• »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Budowa domu energooszczędnego w 5 krokach

Budowa domu energooszczędnego w 5 krokach

Marta Białek, aktualizacja 27 Kwietnia 2016

Budowa domu może być najważniejszą inwestycją w naszym życiu, która przetrwa pokolenia. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto odpowiednio się do niej przygotować. Wyjaśniamy krok po kroku, od czego zacząć, na co zwracać uwagę i czego unikać, budując dom energooszczędny i pasywny.

Skorzystaj z naszego formularza i otrzymaj oferty na budowę domu.

Budowa domu pasywnego

Wiemy już, że budownictwo energooszczędne jest droższe na etapie stawiania domu, ale zapewnia znacznie niższe koszty jego utrzymania oraz dba o czystsze powietrze, którym oddychamy. Powstanie tak zaawansowanego obiektu łączy się z głęboko przemyślanym zaplanowaniem każdego z etapów budowy, doborem najwyższej jakości materiałów, nowoczesnych technik budowy i montażu.

Porównaj korzyści i wady domów energooszczędnych oraz tradycyjnych.

Krok 1. Przygotowanie do budowy

Przygotowanie do budowy domu energooszczędnego

W domu energooszczędnym ilość pomieszczeń powinna być skrupulatnie zaplanowana, bowiem dodatkowe niezamieszkałe przestrzenie wymagają ogrzewania lub ochłodzenia, zwiększając zapotrzebowanie domu na energię z zewnątrz.

Wybór działki

Na każdej działce można wybudować dom energooszczędny, powstał on jak najtaniej, kluczem do sukcesu jest dobór właściwego usytuowania działki.

Wjazd na działkę oraz wejście do domu powinny znajdować się od strony północnej. Południowa część domu powinna mieć najdłuższą ścianę i biec ku pochyleniu południowym, ponieważ dom jest wystawiony szeroką elewacją do słońca.

Przykład idealnej działki pod dom energooszczędny: szeroka, ukierunkowana na północ–południe, może być lekko nachylona w kierunku południowym (nie jest to wymóg). Dobrze, jeśli nie jest zbyt zacieniona budynkami sąsiednimi czy zielenią, która zasłaniałaby jego południową elewację.

Przy działkach, które nie są tak idealne, należy szukać jak najlepszych rozwiązań. W przypadku, gdy nie możemy wybrać lokalizacji, możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, np. większa powierzchnia okien od strony południowej może przynieść korzyści, ale może też przynieść negatywne efekty w postaci przegrzewania się budynku w okresie letnim.

Projekt domu

Kolejnym elementem jest wykonanie projektu w taki sposób, by dom mógł uzyskać standard energooszczędności. Już na etapie koncepcji architektonicznej należy rozważyć grubość izolacji na ścianach zewnętrznych, dachu, podłodze, a także szczelność detali konstrukcyjnych jak brak mostków cieplnych, przez które ucieka z domu ciepło.

Mostki cieplne: to miejsca w budynku, przez które tracimy najwięcej ciepła. Może to być krawędź budynku czy obwody otworów okiennych i drzwiowych. Występują mostki geometryczne i konstrukcyjne. Mostki geometryczne nie są groźne dla ciepłoty domu, mostki konstrukcyjne mogą uniemożliwić osiągnięcie standardu energooszczędnego.

Projekt powinien być przemyślany i stworzony specjalnie na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Na nic zda się zakup gotowego projektu domu tradycyjnego. Jeśli planujemy skorzystać z gotowego projektu dostosowanego pod budownictwo energetyczne, warto zasięgnąć opinii doradcy, który powie, czy dany projekt ma szansę spełnić wymagania energooszczędności na naszej działce.

Projekt domu energooszczędnego Dom w filodendronach ENERGO z biura Archon

Projekt domu energooszczędnego Dom w filodendronach ENERGO z biura Archon. Źródło: archon.pl

Jaki powinien być projekt, żeby dom energooszczędny nie był drogi? Dobrze jest wystrefować pomieszczenia. Od strony północnej, w której brakuje możliwości wpuszczenia dużej ilości światła, można zrobić pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia pomocnicze, garaż, wejście. Od strony wschodniej, zachodniej i południowej zaś pomieszczenia mieszkalne i pokój dzienny. Należy dążyć do tego, by spełnić choć kilka elementów takiego schematu.

Najlepiej, jeśli pomieszczenia, z których jest usuwane powietrze, są zlokalizowane blisko siebie. Dzięki temu projekt wentylacji jest prosty, krótki i nieskomplikowany. Tym samym koszty użytkowania takiego systemu wentylacji są niższe. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła stosowana jest w budynku energooszczędnym. W tej instalacji poprowadzone są dodatkowe kanały nawiewno-wywiewne, dla których należy znaleźć miejsce i oczywiście zlokalizować gdzieś centralę w budynku.

Wybór technologii budowy

Jeśli projekt spełnia wymagania, możemy wybrać technologię. Dom energooszczędny w porównaniu do domu standardowego ma grubszą izolację, posiada lepiej rozwiązane detale. Przewaga technologii drewnianej nad murowaną polega na tym, że dom drewniany można zbudować szybciej. Jednak należy mieć też na uwadze to, że drewniane domy energooszczędne nie zawsze są tańsze w budowie.


Logo Hebeldom

 Budowa budynku do stanu deweloperskiego w naszej firmie trwa 3-4 miesiące. Dom w technologii drewnianej powstaje na płycie fundamentowej, nie ma w nim mostków termicznych tak jak w technologii murowanej.

Istniejący już dom można wprawdzie docieplić, ale nigdy nie będzie on na tyle energooszczędny, jak ekodom, ponieważ na energooszczędność budynku składa się cały złożony proces budowy już od podstaw.


Wybór wykonawcy

Wykonawca powinien zapewnić wysoką jakość wykonania, a także zbudować dom w sposób jak najszybszy, z pozyskaniem certyfikatu i udzieleniem jak najdłuższej gwarancji.

Standardowy dom możemy wybudować sami, np. w systemie gospodarczym, jednak gwarancji może nam udzielić jedynie generalny wykonawca. Co ważne, okres gwarancji na dom energooszczędny zazwyczaj jest dłuższy niż na dom standardowy. Można zatem po tych wszystkich etapach przystąpić do budowy.

Dla przykładu przedstawiamy kolejne etapy budowy domu energooszczędnego przy wyborze technologii murowanej.

Krok 2. Fundamenty i posadowienie budynku

Fundamenty budynku

Fundamenty są bardzo trudne do zaizolowania, ponadto są energochłonne. W przypadku klasycznych ław fundamentowych warto rozważyć zastosowanie przekładki izolacyjnej pomiędzy murem fundamentowym a ścianą budynku. Chodzi o to, aby nie było wychłodzenia budynku z gruntu.

Kilkustopniowa temperatura panująca na wysokości fundamentów potrafi wychłodzić ściany do 1-1,5 m wysokości i spowodować spore straty energii. Izolację można wykonać ze styropianu i bardzo zagęszczonych betonów lub posłużyć się bloczkami z keramzytobetonu.

Innym (skuteczniejszym) rozwiązaniem jest posadowienie domu na płycie fundamentowej. Cała płyta fundamentowa jest zaizolowana i odcina budynek wychładzającego gruntu. W takiej płycie najczęściej znajdują się instalacje do CO bądź chłodzenia.

Krok 3. Ściany z bloczków silikatowych

Ściany stawiamy z bloczków silikatowych, zaś pierwsza warstwa, znajdująca się na płycie, jest ze styropianowo-betonowych bloczków Isomur. Ten materiał bardzo dobrze izoluje styk płyty i ścian, poza tym ma odpowiednią wytrzymałość, by unieść ciężar domu.

Krok 4. Wykończenie ścian i ocieplenie dachu

Ściany można ocieplić z zewnątrz płytami lamelowymi z wełny mineralnej o grubości 25 cm. Dzięki temu, że płyty te mają uporządkowany kierunek włókien, w porównaniu do tradycyjnych płyt z wełny są ponad 6 razy wytrzymalsze. Mocowanie płyt odbywa się na klej, nie trzeba ich kołkować. Na zakończenie można położyć materiały, które przepuszczają parę wodną, czyli tynk silikatowy na zewnątrz domu i tynk wapienny wewnątrz domu.

Jeśli szukasz ekipy ociepleniowej, złóż własne zapytanie ofertowe, bezpłatnie.

Dobór pokrycia dachowego w domach energooszczędnych odgrywa drugorzędną rolę. Można więc zastosować cięższe pokrycia, jak dachówka ceramiczna czy betonowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć blachodachówki, blachy płaskiej czy gontu bitumicznego. Najistotniejsze w zadaszeniu domu jest zamontowanie dwuwarstwowej izolacji, która ograniczy straty ciepła.

Jeszcze na etapie projektowania powinniśmy zadbać, by dom miał jak najmniejszą powierzchnię dachu. Ograniczymy tym samym obszar, przez który ucieka ciepło i zmniejszymy powierzchnię konieczną do izolacji.

Krok 5. Duże okna z certyfikatem do domu pasywnego

Okna w domu psywnym

Okna to kontakt z otoczeniem i przyrodą. Im więcej okien w domu, tym większy komfort zamieszkania i lepsze samopoczucie. Większość przeszkleń należy i warto usytuować od strony południowej - poprzez okna podłączamy się do darmowej energii słońca. Co istotne, nawet najdroższe i najlepszej jakości okna nie zapewnią takiej izolacyjności, jak ściana w domu energooszczędnym.

Każde przeszklenie jest termicznie słabą przegrodą (ściany mają współczynnik U 03, okna zaś U 08). Ciepło ucieka więc przez okna, tak jak przez ściany czy dach, dlatego mogą pojawiać się straty ciepła. Ale przeszklenia mogą też dać zyski ciepła od promieniowania słonecznego. Ważne jest, aby odpowiednio rozmieścić powierzchnie przeszklone w budynku - w taki sposób, aby wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania w czasie sezonu grzewczego.

Znajdź dostawców i monterów okien z regionu.


Logo Oknoslide

 Do domu energooszczędnego czy pasywnego same okna nie wystarczą, istotny jest również dobór drzwi i przesłon. Co ważne, w istniejącym już budynku wymiana okien na okna trzyszybowe nie zapewni takiego efektu, jak w budynku o standardzie NF15 czy NF40.

Okna plastikowe, które weszły ok. 20 lat temu na rynek, są częściej wymieniane. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że profil tych okien i cykl produkcji były całkowicie inne niż obecnie. Trudno jest powiedzieć, jaka konkretnie jest trwałość okien z przesłonami, ale według mnie na pewno około 50 lat. Gwarancja na te okna wynosi 5 lat i żadna firma nie zaoferuje dłuższego okresu.

Zazwyczaj klienci wybierają drzwi zewnętrzne przeszklone. Warto pamiętać, że w budynku energooszczędnym przenikalność cieplna musi być nie większa niż 1,0 W/m2K. Przy drzwiach stalowych przeszklonych nie uzyskamy takiej przenikalności, jedynie otrzymamy ją przy drzwiach pełnych, które nie każdej osobie przypadną do gustu. W tym przypadku polecamy drzwi drewniane. Nasza firma sprzedaje drzwi marki Agmar, ponieważ jest to produkt certyfikowany (przenikalność 0,8 W/m2K na całej powierzchni przy grubości 88 mm i 3 szybach), np. kilkanaście par tego typu produktów sprzedaliśmy do Niemiec.


Aby okna w okresie letnim nie wpuszczały za dużo energii słonecznej, należy zamontować specjalne systemy osłaniające. Innym sposobem jest wykorzystanie takiej konstrukcji przegrody i zastosowanie takiego szkła z filtrami, które nie wpuszczają zbyt dużo energii. To drugie rozwiązanie jest nieco trudniejsze w zastosowaniu, bo wymaga sięgnięcia po szyby polaryzujące.

Innym zadaniem okien jest niewypuszczanie energii, która jest niezbędna w budynku. Do tego celu stosuje się warstwy odpowiednich powłok na szyby. Powłoki te przepuszczają promieniowanie słoneczne, natomiast promieniowanie wtórne, o nieco innej częstotliwości niż słoneczne, już jest trudniej wypuszczane na zewnątrz. Taka przegroda jest technologicznie zaawansowanym wyrobem i choćby z tego powodu okna z jej zastosowaniem są stosunkowo drogie.

W oknach do domów energooszczędnych stosuje się ramy lepszej konstrukcji. Są to ramy o większej liczbie komór albo też takie, w których pojawia się materiał izolacyjny, np. styropian. W przypadku okien drewnianych stosuje się materiały izolacyjne naturalnego pochodzenia.

Często w oknach domów energooszczędnych jest więcej szyb - w standardowych oknach mamy 2 szyby, w oknach energooszczędnych zazwyczaj są 3. Przestrzenie między szybami wypełnione są gazem szlachetnym, natomiast powierzchnie szyb powleczone są powłokami niskoemisyjnymi, które chronią przed ucieczką ciepła. Dodatkowo w takich oknach znajdują się ciepłe ramki dystansowe, które zapobiegają ucieczce gazu szlachetnego z przestrzeni międzyszybowej. W standardowych oknach są to ramki aluminiowe, w energooszczędnych np. z tworzyw sztucznych. Okna dla domu energooszczędnego odbijają promieniowanie podczerwone, ale są z reguły znacznie cięższe, a przy bardzo dużych oknach może pojawić się problem z ich montażem.

Projekt domu energooszczędnego Dom w filodendronach ENERGO z biura Archon

Projekt domu energooszczędnego Dom w filodendronach ENERGO z biura Archon. Źródło: archon.pl

Nowoczesne okna Termo i ich montaż w warstwie izolacji są droższe od cen ich standardowych odpowiedników. Jednak jeszcze kosztowniejsze są okna dachowe - mogą być 2-3 razy droższe od pionowych. Przy oknach dachowych istnieje ryzyko, że mogą powodować przegrzewanie domu, np. przy ciemnym pokryciu lub dużej powierzchni dachu. Takie okna muszą być bezwzględnie zacieniane.

Aby duże i ciężkie okna były szczelnie zamocowane, montuje się je w warstwie izolacji termicznej na specjalnych konsolach stalowych, które są przykręcane do muru (system JB-D). Profile, odsunięte na 1 cm od muru, uszczelnia specjalna aluminiowo-bitumiczna taśma (szerokość 9 cm), która jest przyklejana do profilu i ściany zewnętrznej. Taśma chroni przed przenikaniem wiatru i ciepła, a wełna mineralna szczelnie przylega do boków profili.

Do okien zaleca się: rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie lub solarnie, markizy sterowane ręcznie, elektryczne oraz inteligentne rolety solarne. Mają one czujniki, które w miarę wychwytywania promieni słonecznych same zamykają markizę lub ją otwierają, zależnie od nasłonecznienia.

Okna przyszłości to takie, które mają tak dobrą izolacyjność jak ściana. Składają się z małych cienkich powłok między szybami, albo posiadają dodatkowo jeszcze jedną szybę.

Podsumowanie

Budowa domu energooszczędnego być może nie jest trudna, jednak wymaga skrupulatnego przygotowania. Każdy element od fundamentów po dach jest zaprojektowany tak, by ograniczyć straty ciepła, do których dochodzi w budynkach tradycyjnych.

Do dziś nie powstał dom, który jest w stanie sam ogrzać swoje wnętrze dzięki zastosowanym materiałom izolacyjnym, nowoczesnym bryłom, czy optymalnemu układowi pomieszczeń. Każdy dom energooszczędny i pasywny potrzebuje choćby energii z zewnątrz.

Przejdź do części 3. Ogrzewanie i wentylacja domu energooszczędnego »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »