Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Sławomir Nowak

Świdnica

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Pianka PUR

Autor: Sławomir Nowak, publikacja: 2016-02-08

Budując wymarzony dom, większość inwestorów stara się zadbać o to, aby materiały użyte do jego wykonania charakteryzowały się jak najlepszymi parametrami i właściwościami spełniającymi kryteria budowy domów niskoenergetycznych. Począwszy od fundamentów, kładziemy nacisk, aby nasz dom był nie tylko z definicji energooszczędny. Czy jest tak na pewno?

Zdjęcie nr 1

Zyskaj do 30% oszczedności dzięki dokładnej izolacji dachu!

Wiele osób inwestuje w ściany murowane z materiałów o jak najlepszej izolacyjności, w okna nie rzadko w pakietach 3- lub nawet 4-szybowych i o bardzo dobrych współczynnikach przenikania ciepła, używa ciepłych kształtek systemowych oraz tzw. ciepłych montaży, ociepla także ściany budynku 20 cm styropianem lub wełną. Inwestorzy już na starcie jednym tchem wymieniają korzyści, jakie dają te elementy oraz przeliczają je na oszczędności, które uzyskają w przyszłości. I oczywiście w jakimś stopniu będą oni mieć rację… Jednak, aby to było możliwe, musimy pamiętać o pewnej konsekwencji w naszych działaniach. Konsekwencji, która sprawi, że w przyszłości będziemy mogli cieszyć się komfortem mieszkania w ciepłym, oszczędnym domu, świadomi, że każda wydana na niego złotówka nie została zmarnowana. Budynek nie będzie w pełni energooszczędny, jeśli zapomnimy o izolacji poddasza lub stropu (nawet przy zastosowaniu najlepszych ociepleń ścian, materiałów do murowania, okien i ich ciepłych montażach). Mało kto z nas pamięta, że to właśnie dach ma w tym przypadku kluczową rolę do odegrania. Wszak dzięki jego dokładnej izolacji możemy zyskać nawet do 30% oszczędności. Jaki zatem materiał wybrać do jego ocieplenia? Jaki materiał będzie w stanie zimą skutecznie zatrzymać ciepło w naszym domu, a latem utrzymać w nim przyjemny chłód?

Zdjęcie nr 2

Zalety, właściwości i zastosowanie pianki pur

Wydaje się, że odpowiedzią na to pytanie jest pianka PUR. Przyjrzyjmy się zatem nieco temu materiałowi. PUR to skrótowiec od słowa poliuretan. Tak, tak! To ten sam poliuretan, który spotykamy na co dzień. O zastosowaniu i zaletach poliuretanu można by mówić wiele i dawać nieskończone liczby przykładów jego wykorzystania w przemyśle i przedmiotach codziennego użytku. I choć sama pianka, jako metoda ocieplania, znana jest już od lat 70. na kontynencie amerykańskim, jednak coraz większą popularność i uznanie zyskuje również w Polsce. Doceniana nie tylko przez architektów, ale także przez inwestorów prywatnych. Jako doskonały materiał izolacyjny posiadający także rewelacyjne właściwości akustyczne, jest chętnie wykorzystywana w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. To, czym wyróżnia się na tle innych materiałów izolacyjnych, to niewątpliwie szybkość aplikacji, pozwalająca na wykonanie warstwy izolacyjnej w ilości od 200 m2 do nawet kilkuset m2 dziennie, oczywiście w zależności od grubości. Kolejnym jej atutem jest bezkompromisowa eliminacja wszystkich mostków termicznych, dzięki wypełnieniu wszystkich (nawet najmniejszych) szczelin. Poprzez natrysk hydrodynamiczny uzyskujemy także bezspoinową warstwę izolacyjną. Nawet podczas jakiejkolwiek przerwy technologicznej, kolejne warstwy łączą się ze sobą trwale, pozostawiając jednolitą strukturę. Ponieważ jest wysoko paroprzepuszczalna oraz nie absorbuje wilgoci, można ją natryskiwać bezpośrednio na membranę.

Zdjęcie nr 3

Czym rózni się pianka otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?

Materiał ten dzielimy na dwa rodzaje, czyli piankę otwartokomórkową oraz piankę zamkniętokomórkową. Jak wspomniałem wcześniej, pianka otwartokomórkowa, z racji swoich właściwości, ma zastosowanie jako materiał izolacyjny, np. na poddasza lub stropy budynków. Jej struktura zbudowana z komórek (stąd nazwa), które są w 96-97% komórkami otwartymi, sprawia, że jest materiałem wysoce paroprzepuszczalnym, w związku z czym wszelka wilgoć w budynku migruje poprzez piankę, a następnie membranę na zewnątrz. Inaczej jest w przypadku zastosowania pianki zamkniętokomórkowej. Ta z kolei, posiada 96-97% komórek zamkniętych, co sprawia, że jest doskonałym materiałem hydroizolacyjnym, chętnie wykorzystywanym do np. izolacji stropodachów, fundamentów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej wykorzystać do izolacji poddasza połaci dachowych. W takim przypadku warunkiem jest tu zastosowanie wentylacji mechanicznej, przez którą będzie odprowadzana wilgoć z budynku, ponieważ jej paroprzepuszczalność nie jest wysoka i wynosi około 3-4%. Jest również chętnie wykorzystywana do izolacji przeciwskropleniowych hal i magazynów, przechowalni warzyw i owoców, chlewni, kurników itp.

Zdjęcie nr 4

Podsumowanie

Pianka PUR jest materiałem o wysokiej izolacyjności, posiada bardzo dobre właściwości akustyczne, jej szybka aplikacja sprawia, że w dużym stopniu skraca się czas wykonania prac na budowie, nie potrzebuje wielkich powierzchni do magazynowania, jest szczelna, eliminuje wszystkie mostki termiczne, jej zastosowanie przekłada się na znaczne oszczędności energii, jest obojętna dla alergików, nie pyli i nie uczula. Jak widać, posiada wiele zalet. Wiele wskazuje również na to, że wzorem zachodnich krajów, na dobre zagości na naszych dachach, a tradycyjne, niedoskonałe metody izolacji odejdą w zapomnienie:)

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem wzbudziłem chociażby zaciekawienie, być może motywujące do głębszej analizy tematu izolacji poddaszy przy użyciu natrysku poliuretanów.



Opracowano:
Sławomir Nowak
Wekert s.c. Świdnica

Ocieplanie Pianką PUR - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 417 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: