przed i po remoncie pomieszczenia w starym domu

Remont starego domu wewnątrz – od czego zacząć?

Wnętrze starego domu na wsi – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac obejmuje m.in. szczegółowe oględziny murów i pokrycia dachowego, renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz generalny remont ścian i sufitów. Od czego zacząć remont starego domu?

Już na etapie oględzin starego domu może się okazać, że zakres prac remontowych jest znacznie większy, niż na początku zakładano. Największe zagrożenia w czasie remontu starego domu wewnątrz to poważne pęknięcia i uszkodzenia konstrukcji budynku, grzyb, wilgoć i pleśń oraz mocne uszkodzenie stropów drewnianych. Jeśli z tego powodu konieczna jest całkowita wymiana dachu, to koszty i czas remontu mogą znacznie wzrosnąć.

Szczegółowej oceny wymaga również podłoga, a uzupełnieniem wstępnych szacunków zakresu remontu powinno być wyszukanie mostków termicznych za pomocą kamery termowizyjnej. To jednak dopiero początek prac remontowych we wnętrzu starego domu.

Sprawdź 5 najważniejszych prac w czasie remontu starego domu wewnątrz.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 326 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

1. Remont piwnicy w starym domu

Po zapoznaniu się z metryką budynku, elewacją zewnętrzną i ociepleniem domu przychodzi czas na oględziny wnętrza. Warto zacząć od piwnicy. Na ocenę piwnicy w starym domu warto poświęcić sporo czasu – to często newralgiczny punkt starego budownictwa.

Na początek oceń kondycję ścian – nie powinno być na nich żadnych pęknięć, plam, zagrzybienia i wilgoci. Posadzka w piwnicy powinna być sucha – inny scenariusz wskazuje na podmokły grunt lub poważny problem z izolacją przeciwwilgociową budynku.

W ocenie liczy się każdy szczegół, przykładowo: w czasie zakupu starego domu warto zwrócić uwagę na stan metalowych elementów w piwnicy (jeśli są pordzewiałe, to prawdopodobnie występuje problem z wilgocią) oraz ślady napraw i maskowania zacieków lub dziur.

Przed rozpoczęciem remontu piwnicy w starym domu zawsze należy ustalić przyczynę problemów występujących w tym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że podziemna część piwnicy (zarówno pozioma, jak i pionowa) powinna mieć odpowiednią hydroizolację. Jeśli w piwnicy na ścianach lub podłodze pojawia się wilgoć, to konieczne może być wykonanie nowej izolacji poziomej i pionowej. Przy okazji tych prac należy też skuć tynki, wysuszyć ściany i od nowa pokryć je tynkiem.

Czytaj więcej: Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

2. Remont ścian wewnątrz starego domu

Ściany wewnętrzne starego domu zazwyczaj wymagają nie tylko zerwania starych powłok i odmalowania, ale też odświeżenia i wykończenia ścian od zera. Konieczne jest więc pozbycie się starych tynków, a następnie:

 • pierwsze gruntowanie,
 • szpachlowanie,
 • tynkowanie,
 • gładzenie,
 • szlifowanie,
 • odpylanie,
 • drugie gruntowanie ścian (przed malowaniem),
 • malowanie dwiema warstwami farby.

Jeśli ściany starego domu są w wyjątkowo dobrej kondycji, to wystarczy prosta naprawa ubytków w ścianach.

Praktyczny poradnik: Remont ścian wewnętrznych – konserwacja, gładzenie, tynkowanie

3. Ocena i naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej

Do przeprowadzenia oględzin i oceny stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu przydatna jest szczegółowa dokumentacja (przebieg rur i wszelkich zabudowanych elementów instalacji).

Instalacja wodna i kanalizacyjna w starym domu – częste usterki to korozja rur, zalania w okolicach przebiegu instalacji, zły stan armatury, brak wodomierza; wszystkie te wady konstrukcyjne lub eksploatacyjne wymagają naprawy, a jeśli są poważne – konieczne jest przeprowadzenie całkowitej wymiany instalacji. W przypadku instalacji kanalizacyjnej przebieg prac zależy od sposobu odprowadzania ścieków (kanalizacja zbiorcza lub szambo);

Instalacja grzewcza – zarówno weryfikację wydajności, jak i poprawności montażu instalacji grzewczej warto powierzyć fachowcowi; inżynier z uprawnieniami sanitarnymi oceni poprawność rozmieszczenia grzejników i skuteczność w utrzymywaniu ciepła.

4. Naprawa lub wymiana instalacji elektrycznej w starym domu

elektryk wierci otwór pod puszkę elektryczną

Wstępny rekonesans powinien wykonać fachowiec – najlepiej doświadczony elektryk z uprawnieniami. Liczniki w starych domach nie zawsze znajdują się wewnątrz – często montowane są w skrzynkach zewnętrznych. Oględziny warto zacząć od tego punktu, a następnie wykonać wszystkie niezbędne kontrole pomiarowe, takie jak:

 • pomiar rezystancji izolacji,
 • poprawność ochrony przeciwpożarowej,
 • odporność na zwarcia i przeciążenia sieci,
 • pomiary kontrolne punktów instalacji elektrycznej,
 • pomiar wyłączników różnicowoprądowych,
 • sprawdzenie instalacji odgromowej,
 • weryfikacja napięć w obwodach.

5. Wymiana stolarki drzwiowej, wymiana okien w starym domu

Właściwie każdy stary dom wymaga minimum regulacji, a najczęściej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Utrata ciepła z powodu nieszczelnych drzwi i okien sprawia, że ogrzewanie budynku traci na efektywności. Prace remontowe związane z wymianą okien i drzwi nie powinny stanowić większego problemu. W przypadku okien należy dodatkowo:

 • ustalić rodzaj materiału ścian,
 • ustalić wymiary nowych okien,
 • przygotować ościeża.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty