Kilka podstawowych faktów o izolacji budynków
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Termo-bud Rafał Karwa nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Termo-bud Rafał Karwa

5

Kilka podstawowych faktów o izolacji budynków

Autor: Termo-Bud Rafał Karwa, publikacja: 2021-05-11

Izolacje budynków są bardzo ważną częścią budowy. Jedną z najważniejszych. Zastosowanie grubości styropianu lub innej izolacji zależy od grubości ścian zewnętrznych, materiału, z jakiego budynek został wykonany, ocieplenia poddasza, źródła cieplnego w danym obiekcie, jak również zapotrzebowania na nie. Znaczenie ma też liczba osób zamieszkujących dom, teren, na którym obiekt jest wybudowany. Według mnie im grubsza izolacja, tym mniej kosztów związanych z ogrzaniem budynku. Producenci poszczególnych izolacji prześcigają się w coraz to lepszych materiałach izolacyjnych.

Kompleksowe wykonanie elewacji

W jaki materiał izolacyjny warto zainwestować?

Przeważnie powinno się stosować wełnę do izolacji budynku, zamiast innych materiałów, dlatego że jest trwalsza, a przede wszystkim nie jest łatwopalna. Należy dawać ją dookoła okien, w celu zatrzymania pożaru wychodzącego z wewnątrz obiektu izolowanego (w wielu przypadkach firmy elewacyjne bądź sami inwestorzy odstępują od tego typu zabezpieczenia z powodu wyższej ceny danej izolacji).

Powinniśmy także zainwestować w wełnę w przypadku, gdy nasza ściana znajduje się w granicy albo gdy projekt przewiduje taką izolację. Mamy coraz więcej materiałów o różnych jakościach i – co jest tym związane – cenach. Często inwestorzy próbują zaoszczędzić na materiałach izolacyjnych lub po prostu z braku wiedzy kupują dostępne od ręki materiały. Nierzadko (jeśli nie zawsze) odbija się to w późniejszym płaceniu rachunków za ogrzewanie domu.

Czy wystarczy sama instalacja grzewcza?

Jest całkiem sporo opcji grzewczych budynków jedno- i wielorodzinnych. Pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, piece na pellet, ekogroszek czy gaz. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła w połączeniu z fotowoltaiką, co daje nam możliwość znacznych oszczędności poprzez zredukowanie rachunków, oszczędność czasu czy też zmniejszenie zanieczyszczania powietrza, dzięki czemu znacznie poprawi się jakość naszego życia. Jednak nawet najlepsze ogrzewanie nie będzie efektywne, jeśli izolacja budynku nie będzie wykonana na dobrym materiale i w sposób odpowiedni, co można sprawdzić kamerą termowizyjną.

Dobrze wykonana izolacja przyniesie nam oszczędności oraz estetykę budynku i poprawi jakość życia, dlatego nie zawsze warto na niej oszczędzać. Często też warto przedłużyć dach w celu zastosowania grubszej izolacji.

Sprawdź, co możesz zyskać: Dofinansowanie do ocieplenia domu – zasady Programu “Czyste Powietrze”

Ocieplanie budynków - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 54 100 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu budynków