zbliżenie na operatora wózka ręcznego przewożącego pudełko

Branża transportowa odrabia straty z zeszłego roku – 20-procentowy wzrost popytu na usługi przewozowe. Raport

Branża transportowa odrabia straty z zeszłego roku – 20-procentowy wzrost popytu na usługi przewozowe. Raport

Pandemia koronawirusa spowodowała dotkliwe zmiany w branży transportowej. W zeszłym roku liczba miejsc pracy dla kierowców zmniejszyła się bardziej drastycznie niż dla innych zawodów. Według badania Oferteo.pl, sytuacja uległa jednak poprawie, a w marcu br. popyt na usługi transportowe wzrósł o 40% w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Eksport z Polski najczęściej trafiał do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 5 stycznia 2023 05.01.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68511 Firm Transportowych blisko Ciebie

Dotkliwe skutki pandemii dla branży transportowej

Wykres przedstawiający zapotrzebowanie na usługi transportowe

Sytuacja na świecie negatywnie wpłynęła na branżę transportową w Polsce. Jak wynika z badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, w firmach zajmujących się transportem międzynarodowym częściej zwalniano pracowników niż w przedsiębiorstwach oferujących usługi krajowe. W pierwszym przypadku przyznało się do tego 50% ankietowanych pracodawców, natomiast w drugim – 42%.

Dane wskazują, że w początkowym okresie pandemii zapotrzebowanie na przewozy zmalało w sposób znaczący. Wpłynęły na to przede wszystkim regulacje prawne, które ograniczały możliwość przemieszczania się między państwami, co było problematyczne zwłaszcza dla transportu międzynarodowego.

Zmiana sytuacji nastąpiła w czerwcu ubiegłego roku, dzięki stopniowemu znoszeniu obostrzeń. Duże zainteresowanie usługami przewozowymi nie zmieniło się aż do października. Wtedy nastąpił spadek, lecz w marcu odnotowano znów jego nasilenie. Porównując do analogicznego okresu w 2020 r., popyt wzrósł o 40%.

Analizując liczbę zapytań, które pojawiły się na Oferteo od stycznia do kwietnia 2021 r., odnotowano ich o 20% więcej niż rok temu.

Najczęstsze kierunki eksportu to: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja

Ładunki odbierane w Polsce w większości przypadków (87%) transportowane były do miejsc docelowych w kraju. Natomiast te, które przewożono za granicę, najczęściej trafiały do Niemiec (41%), Wielkiej Brytanii (16%), a także Holandii i Francji (po 6%).

W kwestii importu podział ten wygląda podobnie. Najpopularniejszym kierunkiem były Niemcy (53%), Wielka Brytania (20%) i Francja (5%).

Najpopularniejsze samochody w branży transportowej

Wykres przedstawiający rodzaj nadwozia

Plandeka/ firanka/ mega to od lat najczęściej wykorzystywane pojazdy w usługach przewozowych. W 2020 r. zleceniodawcy wybierali je w 35% przypadków. Na drugim miejscu znalazły się busy (29%), a na trzecim – meblowozy (9%). Zbliżony wynik uzyskały lawety/ lory, które wskazało 7% ankietowanych.

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Uderzenie pandemii i wprowadzone restrykcje chwilowo wstrzymały zapotrzebowanie na usługi przewozowe, jednak po poluzowaniu obostrzeń rynek ten powrócił na tor dynamicznego rozwoju. Walka przedsiębiorców o klienta może być bardzo korzystna dla zleceniodawców. Wybierając przewoźnika, któremu chcemy zlecić wykonanie usługi, warto zapoznać się z ofertami możliwie dużej liczby firm. Pod uwagę, poza ceną i dostępnym terminem, dobrze jest wziąć też stan floty, doświadczenie kierowców oraz opinie poprzednich klientów.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 24 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w 2020 i od stycznia do kwietnia 2021 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług transportowych.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco