Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Mam prawomocny wyrok sądu - jak mogę odzyskać moje pieniądze

Mam prawomocny wyrok sądu - jak mogę odzyskać moje pieniądze

Prawomocny wyrok – jak odzyskać dług?

author box img

Michał Gądek

Zaktualizowano: 5 sierpnia 2020 05.08.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71847 Specjalistów od Finansów blisko Ciebie

Sprawa w sądzie zakończona prawomocnym wyrokiem

Pieniądze są częstą przyczyną konfliktów. Zdarza się tak, że nie możemy odzyskać zaciągniętego u nas długu, mimo upływu umownego terminu lub wezwania do zapłaty. Gdy rozmowy nie przynoszą rezultatu, musimy udać się ze sprawą do sądu. Jednak co, jeżeli został wydany wyrok sądowy na naszą korzyść, a pieniędzy nadal nie ma? Jak odzyskać dług?

Samo uzyskanie prawomocnego wyroku sądowego to duży sukces w walce z dłużnikiem. Jeżeli, mimo orzeczenia sądu, dłużnik nadal nie oddaje nam pieniędzy, możemy skorzystać z rozwiązań przewidzianych przez prawo. Należy nadać wyrokowi klauzulę wykonalności, a następnie udać się do komornika, który wyegzekwuje nasze pieniądze.

Czym jest klauzula wykonalności?

Podstawą egzekucji jest uzyskanie tytułu wykonawczego, czyli tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Taka klauzula nadawana jest po uprawomocnieniu wyroku i umożliwia rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. W związku z tym musimy złożyć wniosek do sądu o jej nadanie. W niektórych przypadkach sąd z urzędu może opatrzyć wyrok w taką klauzulę. Będzie to miało miejsce w sprawach, w których postępowanie zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, między innymi przy zasądzeniu alimentów. Nakazowi zapłaty wydanemu w trybie elektronicznego postępowania upominawczego klauzulę nadaje się z urzędu, niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się.

Klauzula wydawana jest w formie postanowienia, zarówno dłużnik, jak i wierzyciel może złożyć na nią zażalenie, w ciągu 7 dni. Termin dla dłużnika biegnie jednak dopiero od dnia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Wynika to z faktu, że dłużnikowi wyrok z klauzulą zostanie doręczony dopiero po wszczęciu egzekucji przez komornika, o czym poniżej.

Ze sprawą do komornika

Wybór komornika nie jest obecnie dowolny i niczym nieograniczony, a czynności wykonywane poza rewirem konkretnego komornika zwiększają koszty egzekucji. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór konkretnej osoby, gdyż od tego może zależeć, czy szybko odzyskamy pieniądze. Po nadaniu klauzuli wykonalności składamy do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z tytułem wykonawczym. Powinien on zawierać wskazówki, z jakich składników majątkowych dłużnika chcemy egzekwować swoje roszczenia. Egzekucja może być prowadzona na przykład z ruchomości, wynagrodzenia za pracę (jedynie do połowy wysokości), rachunku bankowego czy nieruchomości. Warto pamiętać, że jeżeli będziemy żądać naszych należności z nieruchomości dłużnika, to prawo wyboru komornika zostaje nam dodatkowo ograniczone. Taka egzekucja może być prowadzona przez komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona.

Komornik ma uprawnienia, które wykorzysta, sprawdzając, co należy do majątku dłużnika. Jednak, jeżeli mamy konkretną wiedzę na ten temat, np. wiemy, gdzie dłużnik pracuje albo jakie posiada samochody - uprościmy postępowanie i zmniejszymy jego koszty. Honorarium dla komornika powinien pokryć dłużnik, jednak wierzyciel musi wcześniej uregulować potrzebne zaliczki, które zostaną mu zwrócone.

W konsekwencji, po przeprowadzeniu postępowania, powinniśmy odzyskać swoje pieniądze. Jeżeli jednak, mimo zaangażowania komornika, nasze roszczenia nie będą do końca zaspokojone, można ponownie wszcząć egzekucję w przyszłości. Może to mieć miejsce, gdy dłużnik próbuje ukryć część posiadanego przez siebie majątku lub jego sytuacja finansowa będzie zła. Roszczenia przedawniają się z upływem 10 lat, a termin biegnie od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu egzekucji.

Opracował:

Michał Gądek

Kancelaria Radcy Prawnego

Dodano: 3 lipca 2020 Zaktualizowano: 5 sierpnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco