Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na okulary leżące na dokumencie pit 11

PIT 11 – jak i do kiedy rozliczyć PIT-11?

PIT 11 – jak i do kiedy rozliczyć PIT-11?

PIT-11 jest jednym z podstawowych dokumentów, dzięki którym co roku możliwe jest rozliczenie się z fiskusem. Warto wiedzieć, że PIT-11 może zawierać dane nie tylko z umowy o pracę, ale też m.in. z praw autorskich, umów zlecenie, umowy o dzieło, działalności wykonywanej samodzielnie i społecznie. Do kiedy trzeba wysłać PIT-11 do urzędu skarbowego? W jakim terminie należy przekazać PIT-11 pracownikowi? Jak rozliczyć PIT-11 i co zawiera formularz?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 27 stycznia 2023 27.01.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22154 Biur Rachunkowych i Księgowych blisko Ciebie

PIT-11 – co to jest? Definicja

PIT-11 to deklaracja podatkowa wypełniana corocznie. W dokumencie zawarte są informacje o przychodach i dochodach (w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie czy w ramach działalności wykonywanej osobiście), kosztach uzyskania przychodu, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pobranych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne.

Zarządzanie tymi dokumentami może być skomplikowane, dlatego korzystanie z usług biura rachunkowego może znacznie ułatwić ten proces. Profesjonalne biuro rachunkowe pomoże Ci prawidłowo wypełnić PIT-11, a także doradzi w kwestiach związanych z optymalizacją podatkową.

Biuro rachunkowe - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 154 Biur Rachunkowych i Księgowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czy PIT-11 trzeba rozliczyć?

Zastanawiasz się, czy PIT-11 trzeba rozliczyć? Tak, dla płatników (czyli dla pracodawców i zleceniodawców) sporządzanie i przesyłanie PIT-11 do urzędu skarbowego oraz pracownika to obowiązek podatkowy.

Każdy pracodawca powinien dobrze wiedzieć, w jaki sposób przygotować PIT-11, jak przesłać PIT-11 do fiskusa i do kiedy (oraz w jakiej formie) należy przekazać dokument deklaracji PIT pracownikowi. Zrozumienie i prawidłowe wykonanie tych obowiązków ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania finansów zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Kto składa PIT-11?

Obowiązek przekazania deklaracji PIT 11 ma płatnik, który wypłaca pracownikowi wynagrodzenie i pobiera zaliczki na podatek. Każdy płatnik zobowiązany jest do dostarczenia PIT-11 pracownikowi i urzędowi skarbowemu.

Uwaga!
Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, zarabia nie więcej niż 200 zł (brutto). Wówczas pracodawca nie musi sporządzać PIT-11. Należy jednak wypełnić PIT-8A, czyli deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym w wysokości 17% przychodu. W tak delikatnych kwestiach, jak obowiązki podatkowe, korzystanie z usług biura rachunkowego z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie może znacznie uprościć proces.

PIT-11 – źródła przychodu

Z jakich źródeł PIT-11 zawiera dane? Formularz PIT-11 zawiera dochody, zaliczki i przychody m.in. z takich źródeł, jak:

  • umowa o pracę,
  • umowa zlecenie, 
  • umowa o dzieło,
  • umowa aktywizacyjna,
  • diety radnego,
  • funkcja w komisji wyborczej,
  • działalność wykonywana społecznie,
  • członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
  • prawa autorskie,
  • świadczenia z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co znajduje się w formularzu PIT-11?

Najważniejsze dane, jakie znajdziesz w PIT-11:

  • podstawowe dane na temat płatnika,
  • przychód, jaki osiąga płatnik PIT,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • dochód,
  • informację o pobranych składkach,
  • informację o pobranych zaliczkach na podatek.

Kwota nadpłaty PIT-11 – gdzie jest?

W formularzu PIT-11 można znaleźć informacje o przychodach, kosztach, dochodach oraz pobranych zaliczkach. Gdzie znajduje się kwota nadpłaty PIT-11? Formularz podatkowy nie przewiduje tej rubryki. Jak w takim razie znaleźć informację o nadpłacie i gdzie jest podana kwota nadpłaty PIT-11?

To proste – kwota nadpłaty znajduje się dopiero w rozliczeniu PIT-36 lub PIT-37, czyli w rocznym zeznaniu podatnika.

PIT-11 – do kiedy należy wysłać do urzędu skarbowego i pracownika?

drewanianie kolcki leżące na dokumencie pit 11

Płatnik powinien przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego i przekazać pracownikowi.

  1. W przypadku urzędu skarbowego – płatnik ma termin na przygotowanie i przesłanie PIT-11 do 31 stycznia kolejnego roku po roku podatkowym (czyli np. do 31 stycznia 2023 – w przypadku rozliczenia roku 2022).
  2. Do pracownika PIT-11 powinien być dostarczony maksymalnie do końca lutego.

Czy PIT-11 należy pracownikowi dostarczyć koniecznie w formie listownej? Nie jest to obligatoryjne – deklarację PIT można dostarczyć zarówno listownie, jak i osobiście.

Najwygodniejszą opcją jest forma elektroniczna – ale w takim przypadku należy zachować wszelkie niezbędne warunki dotyczące bezpieczeństwa (m.in. podpis elektroniczny płatnika, wymagany wzór dokumentu).

Jak wypełnić PIT-11 krok po kroku?

  1. Przygotuj dane pracownika, dla którego przygotowujesz PIT 11: PESEL, dane osobowe, adres zamieszkania oraz dane urzędu skarbowego pracownika. Wpisz dane w poszczególne rubryki druku PIT.
  2. Wybierz formę rozliczenia (forma elektroniczna lub tradycyjna), określ miejsce i cel składania informacji PIT.
  3. Przygotuj dane dotyczące kwoty przychodów brutto pracownika, wysokości składek ZUS oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Wpisz dane w odpowiednie rubryki.
  4. Wypełniony formularz PIT 11 wysyłasz do pracownika.
Uwaga!
W 2023 roku dostępna jest nowa wersja PIT-11 (wersja 29. zastąpiła wersję 28.) – różnice nie są zbyt duże i dotyczą zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Zmiany wprowadzono w części E (trzy nowe wiersze: od 12 do 14, do wykazania zasiłków macierzyńskich, od których płatnik pobrał zaliczki na podatek) oraz części G (dodano dwa wiersze – poz. 113 i 117, które dotyczą m.in. wykazania przychodów z zasiłków macierzyńskich oraz ulg podatkowych: dla rodzin 4+, na powrót, dla seniorów).

Jak rozliczyć PIT-11 w 2023 roku?

Rozliczenie podatku PIT 11:

  1. Informacje zawarte w dokumencie PIT-11 są bazą do wypełnienia zeznania rocznego: PIT-36 lub PIT-37 (które potem należy wysłać urzędowi skarbowemu).
  2. PIT-36 i PIT-36 to tzw. zeznania podatkowe główne – należy je złożyć do 30 kwietnia.
  3. Dane z PIT-11 (przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, zaliczki) należy wpisać w odpowiednie rubryki dokumentów PIT-36 lub PIT-36.
  4. Dane o składkach (składki zdrowotne i społeczne) – również należy przepisać do odpowiednich pól w/w dokumentów.
  5. W przypadku kilku dokumentów PIT-11 – należy zsumować wszystkie dane i przenieść do odpowiednich pól rozliczenia podatkowego.
Ważne:
Wygodnym sposobem rozliczenia PIT 2022/2023 jest rozliczenie deklaracji PIT w formie elektronicznej. Możesz skorzystać np. z usługi Twój e-PIT (Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów).

Potrzebujesz porady w sprawie rozliczenia podatku? Przejrzyj oferty biura rachunkowego z Wrocławia lub Twojego miasta i skontaktuj się z jednym z nich.

PIT-11 a PIT-37 – jaka jest różnica?

Czym różni się PIT-37 od PIT-11? Drugi z wymienionych dokumentów, czyli PIT-11 otrzymuje się od pracodawcy – do końca lutego. Dokument zawiera informacje o sytuacji podatkowej podatnika (czyli pracownika). Znajdują się tu więc informacje o przychodach, dochodach, kosztach i zaliczkach na podatek dochodowy. Jednocześnie PIT-11 trafia do administracji podatkowej.

Z kolei PIT-37 to indywidualna deklaracja podatkowa, która zarazem jest zeznaniem podatkowym podatnika. PIT-37 przygotowuje podatnik i do końca kwietnia przekazuje zeznanie do odpowiednich organów podatkowych.

PIT-11 – często popełniane błędy

Nie popełniaj tych błędów, wypełniając PIT-11:

  • brak podpisu właściciela firmy (lub księgowej),
  • podpis osoby bez upoważnienia do obliczania i pobierania podatku w firmie,
  • błędy w danych podatnika (literówki),
  • błędny identyfikator podatkowy.

Częstym błędem jest też zaliczenie wypłaty za grudzień (wypłaconej w styczniu kolejnego roku) do poprzedniego roku rozliczeniowego. Przykładowo: w przypadku wypłaty 15 stycznia 2023 za grudzień 2022 – wynagrodzenie należy wykazać w rozliczeniu PIT-11 2023.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące PIT-11

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco