Na co należy zwrócić uwagę kiedy zamawiamy usługę transportu ?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Y5 Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Y5 Sp. z o.o.

2

Na co należy zwrócić uwagę kiedy zamawiamy usługę transportu ?

Autor: Y5 Sp. z o.o., publikacja: 2016-04-18

Powierzając przewoźnikowi ładunek, powierzamy mu część swego kapitału w towarze. Niejednokrotnie jest to „być lub nie być” na rynku. Pamiętajmy, że w transporcie dochodzi do uszkodzeń towaru na skutek czynników trzecich, zawinionych lub nieumyślnych. Nierzadko zdarzają się także opóźnienia, kradzieże, wypadki etc. Warto zadbać o bezpieczeństwo ładunku, nim zapadnie decyzja o wyruszeniu w drogę.

Zdjęcie nr 1

Większość pytających o usługę transportu od razu przechodzi do pytania o cenę, a jeśli jest satysfakcjonująca, podejmujemy szybką decyzję o realizacji usługi.

Uważam to za ogromny błąd. Rzecz jasna, cena ma duże znaczenie i nikt z nas nie lubi przepłacać, ale warto dopytać firmę, z którą rozmawiamy o bezpieczeństwo ładunku i odpowiedzialność przewoźnika za powierzony towar. Przede wszystkim treść samego zlecenia powinna być bardzo precyzyjnie określona. W dokumencie powinna zostać zawarta informacja o tym, co ma być przewiezione, skąd, dokąd, w jaki sposób, jakim środkiem transportu, w jakim czasie itd. Nie bójmy się zapytać o to, czy przewoźnik posiada ubezpieczenie. Poprośmy o przesłanie zeskanowanych umów ubezpieczeniowych, regulaminów. Zapytajmy o posiadane licencje. Często ubezpieczenie jest nieważne, kiedy brakuje właściwej licencji. Wielu przewoźników, nie chcąc tracić zlecenia - bo przecież o klienta trzeba dbać – i nie mogąc zrealizować przewozu własnym pojazdem, ,, odsprzedaje” zlecenie zaprzyjaźnionej firmie, ta podstawia pojazd i dochodzi do realizacji usługi. Wszystko wydaje się być w porządku. Transport zostaje zrealizowany, klient jest zadowolony, cena nie uległa zmianie.

Tylko czy wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa? Czy odzyskalibyśmy utracone dobra w przypadku wypadku, kolizji, uszkodzenia lub kradzieży ładunku?

Obawiam się, że nie.

Proceder ten jest bardzo powszechny i często sami przewoźnicy nie zdają sobie sprawy, że ich działania mogą nieść przykre konsekwencje, powodowane brakiem właściwych uprawnień. Kilka dodatkowych pytań może nas uchronić przed ogromem kłopotów. Nie bądźmy mądrzy po szkodzie i o wszystko zapytajmy przed realizacją transportu. Jeśli mamy obawy i nie wiemy jak dokonać weryfikacji, warto o pomoc poprosić spedytora – organizatora transportu. Doświadczony spedytor, jak się okazuje, bardzo często jest jednocześnie brokerem w transporcie. To on zdecyduje za nas, który z przewoźników jest najlepszy do wykonania danego zlecenia, właściwie przygotuje dokumentację transportową i zadba o każdy szczegół.Opracowano:
Rafał Kowalski
Y5 Sp. z o.o.

Firma transportowa - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 848 Firm Transportowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o transporcie