Sposób na wilgoć
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Rojan nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Rojan

1042

Sposób na wilgoć

Autor: Rojan, publikacja: 2015-10-05

Wilgoć to problem nie tylko starych budynków. W zawilgoconym domu grzyby potrafią zniszczyć drewno, metal, cegłę, tynki i wszystkie materiały używane w budownictwie. W efekcie pogarsza się mikroklimat w pomieszczeniach.

Zdjęcie nr 1

Ślady oddziaływania wilgoci w domu można łatwo wytropić - stale wilgotna posadzka w piwnicy, łuszcząca się farba na ścianach, zła lub uszkodzona izolacja przeciwwilgociowa. Charakterystyczna falista linia na ścianie wskazuje zasięg migracji wilgoci. To efekt wytrącania się zawartych w wodzie związków chemicznych soli.

Metod osuszania jest wiele, ale nieraz nie wiemy, którą z nich wybrać. Zamieszczony w „Muratorze” nr 7/96 artykuł „Wilgoć w piwnicy-przegląd metod osuszania” jest wybiórczo sformułowanym skrótem publikacji z „Inżynierii i Budownictwa” nr 9/95. Odnośnie do metody iniekcji krystalicznej, zacytuję słowa autora, który podaje, że „jedynie częściowo blokuje podciąganie kapilarne wody. Może być stosowana w niezbyt zawilgoconych ścianach, przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji”. Co to znaczy „niezbyt zawilgocone ściany”? Mogę tutaj przytaczać wątki o innych nie do końca sprawdzonych metodach. Każdy powinien wiedzieć, jaką metodę ma sobie wybrać. Należy zawsze pytać i podejmować rozsądne decyzje. Różne są ceny materiałów do iniekcji. W każdym budynku muszą być wykonane jednocześnie izolacje poziome i pionowe. Drenaż może być stosowany dodatkowo jako uzupełnienie tych izolacji w określonych warunkach wodno-gruntowych.

Zdjęcie nr 2

Metoda, którą ja polecam, nie wymaga odkopywania ścian fundamentowych. Posługiwanie się nią nie zależy więc od pogody i pory roku. W skrócie wygląda to tak, że nawiercam otwory w murze, suszę gorącym powietrzem i wprowadzam w otwory preparat do iniekcji o nazwie handlowej Izomur. Preparat wytwarza przeponę, która nie przepuszcza wilgoci do wnętrza. Metoda ta pozwala na osuszenie i zabezpieczenie wszystkich budynków, bez względu na rodzaj ich konstrukcji. W nowym domku pod Poznaniem był problem z wilgocią ścian nośnych wewnątrz. Okazało się, że brak izolacji poziomej spowodowało zawilgocenie ścian do wysokości ok. 0.30 cm nad posadzką. Musiałem odtworzyć na nowo izolację poziomą, wykonując otwory na 3/4 grubości ścian i po doprowadzeniu do odpowiedniej wilgotności, wprowadziłem preparat Izomur. Zapraszam do dyskusji.Opracowano:
Jacek Rosiński
Rojan Osuszanie Budynków

Osuszanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 298 Specjalistów od Osuszania Budynków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o osuszaniu