przed i po remoncie pomieszczenia w starym domu - w 2021

Remont starego domu wewnątrz – od czego zacząć?

Remont starego domu wewnątrz – od czego zacząć?

Wnętrze starego domu na wsi – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac obejmuje m.in. szczegółowe oględziny murów i pokrycia dachowego, renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz generalny remont ścian i sufitów. Od czego zacząć remont starego domu?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 11 czerwca 2021 11.06.2021 Czas lektury: 4min

Już na etapie oględzin starego domu może się okazać, że zakres prac remontowych jest znacznie większy, niż na początku zakładano. Największe zagrożenia w czasie remontu starego domu wewnątrz to poważne pęknięcia i uszkodzenia konstrukcji budynku, grzyb, wilgoć i pleśń oraz mocne uszkodzenie stropów drewnianych. Jeśli z tego powodu konieczna jest całkowita wymiana dachu, to koszty i czas remontu mogą znacznie wzrosnąć.

Szczegółowej oceny wymaga również podłoga, a uzupełnieniem wstępnych szacunków zakresu remontu powinno być wyszukanie mostków termicznych za pomocą kamery termowizyjnej. To jednak dopiero początek prac remontowych we wnętrzu starego domu.

Sprawdź 5 najważniejszych prac w czasie remontu starego domu wewnątrz.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 113 709 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

1. Remont piwnicy w starym domu

Po zapoznaniu się z metryką budynku, elewacją zewnętrzną i ociepleniem domu przychodzi czas na oględziny wnętrza. Warto zacząć od piwnicy. Na ocenę piwnicy w starym domu warto poświęcić sporo czasu – to często newralgiczny punkt starego budownictwa.

Na początek oceń kondycję ścian – nie powinno być na nich żadnych pęknięć, plam, zagrzybienia i wilgoci. Posadzka w piwnicy powinna być sucha – inny scenariusz wskazuje na podmokły grunt lub poważny problem z izolacją przeciwwilgociową budynku.

W ocenie liczy się każdy szczegół, przykładowo: w czasie zakupu starego domu warto zwrócić uwagę na stan metalowych elementów w piwnicy (jeśli są pordzewiałe, to prawdopodobnie występuje problem z wilgocią) oraz ślady napraw i maskowania zacieków lub dziur.

Przed rozpoczęciem remontu piwnicy w starym domu zawsze należy ustalić przyczynę problemów występujących w tym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że podziemna część piwnicy (zarówno pozioma, jak i pionowa) powinna mieć odpowiednią hydroizolację. Jeśli w piwnicy na ścianach lub podłodze pojawia się wilgoć, to konieczne może być wykonanie nowej izolacji poziomej i pionowej. Przy okazji tych prac należy też skuć tynki, wysuszyć ściany i od nowa pokryć je tynkiem.

Czytaj więcej: Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

2. Remont ścian wewnątrz starego domu

Ściany wewnętrzne starego domu zazwyczaj wymagają nie tylko zerwania starych powłok i odmalowania, ale też odświeżenia i wykończenia ścian od zera. Konieczne jest więc pozbycie się starych tynków, a następnie:

 • pierwsze gruntowanie,
 • szpachlowanie,
 • tynkowanie,
 • gładzenie,
 • szlifowanie,
 • odpylanie,
 • drugie gruntowanie ścian (przed malowaniem),
 • malowanie dwiema warstwami farby.

Jeśli ściany starego domu są w wyjątkowo dobrej kondycji, to wystarczy prosta naprawa ubytków w ścianach.

Praktyczny poradnik: Remont ścian wewnętrznych – konserwacja, gładzenie, tynkowanie

3. Ocena i naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej

Do przeprowadzenia oględzin i oceny stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu przydatna jest szczegółowa dokumentacja (przebieg rur i wszelkich zabudowanych elementów instalacji).

Instalacja wodna i kanalizacyjna w starym domu – częste usterki to korozja rur, zalania w okolicach przebiegu instalacji, zły stan armatury, brak wodomierza; wszystkie te wady konstrukcyjne lub eksploatacyjne wymagają naprawy, a jeśli są poważne – konieczne jest przeprowadzenie całkowitej wymiany instalacji. W przypadku instalacji kanalizacyjnej przebieg prac zależy od sposobu odprowadzania ścieków (kanalizacja zbiorcza lub szambo);

Instalacja grzewcza – zarówno weryfikację wydajności, jak i poprawności montażu instalacji grzewczej warto powierzyć fachowcowi; inżynier z uprawnieniami sanitarnymi oceni poprawność rozmieszczenia grzejników i skuteczność w utrzymywaniu ciepła.

4. Naprawa lub wymiana instalacji elektrycznej w starym domu

elektryk wierci otwór pod puszkę elektryczną

Wstępny rekonesans powinien wykonać fachowiec – najlepiej doświadczony elektryk z uprawnieniami. Liczniki w starych domach nie zawsze znajdują się wewnątrz – często montowane są w skrzynkach zewnętrznych. Oględziny warto zacząć od tego punktu, a następnie wykonać wszystkie niezbędne kontrole pomiarowe, takie jak:

 • pomiar rezystancji izolacji,
 • poprawność ochrony przeciwpożarowej,
 • odporność na zwarcia i przeciążenia sieci,
 • pomiary kontrolne punktów instalacji elektrycznej,
 • pomiar wyłączników różnicowoprądowych,
 • sprawdzenie instalacji odgromowej,
 • weryfikacja napięć w obwodach.

5. Wymiana stolarki drzwiowej, wymiana okien w starym domu

Właściwie każdy stary dom wymaga minimum regulacji, a najczęściej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Utrata ciepła z powodu nieszczelnych drzwi i okien sprawia, że ogrzewanie budynku traci na efektywności. Prace remontowe związane z wymianą okien i drzwi nie powinny stanowić większego problemu. W przypadku okien należy dodatkowo:

 • ustalić rodzaj materiału ścian,
 • ustalić wymiary nowych okien,
 • przygotować ościeża.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco