Układanie płytek – sprawdź, co powinien wiedzieć początkujący glazurnik
Układanie płytek to zadanie, które może wykonać nie tylko ekspert w dziedzinie glazurnictwa. Czytając nasz artykuł do końca, przekonasz się na własnej skórze, że czynność ta nie jest wcale tak trudna, jak się wydaje. Od czego więc zacząć i jak powinien krok po kroku przebiegać proces kładzenia kafelków? Odpowiedzi między innymi na te pytania czekają na ciebie w poniższym poradniku.
Z poradnika dowiesz się
Ogólne zasady układania płytek
Jak brzmią główne reguły układania płytek?
- Pierwszą zasadą, której pod żadnym pozorem nie wolno złamać jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Co to znaczy? Chodzi o to, by najpierw wyczyścić dokładnie całą powierzchnię, na której będziemy kładli płytki, a następnie wygładzić nierówności za pomocą zaprawy szpachlowej (nierówności nie powinny być większe niż 2 milimetry).
- Później trzeba ułożyć kafelki „na sucho". Dzięki temu będziemy mieli możliwość sprawdzić, czy nie pojawią się nieestetyczne błędy – układając kafelki, weź pod uwagę, że przycięcia powinny znaleźć się w miejscach, gdzie będzie je najmniej widać.
- W dalszych krokach należy rozrobić zaprawę klejową i rozprowadzić ją równomiernie po podłożu, na którym chcesz położyć kafle.
- Następnie przykładaj płytki do powierzchni, lekko dociskając (możesz także ich spodnią stronę posmarować klejem). Kafelki znajdujące się przy krawędziach, dotnij.
- Pamiętaj, by w tak zwanym międzyczasie upewniać się, czy pod każdą płytką jest wystarczająca ilość zaprawy. Nadmiar tego produktu zbierz na przykład szpachelką.
- Co później trzeba wykonać? Gdy kafle będą już właściwie przyklejone, przychodzi czas na fugowanie – pamiętaj, że szczeliny powinny znaleźć się też od strony ścian. Gdy spoiny będą już suche i matowe, możesz wyczyścić płytki.
- Po raz pierwszy zrób to za pomocą delikatnie zwilżonej gąbki. Po upływie dwóch tygodni od położenia płytek umyj je specjalnym środkiem. Na koniec nie zapomnij uszczelnić fug.
Poniżej przedstawiamy ranking 91 554 Glazurników najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Układanie płytek – krok po kroku
- Przygotuj podłoże
- Rozplanuj ułożenie płytek
- Rozprowadź zaprawę po podłożu
- Przykładaj płytki, lekko dociskając
- Przejdź do fugowania
- Wyczyść płytki
- Uszczelnij spoiny między ścianą a podłogą
Jak kłaść płytki na podłodze?
Jak samemu położyć płytki na podłodze? Najistotniejszą kwestią w tym przypadku jest podjęcie decyzji o technice układania kafli. Jakie są do wyboru? Prosta, na zrąb bądź karo.
Na którą najlepiej się zdecydować? Wiele zależy od kształtu pomieszczenia, a także oczywiście własnych upodobań.
Pierwsze dwie metody zaleca się przy prostokątnych wnętrzach. Jak je wcielić w życie? Zacznij od wyznaczenia dwóch prostopadłych do ściany linii na środku pomieszczenia i potraktuj je jako punkt startu.
Jeśli jednak zdecydowałeś się na układanie płytek w pomieszczeniu o nieregularnym kształcie, fachowcy glazurnicy polecą ci technikę karo, czyli na przyklejanie kafli na skos. Jak zacząć? Wyznacz ponownie na środku wnętrza linie bazowe i układaj kafle skośnie.
Nasza rada? Zanim zaczniesz przyklejać płytki do podłoża, połóż je „na sucho". Układając płytki, nie zapominaj także o miejscu na fugi czy ewentualne dekory.
Układanie płytek na ścianie
O czym warto pamiętać, kładąc kafelki na ścianie? Jeśli jest konieczność przycinania kafli, zacznij układać płytki od góry (jeśli nie trzeba przycinać, rozpocznij od dołu) – przycięte produkty najlepiej przykleić jak najniżej, dzięki czemu będą mniej rzucać się w oczy i nie zaburzą estetyki.
Również przy ościeżnicach dobrze jest zaplanować położenie jak najmniej obciętej płytki, ponieważ wąskie paski glazury mają zdecydowanie gorszą przyczepność.
Pamiętaj także, że najlepszy efekt wizualny uzyskasz wtedy, gdy docinane płytki będą układane symetrycznie. W związku z tym układaj je równomiernie od środka ściany. A jeśli kładziesz je na ścianach czy kominach, całe kafle powinny być na narożnikach zewnętrznych, a docięte na wewnętrznych.
Weź także pod uwagę, że jeśli płytki ścienne i podłogowe są tych samym rozmiarów, dobrze jest gdy ich spoiny będą się spotykać.
Zastanawiasz się jeszcze pewnie, jak kłaść kafelki w miejscach, gdzie schowane są na przykład urządzenia sanitarne czy liczniki? W takiej sytuacji trzeba pozostawić odrobinę miejsca do obsługi tego typu urządzeń.
Układanie płytek 60 x 60 – jak to zrobić?
Wielkoformatowe płytki układa się w zasadzie tak samo, jak każde inne. Z tą różnicą, że należy w takim przypadku pamiętać o większej szczelinie dla spoiny.
W glazurnictwie obowiązuje reguła, że im większe kafle, tym większe fugi – a wszystko to dla ochrony produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj o tym szczególnie gdy kładziesz płytki o dużych wymiarach na podłożach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, czyli na przykład na ogrzewanie podłogowe.
Ponadto układając duże kafle, trzeba zadbać o to, by klej był równomiernie rozłożony po powierzchni. Dzięki temu unikniemy pęknięcia płytki na skutek ewentualnego uderzenia.
Jak układać długie płytki?
Zastanawiasz się, w jaki sposób można układać długie płytki? Tutaj znowu – reguły są w zasadzie takie same. Jednakże dobrze jest mieć na uwadze, że czasami kafle mogą posiadać niewielką krzywiznę, co właśnie zazwyczaj najbardziej widoczne jest przy długich produktach. Wiedz jednak, że przy montażu można je trochę zamaskować.
By to zrobić, układaj je z przesunięciem o jedną trzecią długości płytki znajdującej się obok. Fachowcy odradzają zazwyczaj kładzenia tego typu kafli metodą na cegiełkę, czyli z przesunięciem o jedną drugą długości płytki sąsiadującej.
Jak powinno wyglądać układanie płytek – cegiełek?

Płytki – cegiełki już od kilku sezonów królują w naszych pomieszczeniach. Jeśli więc i ty chcesz zaserwować sobie ścianę, ozdobioną właśnie w ten sposób, wiedz, że kafle – cegiełki można układać za pomocą dwóch technik.
Pierwsza? Prosta, czyli cegiełka pod cegiełką. Druga to przesunięcie o jedną drugą lub jedną trzecią długości sąsiedniego kafelka. Dodajmy, że druga opcja jest znacznie popularniejsza i zdecydowanie lepiej prezentuje się na ścianie.
Jak powinno wyglądać układanie płytek klinkierowych?
Przy układaniu płytek klinkierowych bardzo ważny jest wybór odpowiedniej spoiny. Dlaczego? Tego rodzaju kafle wykonane są ze szlachetnego materiału. W związku z tym, do ich fugowania trzeba dopasować spoiny bez wapnia. Dlaczego? Zwykła zaprawa może spowodować, że po latach na powierzchni kafli pojawią się wykwity solne, trudne do usunięcia. A wszystko to za sprawą wapna, będącego w składzie klinkieru.
Jaka więc powinna być fuga do klinkierowych płytek? Z pewnością szczelna, odporna na wilgoć, paro przepuszczalna, mrozoodporna i elastyczna. Fugi powinny mieć szerokość najlepiej około 1 centymetra. Jeśli chodzi o proces układania płytek, nie różni się on niczym od układania innych kafli.
Układanie płytek na nierównej podłodze
Czy płytki można położyć na nierównej podłodze? Na to pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź, a mianowicie… niestety nie. Ubytki w podłożu sprawią, że płytki z czasem mogą pękać i po prostu odpadać. Jeśli więc chcesz kłaść kafle, w pierwszej kolejności musisz wyrównać powierzchnię, na której chcesz to zrobić.
Jak się za to zabrać? Skorzystaj ze specjalnej wylewki do wyrównywania powierzchni. Wiedz jednak, że gdy podłoże jest bardzo nierównie, tego typu wylewka może nie wystarczyć. Wówczas dobrze jest sięgnąć po tak zwany szybki beton. W obu przypadkach substancje wysychają po upływie około dwóch godzin. Gdy powierzchnia będzie sucha i równa, możesz zabrać się do dalszej pracy.
Układanie płytek na balkonie – krok po kroku
O czym należy pamiętać, układając płytki na balkonie? W pierwszych krokach należy udać się do sklepu i wybrać płytki mrozoodporne oraz elastyczne, wodoodporne i mrozoodporne fugi. Dalej trzeba oczywiście przygotować podłoże – oczyścić i wyrównać.
Co później? Potem należy równomiernie rozłożyć zaprawę klejową, przykleić płytki i położyć spoiny. Pamiętaj, że fugi powinny być szerokie (minimum 5 milimetrów), ponieważ gdy mamy do czynienia z wysokimi różnicami temperatur, deszczem, śniegiem, mrozem czy promieniowaniem UV, będzie wytwarzać się naprężenie. Szerokie spoiny uchronią płytki na taras przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o układaniu płytek
Płytki gipsowe na ścianę – imitujące kamień lub cegłę – to dekoracyjne rozwiązanie, które jest jednocześnie nowoczesne, stylowe i niedrogie. Czy kładzenie płytek gipsowych jest trudne? Jak kłaść cegiełki z gipsu? Z czym łączyć dekoracyjny kamień gipsowy? Jaki wybrać klej do płytek gipsowych? Odpowiedzi na te i inne pytania o dekoracje z gipsu znajdziesz w naszym artykule.
25.08.2020Płytki do kuchni – zarówno ścienne, jak i podłogowe – to często wybierana opcja wykończenia. Decyzja nie jest prosta. Poza rodzajem płytek (glazura, gres, płytki szklane, terakota, czyli płytki kamionkowe), pozostają jeszcze wzory i kolory do wyboru. Kafelki drewnopodobne do kuchni wprowadzą ciepły klimat, a kafelki 3D i płytki szklane dodadzą elegancji. Płytki białe lub szare pozwolą na różne sposoby aranżować kuchnię, a gres kuchenny (szkliwiony lub polerowany) sprawdzi się świetnie jako płytki podłogowe. Jak wybrać płytki do kuchni i czym się kierować?
14.12.2022Kafle marokańskie, płytki marokańskie – to inaczej charakterystyczne kolorowe mozaiki, które coraz częściej zdobią polskie kuchnie, łazienki i podłogi. Dlaczego płytki marokańskie cieszą się tak dużą popularnością? Dodają energii nowoczesnym wnętrzom, ożywiają aranżacje i są centralnym punktem minimalistycznych wnętrz, gdzie również świetnie się sprawdzają. Jak wyglądają płytki marokańskie? Ile kosztują oryginalne kafle marokańskie?
31.10.2022Pięknie wykończony taras jest ozdobą każdego domu oraz mieszkania. Aby jednak mógł on zachwycać wszystkich dookoła i przez długie lata prezentować się bez zarzutów, trzeba najpierw wybrać właściwe płytki. Jakie kafelki na balkon czy taras okażą się najlepszym zakupem? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą ci wybrać najlepsze płytki na taras.
25.08.2020Masz w planach układanie płytek i zastanawiasz się, od czego zacząć? Przeczytaj poradnik przed rozpoczęciem prac – przedstawiamy najważniejsze wskazówki i gotowe ściągi, które przygotowaliśmy we współpracy z glazurnikami i firmami zajmującymi się układaniem płytek oraz ich klientami.
17.11.2022Układanie glazury w kuchni to dla dobrego glazurnika rutynowe zajęcie. Płytki w kuchni najczęściej układa się pod szafkami – montaż nad blatem kuchennym sprawia, że płytki ułatwiają sprzątanie kuchni i dodają jej uroku. Częstym rozwiązaniem jest też układanie płytek w kuchni na podłodze – glazura w kuchni jest odporniejsza na zachlapania od paneli i znacznie łatwiejsza w czyszczeniu.
25.08.2020