Zaprawa tynkarska – rodzaje, proporcje, cena
Zaprawa tynkarska to materiał, który służy do wykańczania (tynkowania) ścian. Dzieli się na kilka rodzajów w zależności od składu oraz docelowej grubości. Jaką zaprawę tynkarską wybrać do wykończenia ścian? Jak powinny wyglądać proporcje w konkretnych rodzajach tynku oraz ile kosztuje taki materiał? Dowiedz się więcej i znajdź sprawdzonych specjalistów – tynkarzy w Twojej okolicy.
Z poradnika dowiesz się
Czym jest zaprawa tynkarska?
Zaprawa tynkarska to materiał budowlany, który wykorzystywany jest do wykańczania oraz renowacji ścian. Położenie i wyrównanie zaprawy daje efekt gładkiej i równej ściany. W zależności od potrzeb oraz warunków można używać różnego rodzaju zaprawy tynkarskie. Część specjalistów samodzielnie przygotowuje zaprawę, łącząc ze sobą odpowiednie składniki, a część kupuje od razu gotowe mieszanki.
Zaprawa tynkarska aplikowana jest na ścianę za pomocą agregatu (tynkowanie maszynowe) albo narzucana ręcznie (tynkowanie ręczne), a następnie wyrównywana za pomocą odpowiednich narzędzi. Czas całkowitego wiązania zaprawy wynosi od 14 do 28 dni (w zależności od rodzaju i warunków atmosferycznych bądź panujących wewnątrz domu). Oprócz rodzaju i czasu schnięcia, zaprawę tynkarską wybiera się na podstawie:
- wydajności – ile materiału zużywa się na 1m2,
- temperatury – niektórzy producenci tynków definiują ten parametr jako temperaturę nakładania, inni jako temperaturę schnięcia – istotny jest fakt, że do nakładania zaprawy tynkarskiej zawsze musi być minimum +5 stopni Celsjusza,
- liczby warstw – zaprawy gipsowe są jednowarstwowe, pozostałe nakłada się dwu lub trzywarstwowo,
- rodzaju powierzchni aplikacji – nie każda zaprawa nadaje się do każdego materiału do murowania ścian,
- wytrzymałości na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne i ścieranie.
Zaprawa tynkarska bywa mylona z zaprawą murarską. Ta druga służy jednak jako spoiwo podczas murowania ścian. Tynk z kolei wykorzystywany jest do wykańczania elewacji i wnętrz budynków.
Poniżej przedstawiamy ranking 35 826 Specjalistów od Tynkowania Ręcznego najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Zaprawa tynkarska – rodzaje

Gotowa zaprawa tynkarska jest dostępna na rynku w kilku wariantach. Można ją kupić jako:
- Zaprawę gipsową.
- Zaprawę cementowo-wapienną.
- Zaprawę cementową.
- Zaprawę wapienną (bardzo rzadko stosowane rozwiązanie, spotykane raczej przy renowacji zabytków).
Zaprawa gipsowa:
- wyróżnia się łatwą urabialnością oraz łatwym rozprowadzaniem na powierzchniach,
- ma dobrą przyczepność;
- zazwyczaj stosowana jest we wnętrzach, ale nie można jej aplikować na ściany w wilgotnych pomieszczeniach (łazienkach, piwnicach);
- można jej używać na ścianach z betonu komórkowego, cegieł oraz pustaków ceramicznych;
- czas schnięcia zaprawy gipsowej to 14 dni (całkowite stwardnienie).
Zaprawa cementowo-wapienna:
- jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia,
- rozprowadza się ją nieco trudniej niż zaprawę gipsową,
- wymaga też znacznie dłuższego czasu schnięcia – 28 dni,
- jest jednak odporna na wilgoć, czego nie można powiedzieć o tynku gipsowym,
- jednocześnie ściany mogą pod nią “oddychać",
- zazwyczaj aplikowana jest na ścianę, warstwa o grubości od 6 do 30 milimetrów,
- ten rodzaj zaprawy można zastosować w każdym pomieszczeniu wewnątrz budynku.
Zaprawa cementowa:
- wykorzystywana jest do tynkowania ścian zewnętrznych,
- ma wysoką wytrzymałość – dobrze chroni ściany od czynników atmosferycznych, choć jest trudna w nakładaniu,
- bywa używana jako warstwa podtynkowa pod zaprawę cementowo-wapienną.
Zaprawa tynkarska – proporcje
Najprościej jest kupić gotowe zaprawy tynkarskie – to mieszanki, do których wystarczy dodać odpowiednią ilość wody (opis znajdziesz na opakowaniu produktu), a następnie dokładnie wymieszać masę. Specjaliści zazwyczaj samodzielnie przygotowują zaprawy tynkarskie z konkretnych składników.
Wtedy orientacyjne proporcje wyglądają następująco:
- Zaprawa cementowo-wapienna: 1 część cementu, 1 część wapna, 6-7 części piasku;
- Zaprawa cementowa: 1 część cementu, 3 części piasku;
- Zaprawa gipsowa: gips należy połączyć z wodą według zaleceń producenta.
Ile kosztuje zaprawa tynkarska?
Cena zaprawy tynkarskiej zależy od jej rodzaju oraz marż narzuconych przez producenta. Worek o wadze 30 kg zaprawy gipsowej tynkarskiej kosztuje ok. 20 zł. Za taki sam worek tynku cementowego lub cementowo-wapiennego zapłacisz ok. 15 zł. Wydajność zależy od jakości produktu, zazwyczaj jeden worek wystarczy na ok. 5 m2 ściany.
Podane ceny mogą być też znacznie wyższe, jeśli zdecydujesz się na produkt najwyższej jakości wraz z dodatkami w składzie. Jednak specjaliści podkreślają, że w przypadku zaprawy tynkarskiej zazwyczaj wystarczą sprawdzone rozwiązania.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o tynkowaniu
Murowanie komina odbywa się na początkowym etapie budowy domu. Właśnie ten element konstrukcji odpowiada za wentylację budynku oraz bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Podpowiadamy, jak murować komin, by spełniał wszystkie wymagane funkcje.
01.10.2021Ceramiczne pustaki Porotherm mają wszechstronne zastosowania w budownictwie. Wymiary i parametry pustaków umożliwiają murowanie domów energooszczędnych i pasywnych. Zanim sprawdzisz cennik Porotherm, dowiedz się, jakie pustaki będą najlepsze do Twojego domu.
01.10.2021Zaprawa wapienna zaliczana jest do tzw. chemii budowlanej. To mieszanina wapna z piaskiem i wodą, która sprawdza się podczas murowania ścian oraz tynkowania. Posiada właściwości grzybobójcze, dobrą paroprzepuszczalność i tzw. urabialność. Jednocześnie jest to materiał wolnoschnący i problematyczny w używaniu go na zewnątrz. Czym wyróżnia się zaprawa wapienna? Gdzie można ją stosować i ile kosztuje?
01.10.2021Istnieje wiele pomysłów na wykończenie ścian w domu. Jednym z nich jest tynk dekoracyjny. Może imitować inne materiały i sprawić, że zwykła ściana zamienia się w małe dzieło sztuki. Pod warunkiem, że tynk dekoracyjny położony jest w profesjonalny sposób. Jak dobrze położyć go na ścianę? Jaką strukturę wybrać?
16.02.2023Tynkowanie ścian i sufitów wymaga precyzji i doświadczenia, a także odpowiedniego sprzętu. Jak tynkować ściany, aby były idealnie równe? Poznaj nasze porady na temat tynkowania, dowiedz się, jak tynkować ściany krok po kroku i kiedy tynkować ręcznie oraz znajdź najlepszych tynkarzy w swojej okolicy!
01.10.2021Tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz sufitu to istotny element w kosztorysie budowy domu czy remontu. Masz w planach tynkowanie? Cena zależy od rodzaju tynku oraz sposobu wykonania prac. Poznaj ceny tynkowania ścian w 2023 r. i znajdź sprawdzoną ekipę fachowców – tynkarzy z dobrymi stawkami. W poradniku podajemy ceny tynkowania ścian z podziałem na ceny tynków maszynowych i ceny tynków ręcznych.
22.03.2023