Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

ADR Group Sp. z o.o.

Dziękujemy za wiadomość

Klimatyzacja - czy warto i dlaczego?

Autor: Sławomir Klimczak, publikacja: 2017-06-27

W dzisiejszych czasach klimatyzacja staje się powoli standardem nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale również w budynkach mieszkalnych. Coraz więcej osób zastanawia się nad kwestią montażu klimatyzatora w domu. Jak działa klimatyzacja, jakie korzyści można uzyskać, montując takie urządzenie i czy w ogóle warto ponosić koszty z tym związane?

Z czysto fizycznego punktu widzenia klimatyzacja to pobieranie ciepła w jednym miejscu i oddawanie w innym. W momencie gdy chłodzimy pomieszczenie, urządzenie odbiera na wymienniku ciepło z powietrza zassanego przez wentylator jednostki wewnętrznej i tym samym doprowadza do jego schłodzenia. Pobrane ciepło jest oddawane na zewnątrz, natomiast schłodzone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Całość tego procesu odbywa się w zamkniętym układzie chłodniczym, pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, przy udziale czynnika chłodniczego. Transport ciepła odbywa się z wewnątrz na zewnątrz. W sytuacji gdy pomieszczenie ogrzewamy, proces ten zostaje odwrócony.

Zdjęcie nr 1 Zdjęcie nr 2

Klimatyzacja to nie tylko fizyka, ale również formowanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu poprzez wpływ na jego wilgotność, czystość, zapach oraz równowagę jonową. Im bardziej zaawansowany klimatyzator, tym większa możliwość i zakres oddziaływania na jakość klimatu w pomieszczeniu. Dlatego rozważając zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na posiadane przez niego filtry oraz funkcje, które realnie wpłyną na powietrze w naszym domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergię. Proponowane dzisiaj przez większość wiodących producentów klimatyzacji rozwiązania z powodzeniem eliminują nie tylko kurz, ale także bakterie, wirusy, grzyby, pyłki oraz neutralizują brzydkie zapachy. Powietrze staje się czyste, zdrowe i pachnące.

Z punktu widzenia estetyki warto nadmienić, że producenci klimatyzatorów proponują dzisiaj coraz bardziej wyszukane formy urządzeń, które ze względu na nowatorski design oraz kolorystykę mogą z powodzeniem zdobić pomieszczenia, w których się znajdują. Już nie tylko klasyczna biel, ale także czerń, bordo, czy srebrny metalik stają się coraz powszechniejszą opcją.

Zdjęcie nr 3

Jak wspomniałem na wstępie, klimatyzator nie tylko chłodzi, ale również grzeje. Dlatego może z powodzeniem wspomagać główne źródło ciepła w okresie grzewczym oraz stanowić ciekawą alternatywę dla ogrzewania w okresach wiosenno-jesiennych. Zakres pracy klimatyzatorów z roku na rok się rozszerza. Na rynku są już dostępne pompy ciepła, które pracują w trybie grzania, bez znaczącego spadku wydajności przy temperaturach nawet poniżej – 20oC, co niedawno było jeszcze nieosiągalne. Klimatyzatory oferowane dzisiaj na rynku posiadają sprężarki inverterowe, które w sposób płynny modulują parametry pracy, w zależności od zapotrzebowania na dostawy chłodu lub ciepła do pomieszczenia. Takie rozwiązanie w realny sposób obniża koszty użytkowania klimatyzatora związane z poborem energii elektrycznej. W kwestii energooszczędności ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, są tzw. średniosezonowe wskaźniki efektywności energetycznej: SEER dla chłodzenia, SCOP dla grzania. Wskaźniki te przekładają się na klasę energetyczną urządzenia i pokazują ile jednostek mocy (W) chłodniczej/grzewczej uzyskamy z jednostki (W) energii elektrycznej. Im wyższe wskaźniki, tym lepsza klasa energetyczna, a co za tym idzie niższy pobór prądu. W ofercie wiodących producentów klimatyzatorów można znaleźć modele, które charakteryzują się klasą energetyczną A+++ zarówno dla trybu chłodzenia, jak i grzania. Zupełnym standardem dla klimatyzatorów tzw. pokojowych jest dziś klasa energetyczna na poziomie A+.

Zdjęcie nr 4

Reasumując: co przemawia za zakupem klimatyzatora? Przede wszystkim komfort cieplny - chłód w gorące dni i relatywnie tanie ciepło w okresach chłodnych. Czysty i zdrowy mikroklimat w domu. Bardzo bogata oferta urządzeń – każdy może dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Wreszcie, coraz niższe koszty - nie tylko eksploatacji, ale też zakupu i montażu urządzenia. Dobry klimatyzator z zaawansowanymi funkcjami oraz możliwością sterowania za pośrednictwem wi-fi (smartfon, komputer) można dziś zakupić z montażem w cenie średniej klasy telewizora.


Opracował:
Sławomir Klimczak
ADR Group Sp. z o. o.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji

Skontaktuj się