąd z pobliskiego słupa elektrycznego. Najlepiej jednak od razu wykonać przyłącze elektryczne, które przyda się w już gotowym domu. Za wykonanie przyłącza płaci się tylko raz. Koszty zależą od długości i rodzaju przyłącza, ważna jest także jego moc. Standardowe przyłącze nie jest dłuższe niż 200 mb, a7nbsp;jego średnia moc wynosi 15 kW. Droższe będzie wykonanie przyłącza kablowego niż napowietrznego. Cena pierwszego z nich to średnio od 140 zł do 180 zł za 1 kW mocy. Biorąc pod uwagę średnią moc przyłącza i standardową długość, dla domu o powierzchni 120 m2 zapłacimy za taką usługę od 2 100 zł do 2 700 zł. Jeśli do takich samych warunków zastosujemy przyłącze napowietrzne, na jego wykonanie wydamy od 1 500 zł do 1 950 zł. Zwróćmy szczególną uwagę na długość przyłącza – jeśli przekroczy ono 200 mb, za każdy metr należy dopłacić od 40 zł do 70 zł.

By rozpocząć wykonanie przyłącza wodnego, najpierw powinno się uzyskać warunki budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Taką decyzję wydaje przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne - od 100 zł do 150 zł. Musi ono także zatwierdzić projekt przyłączy wodno-kanalizacyjnych, o który zadbać musi już inwestor. Projekt kosztuje od 1 200 zł do 2 500 zł. Po zakończeniu formalności, przyłącze doprowadza się do studzienki na posesji inwestora, a następnie prowadzi się je dalej do budynku. Same formalności pochłoną od 4 230 do 7 660 zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki za samo wykonanie przyłącza. Instalacja kanalizacyjna to koszt od 60 zł do 180 zł/mb, wodociągowa – od 60 zł do 100 zł/mb.

Teraz wiemy już, ile kosztuje przyłącze prądu i przyłącze wody. Szczegółowy kosztorys znajduje się poniżej:

Kosztorys formalności:

 • Wydanie warunków wykonania przyłącza wodno-kanalizacyjnego: 100 – 150 zł
 • Projekt przyłącza wodnego lub kanalizacyjnego: 1 200 – 2 500 zł
 • Uzgodnienie projektu (Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej): 30 – 60 zł
 • Uzgodnienie projektu (przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne): 100 – 150 zł
 • Projekt zmian w ruchu drogowym oraz zajęcie pasa: 500 – 900 zł
 • Opłaty geodezyjne (wykonanie map, wytyczenie przebiegu przyłączy): 800 – 1 200 zł
 • Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza: 300 – 600 zł
 • Odbiór końcowy przyłącza: 100 zł
 • Opłata przyłączeniowa: 1 100 – 2 000 zł

Koszty budowy:

 • Instalacja kanalizacyjna: 60 – 180 zł/mb
 • Instalacja wodociągowa: 60 – 100 zł/mb

Na podstawie KB.pl

O przyłączach warto pomyśleć wcześniej, z racji konieczności oczekiwania na pozwolenie. W przypadku energii elektrycznej w praktyce czas ten wynosi od sześciu miesięcy do roku.

Jak zatrzymać w domu ciepło?

Odpowiednio zaplanowane ogrzewanie pozwoli nam uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości. Czasami wiąże się to z większymi kosztami inwestycyjnymi. O czym powinien więc pomyśleć inwestor?

Po pierwsze - o materiałach ociepleniowych. Po drugie – o rodzaju ogrzewania. Standardowe materiały ociepleniowe powodują, że dom ma duże zapotrzebowanie na ciepło, tj. ok. 110 kWh/m2 na rok. Natomiast stosując materiały o lepszych parametrach, możemy zmniejszyć tę liczbę o ¾.

Mówiąc krótko i prosto, jeśli nasz dom ma duże zapotrzebowanie na ciepło, oznacza to, że znacznie więcej wydamy na jego ogrzewanie. Jest kilka sposobów na to, by nasz budynek zatrzymywał ciepło wewnątrz. Zacznijmy od wyboru dobrej jakości materiałów ociepleniowych, np. grubszego styropianu albo wełny mineralnej. Następnie zadbajmy o izolację poddaszy, fundamentów, ścian i balkonów – wszystkich niezbędnych elementów. Zaplanujmy także rozkład i liczbę okien w domu.


Sposobem na zatrzymanie w domu ciepła jest odpowiednie rozlokowanie okien. Małe okna oznaczają małe straty ciepła, duże z kolei spowodują, że wiele ciepła ucieknie na zewnątrz. Znaczenie ma to, czy okno jest odizolowane taśmami, czy jest dwu- czy trzyszybowe. To przez okna właśnie może wydostawać się najwięcej energii cieplnej. Oprócz tego ważna jest grubość izolacji i materiał przeznaczony na budowę domu.


Oczywiście znaczenie ma także rodzaj ogrzewania. Za zakup kotła zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od typu opału. Najtańsze są piece na węgiel. Dostaniemy je już za 3 000 zł. Znacznie droższe są kotły do ogrzewania gazowego. Co prawda te najprostsze kupimy już za 3 500 zł, ale za te z górnej półki zapłacić musimy aż 15 000 zł. Tak duża inwestycja może się zwrócić – bardziej zaawansowany piec obniża koszty eksploatacji.

Koszt okien

Koszt okien

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, okna mogą okazać się bardzo pomocne w zatrzymywaniu ciepła w domu albo skutecznie w tym przeszkodzić. Wszystko zależy od ich ilości, rozlokowania w budynku i rodzaju. Im bardziej przeszklony dom, tym więcej ciepła będzie wydostawało się na zewnątrz. Jeśli chcemy, by w dogrzaniu budynku pomogły promienie słoneczne, największe okna powinny znajdować się od strony południowej. Dobierając okna do domu, musimy zwrócić uwagę na ich kształt i rodzaj futryn. Kupując okna o oryginalnych kształtach, dopłacimy jeszcze 1/5 ceny, za którą dostalibyśmy okna prostokątne.

Żeby rozjaśnić procentowe kalkulacje, przeanalizujmy przykład. Niech wybrane przez nas okno ma wymiary 90x120 cm. To standardowe wymiary, najczęściej stosowane w domach. Za takie okno, wykonane z drewna zapłacimy od 760 zł do 850 zł, natomiast jeśli okno będzie plastikowe – od 420 zł do 500 zł. Gdyby jednak nasze okno miało mieć nieregularny kształt, to w przypadku podobnej powierzchni zapłacilibyśmy za nie od 912 zł do 988 zł (okno drewniane) lub od 504 zł do 600 zł (okno PCV).

Zaplanuj wydatki na dach

Dach jest jedną z najdroższych inwestycji przy budowie domu. W przypadku zadaszenia działa ta sama zasada, co w przypadku bryły budynku - im prościej, tym taniej. Wszystkie skomplikowane elementy, jak dach wielopołaciowy czy nietypowe okna dachowe, powodują wzrost kosztów. Dzieje się tak głównie przez to, że na dach jedno lub dwuspadowy potrzeba znacznie mniej elementów, niż w przypadku innych rodzajów zadaszenia. Powraca tu reguła przytoczona już wcześniej: zamiast oszczędzać na materiałach, lepiej oszczędzić na metrach kwadratowych. Solidne ocieplenie stropu i dobrej jakości materiały na dach pozwolą uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów, związanych z ogrzewaniem domu czy naprawą zadaszenia.

W koszty dachu wliczony jest strop, więźba dachowa, wstępne krycie i pokrycie dachowe. Sam strop to koszt od 70 zł/m2 do 420 zł/m2. Wszystko zależy od materiału i techniki wykonania. Najtańszy okazuje się strop drewniany, najdroższy – prefabrykowany. Często wybierany jest strop gęstożebrowy częściowo prefabrykowany, w cenie od 165 do 200 zł/m2.

Koszt więźby waha się w cenie od 30 zł/m2 do 120 zł/m2. Ta rozbieżność wynika głównie z konstrukcji dachu – czy będzie on dwuspadowy czy wielospadowy oraz jaką będzie miał rozpiętość. Wstępne krycie, czyli membrana dachowa lub papa, to koszt od 20 zł/m2 do 55 zł/m2. Droższym rozwiązaniem jest papa. Same materiały można kupić w podobnych cenach, jednak do położenia papy potrzebne jest deskowanie. Oznacza to dodatkowy koszt w wysokości od 700 zł/m3 do 800 zł/m3.

Budowę dachu wieńczy pokrycie dachowe. Spośród kilku możliwości najczęściej wybiera się dachówkę ceramiczną. Średnio kosztuje ona od 50 zł/m2 do 70 zł/m2. Za podobną cenę na dachu położyć możemy dachówkę betonową – 55 zł/m2 (lub 35 zł/m2, w przypadku prostszych dachówek) i blachodachówkę – 45 zł/m2.

Poszukaj projektu taniego w budowie

Projekt tani w budowie

Teraz już wiadomo, co powinno się uwzględnić przy projektowaniu domu. Sprawdźmy teraz, ile kosztuje projekt domu. Koszt gotowego projektu to wydatek rzędu od 1 500 zł do 2 500 zł. Droższe są projekty indywidualne – ceny zaczynają się od 7 500 zł, w zależności od pracowni architektonicznej i lokalizacji. Są one jednak od początku dopasowane do naszych oczekiwań i regionu, w którym chcemy zamieszkać. Z kolei gotowy projekt należy później dostosować do wytycznych, jakie inwestor otrzyma z urzędu. Wprowadzenie kilku zmian może kosztować kolejne 1 500 zł – cena zależy od tego, jak wiele trzeba poprawić i dopracować w danym projekcie.

Jak procentowo rozkładają się koszty budowy domu?

Jak obliczyliśmy, na dom parterowy o powierzchni 120 m2, wykonany techniką murowaną, wydamy co najmniej 143 724 zł (lub 293 724 zł, jeśli zdecydujemy się na piwnicę). W najdroższej wersji czeka nas wydatek rzędu 670 756 zł - 820 756 zł. Średni koszt to ok. 400 000 zł. To mniej więcej tyle, za ile kupimy mieszkanie w centrum dużego miasta.

Procentowy rozkład kosztów budowy domu

Na podstawie: ladnydom.pl

By łatwiej było ci zaplanować wydatki na swój własny dom, przygotowaliśmy wzór listy kosztów poszczególnych etapów budowy domu. Dzięki niej porównasz, czy wydatki zaplanowane w kosztorysie sprawdzą się z faktycznymi cenami i łatwiej będzie ci kontrolować budżet. Możesz wzór ten pobrać tutaj:

Uwzględniając już na wstępie metraż domu i dachu, rozkład okien i rodzaj materiałów budowlanych, mamy szansę na wybór projektu domu taniego w budowie. Oszczędzanie rozpocznijmy od samego początku, ponieważ właśnie w planowaniu ukryty jest klucz do sukcesu. Trudno jest ograniczyć wydatki na materiały czy robociznę, jeśli chcemy, by nasz dom był solidny i służył nam przez lata. Pamiętajmy także o tym, by do całkowitych kosztów doliczyć dodatkowe 10-15% na nieprzewidziane wydatki – kto wie, może w ostatniej chwili zmienimy rodzaj krycia dachowego albo płytek w domu?

Przejdź do kolejnej części poradnika:

3. Wybór firmy budowlanej – na co zwrócić uwagę? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »