Wilgoć lubi stare domy i mury
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Rojan nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Rojan

1043

Wilgoć lubi stare domy i mury

Autor: Rojan, publikacja: 2011-08-19

Zawilgocenie występuje nie tylko w starych budynkach, ale wymiar problemu jest największy właśnie tam. Grzyby potrafią zniszczyć metal, cegłę, drewno i tynki. Należy wiedzieć, że u ludzi powoduje groźne choroby. Najczęściej wilgoć przenika stare mury. Wynika to z faktu, że dawniej budowano bez stosowanej dziś izolacji bitumicznej. Dotyczy to zarówno małych budynków, jak i pałaców. Zawilgocenie spowodowane podsiąkaniem wody może pojawić się także w nowych obiektach. Wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe mogą być główną przyczyną. Niewłaściwy sposób zastosowania betonów i zapraw przy budowie, zmiany poziomu wody gruntowej lub nieprawidłowa eksploatacja pomieszczeń piwnicznych także przyczyniają się do powstania problemu. Wilgotne mury to doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które potrafią zniszczyć niemal wszystkie materiały używane w budownictwie. W efekcie pogarsza się mikroklimat w pomieszczeniach. Ślady oddziaływania wilgoci można łatwo wytropić w domu. Podejrzenia powinny budzić:

  • stale wilgotna posadzka w piwnicy,
  • łuszcząca się farba na ścianie,
  • wybrzuszenia,
  • odpadanie,
  • murszenie,
  • wszelkie ubytki tynków.

Metod na walkę z wilgocią jest kilka. Można położyć nową izolację poziomą, która oddzieli mury od pochodzącej z gruntu wody. Sposób ten jest jednak drogi i pracochłonny. Wymaga odsłonięcia fundamentów i "przecięcia" budynku w taki sposób, aby można było ułożyć nową izolację. Dużo mniej kłopotliwa jest metoda HYDROFOBOWA. Nie wymaga odkopywania ścian fundamentów. Posługiwanie się nią nie zależy więc od pogody i pory roku. W skrócie wygląda to tak, że nawierca się odpowiedni system otworów, czasami nawet w murach o grubości 2.5m, suszy się je gorącym powietrzem i wprowadza w otwory "IZOMUR". Preparat ten wytwarza przeponę, która nie przepuszcza wilgoci do wnętrza. Metoda ta pozwala na osuszenie i zabezpieczenie wszystkich budynków bez względu na rodzaj ich konstrukcji. Podany preparat "IZOMUR" właściwie natychmiast blokuje dopływ wilgoci ponad wykonaną izolację poziomą oraz do wnętrza pomieszczenia przy wykonaniu izolacji pionowej. Niszczy grzyby i pleśnie oraz zapobiega ich rozwojowi. Skorzystanie ze skutecznej i długotrwałej metody z użyciem IZOMURU może zaoszczędzić kłopotu nawet do końca funkcjonowania danego obiektu.

W 1997r.w Polsce wylała rzeka Odra. Powódź objęła dawne woj. wrocławskie, wałbrzyskie, opolskie. Organizowana była pomoc dla powodzian. W 1998r. po przetargu generalnym wykonawcą został IZOMUR Wrocław, który osuszył i wykonał izolacje w 155 budynkach wybranych przez inspektorów Unii Europejskiej, a Rojan był wykonawcą na terenie województwa opolskiego.

Osuszanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 298 Specjalistów od Osuszania Budynków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o osuszaniu