Fotowoltaika – nowe możliwości dla domu
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Systemy Oze nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Systemy Oze

Fotowoltaika – nowe możliwości dla domu

Autor: Systemy Oze Stuglik Marcin, publikacja: 2021-01-29

Zastanawiałeś się nad możliwościami, jakie daje fotowoltaika? Pokażemy 4 najważniejsze z nich.

Fotowoltaika – nowe możliwości dla domu

1. Fotowoltaika dostarczy prąd dla twojego domu przez cały rok!

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd z energii słonecznej. W pierwszej kolejności wyprodukowana energia zużywana jest przez budynek, a powstałe nadwyżki energii magazynowanie są w sieci elektrycznej.

Zmagazynowane nadwyżki wygenerowane głównie latem pozostają w sieci przez rok. Możemy je odebrać w godzinach nocnych bądź w okresie zimowym, gdy zużywamy więcej energii.

2. Prądem ogrzejesz dom i ciepłą wodę

Urządzenia grzewcze, jakie stosowane są na rynku, działają na prąd. Wyróżniamy m.in.:

  • pompy ciepła,
  • kotły indukcyjne,
  • maty grzewcze,
  • grzałki elektryczne,
  • przepływowe podgrzewacze do wody.

Mowa tu także o kotłach węglowych. Potrzebują prądu do działania pomp obiegowych oraz czujników elektrycznych (nowsze modele kotłów). Bez pomp obiegowych nie jesteśmy w stanie nagrzać budynku oraz ciepłej wody, a – co najgorsze – gdy temperatura wody w piecu gwałtownie wzrośnie, może to doprowadzić do rozerwania pieca.

Jak widzisz, prąd jest używany również do ogrzewania twojego domu i ciepłej wody użytkowej. A największe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ciepło jest w okresie zimowym. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna wygeneruje nadwyżki latem, które zaspokoją potrzeby energetyczne budynku zimą.

3. Urządzeniami zasilanymi energią elektryczną schłodzisz dom

Upalne lata doskwierają każdemu z nas. Dyskomfort cieplny powoduje złe samopoczucie, zmniejszoną wydajność oraz pogorszenie stanu zdrowia. Aby zmniejszyć temperaturę w budynku, konieczne jest zamontowanie urządzeń chłodniczych, takich jak: klimatyzatory, klimakonwektory lub pompy ciepłaSą to urządzenia zasilane energią elektryczną.

Podczas upałów mamy do czynienia z największą produkcją z fotowoltaiki, która może takie urządzenia zasilać. Tym samym można zauważyć, że klimatyzacja oraz fotowoltaika są idealnym rozwiązaniem na upalne dni.

4. Zrezygnuj z gazu i węgla, a zyskasz pieniądze i czas

Dlaczego warto zrezygnować z gazu?

Ostatnio w mediach przedstawiane są informacje i dane na temat tego, jak groźny jest wybuch gazu lub kotła węglowego. Potrafi on zniszczyć cały budynek, doprowadzając do śmierci kilkunastu osób. Fotowoltaika oraz pompy ciepła mają szereg zabezpieczeń przed takimi następstwami. Są bardzo bezpiecznymi urządzeniami.

Ale nie o tym mowa. Porozmawiajmy o pieniądzach. 

Załóżmy, że: Ogrzewamy już dom oraz ciepłą wodę dzięki pompie ciepła zasilanej z fotowoltaiki. Nadal zostaje nam gaz w domu do gotowania. Usuń to! Zakup płyty grzewczej/ indukcyjnej na prąd nie stanowi dużego kosztu, a opłaty stałe za gaz będą stanowić większość na rachunku, jaki płacimy zakładowi gazowemu. Skoro i tak płacimy już opłaty stałe za prąd, to czemu mamy płacić dodatkowo opłaty za gaz, który jest w bardzo małym stopniu użytkowany – jedynie do gotowania. Niewątpliwie jest to bardzo duże ułatwienie – płacić jeden rachunek rocznie.

Obecnie rząd zwiększył opłaty stałe za prąd. Kwestią czasu jest kolejna dodatkowa opłata za gaz, którą będziemy musieli zapłacić. Już teraz średnia opłata stała wynosi około 300 zł rocznie.

A co z węglem?

Zastanówmy się, ile można rocznie zaoszczędzić na kupnie węgla. Koszt opału za sezon grzewczy przeciętnego domu wynosi około 3000 zł. Do tego dochodzi codzienne rozpalanie, czyszczenie pieca i zaglądanie, aby utrzymać palenisko.  Każdego dnia tracimy około 30 minut. W trakcie sezonu grzewczego tracimy od 2 do 3 dni przy kotle węglowym!

Fotowoltaika i urządzenia grzewcze zasilane prądem (m.in. pompa ciepła) są bezobsługowe. Zyskujemy pieniądze i czas.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 995 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice