Problem z wilgocią
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Rojan nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Rojan

1043

Problem z wilgocią

Autor: Rojan, publikacja: 2019-03-26

W jaki sposób walczyć z wilgocią w domu? Kilka słów na temat izolacji poziomej.

Zdjęcie nr 1

Izolacja pozioma ścian piwnicznych starego budynku jest utrudniona, bo napływ wód gruntowych nie pozwala nam poprawnie jej wykonać. W pierwszej kolejności obca firma ułożyła odpowiednią izolację wraz z jej ociepleniem. Nawiercono odpowiednio otwory, osuszono i wprowadzono odpowiedni preparat.

Problemy z wilgocią występują także w nowych obiektach, migracja wilgoci jest widoczna nawet na łączeniu ściana-posadzka - są to właśnie błędy. Muszę wtedy wykonać odpowiednie bruzdy, użyć odpowiedniej zaprawy do zablokowania przenikania sączącej się wody. Często muszę odtworzyć lub wykonać z powodu jej braku izolację poziomą ścian. Przebarwienia na ścianach lub porastający mech dają nam znać o występującym problemie.

Był kiedyś taki problem w nowo wybudowanym domu, w części piwnicznej wykonanej z bloczków betonowych. Po nawierceniu otworów do izolacji poziomej naszła woda i wszystkie ściany wraz z sufitem posiadały skropliny. Właściciele byli przerażeni, ale powiedziałem, że sobie poradzę, bo zastosuję osuszacze powietrza, otwory wygrzeję gorącym powietrzem, zanim wprowadzę preparat do izolacji poziomej ścian. Tak to właśnie zrobiłem. Po paru dniach wspólnie ustalono, że jest dość wysoki poziom wód gruntowych i należy jeszcze wyżej nawiercić dwa rzędy otworów do izolowania ścian. W trakcie prac prowadziłem rozmowy dotyczące wykonania przez inną firmę izolacji pionowej, okazało się wówczas, że folia kubełkowa podczas zasypywania ścian w którymś miejscu lekko się odchyliła. Moim zdaniem nie powinno to tak pozostać. Najgorsze było to, że nie można było już potem odkopać tych ścian, ponieważ były już niedostępne. Było to już dość dawno, decyzja wówczas podjęta odnośnie moich izolacji była słuszna, ale były też i koszty dodatkowe dla inwestora.

Różne problemy występują w powiązaniu z wilgocią. W nowych domach na łączeniu posadzka-ściana pojawia się wilgoć, wtedy znajduję jej przyczynę, np. brak poprawnie wyłożonej izolacji posadzki. W takim przypadku musiałem wykonać bruzdę na łączeniu i zalać odpowiednim środkiem oraz użyć masy do uszczelniania.

Wilgoć w domu wywołuje różne choroby, dlatego nie należy tego problemu lekceważyć. Pojawi się grzyb i wszystko nam zniszczy, a koszty wydatków wzrosną, więc należy podejmować odpowiednie działania.


Opracował:
Jacek Rosiński
Rojan

Osuszanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 298 Specjalistów od Osuszania Budynków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o osuszaniu