mężczyzna pakuje pudła do busa transportowego

Rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce – raport

Rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce – raport

Firmy transportowe w ostatnich latach musiały mierzyć się z wieloma zmianami, zarówno gospodarczymi, jak i prawnymi. Wśród najbardziej istotnych czynników wpływających na ich działalność można wymienić wzrost cen paliw oraz rosnącą inflację – wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl w sierpniu 2022 roku.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 28 lutego 2023 28.02.2023 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67623 Firm Transportowych blisko Ciebie

Popyt na usługi transportowe

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Analiza pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Liczba zamówień tego typu usług w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku wzrosła o 6% w stosunku do tego samego okresu 2021 roku – wynika z danych Oferteo.pl

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4% w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

Zmiany takie są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu przeprowadzonym przez Oferteo.pl wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90% z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11-25% (42% ankietowanych) oraz o 26-50% (33% ankietowanych).

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Z badania Oferteo.pl wynika, że blisko 40% firm zauważyło wzrost liczby zamówień na usługi transportu krajowego w 2022 roku. W takim wypadku obawiać się można wydłużonego czasu oczekiwania na podjęcie zlecenia przez daną firmę. Aby uniknąć utrudnionego dostępu do fachowców, dobrym pomysłem jest poszukiwanie firmy transportowej przez Internet, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem.

Więcej zamówień krajowych na transport materiałów sypkich

Widoczna jest również zmiana w strukturze składanych zamówień. Patrząc na usługi krajowe, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5% w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19%, co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.

Z drugiej strony, w 2021 roku transport materiałów budowlanych stanowił 11% zamówień, dotychczas w 2022 roku było to 8%. Oznacza to zmianę o -3 punkty procentowe. Podobne różnice widoczne są w większości kategorii. Dla przykładu: udział transportu maszyn zmalał o 4 p.p., przeprowadzek było mniej o 3 p.p., a transportu samochodów o 2 p.p.

Więcej zagranicznych transportów na paletach

Porównując pierwsze trzy kwartały 2021 i 2022 roku w tramach transportu zagranicznego, odnotowano wzrost udziału przesyłek towarów na paletach o 5 p.p. O 1 punkt procentowy wzrosły udziały transportów materiałów sypkich i obiektów ponadgabarytowych. Zmniejszył się za to odsetek przeprowadzek (-2 p.p.), zleceń dotyczących transportów materiałów budowlanych (-2 p.p.) i maszyn (-3 p.p.). Udział zamówień na transport produktów spożywczych pozostał na tym samym poziomie.

44 procent zleceń dotyczyło transportu wewnątrz województw

Transport krajowy może być zlecany w obrębie jednego województwa lub może mieć charakter ogólnopolski. Przez ostatnie dwa lata ten pierwszy typ usługi stanowił 44% wszystkich zleceń krajowych. Usługi transportu między województwami stanowiły natomiast 56% – wynika z danych pochodzących z Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Wykres przedstawiający rodzaj transportu krajowego w 2021 i 2022 roku

Najczęściej miejscami załadunku były obszary o wysokiej gęstości zaludnienia, takie jak województwa mazowieckie czy śląskie. W latach 2021 i 2022 ich udział w liczbie zleceń w skali kraju stanowił odpowiednio 12 i 18% wśród miejsc rozpoczęcia usługi (tzw. załadunku). Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku miejsc rozładunku.

Ciekawym przypadkiem jest województwo śląskie, gdzie odnotowano znaczny wzrost liczby zleceń. W II i III kwartale 2022 roku odsetek załadunków na tym obszarze wzrósł z 11% w skali kraju w 2021 do 27% w roku bieżącym. Na taką sytuację mogło wpłynąć wiele czynników, wśród których można domniemywać szybko rosnący popyt na transport węgla.

Niemcy to najczęstszy kierunek transportu zagranicznego

Krajem, z którego ładunki najczęściej trafiały do Polski, są Niemcy, których dotyczyło przeszło 40% zamówień w latach 2021 i 2022. Następne są: Wielka Brytania (10%), Holandia (7%), Włochy (6,5%) i Francja (5,5%).

Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku usług przewozu towarów z Polski za granicę. Kierunki transportów były następujące: Niemcy (40%), Francja (8%), Wielka Brytania (7,5%), Włochy (5%), Belgia (5%).

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika również, że biorąc pod uwagę liczbę zamówień transportów zagranicznych w 2021 i 2022 roku, przewozy do Polski stanowiły 39% usług tego typu. Natomiast liczba transportów jadących z Polski za granicę stanowiła 61%.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych (usług transportu towarów) publikowanych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2021 do 28 września 2022 roku.

Materiał został również wsparty danymi z badania firm transportowych w 2022 roku, przeprowadzonym przez serwis Oferteo.pl w sierpniu 2022 roku.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco