Architektura dla dzieci- przedszkola typu ,,open school''
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Pracownia Concept nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Pracownia Concept

1

Architektura dla dzieci- przedszkola typu ,,open school''

Autor: Pracownia Concept, publikacja: 2017-10-31

Pierwsza styczność dziecka z architekturą użyteczności publicznej zaczyna się w przedszkolu, dlatego tak ważne jest oswajanie młodych ludzi z estetyczną przestrzenią od najmłodszych lat. Poniższy artykuł ma za zadanie ukazać inny wizerunek szkół otwartych w opozycji do klasycznego podziału na klasy oraz wpływ przestrzeni estetycznej na wrażliwość dziecka.

Zdjęcie nr 1

Co to są szkoły typu ,,open school’’?

Szkoły otwarte typu „open school’’ są innym spojrzeniem na architekturę szkoły. Jedną z wersji otwartości są szkoły „open space’’ z otwartym planem, wnętrzem jednoprzestrzennym, które posiada możliwość adaptacji przestrzeni do zmieniających się sposobów nauczania, umożliwiając tym samym alternatywne metody nauczania poprzez jedną wspólną przestrzeń. Pod koniec lat 50. Amerykanie zaczęli podejmować próby związane z tym systemem. Szkoła w Carson City zapoczątkowała w 1958 r. funkcjonowanie „szkoły bez ścian’’.

Architektura dla dzieci

Zdjęcie nr 2

Wnętrze w neutralnych barwach sprawi, że świat dziecka będzie bardziej kolorowy. W obiekcie edukacyjnym ważna jest strefa wewnętrzna, czyli aranżacja pomieszczenia, mebel, detal, kolorystyka, ale także zewnętrzna, tj. elewacja i detal architektoniczny - wszystko to powinno tworzyć jedną wspólną całość. Dzieci od najmłodszych lat uczą się poczucia estetyki, dlatego tak istotna jest kolorystyka i otaczające je wnętrze. Powinno zrezygnować się z agresywnych, jaskrawych kolorów, różnobarwnych, chaotycznie rozrzuconych zabawek. Wnętrze powinno być zachowane w neutralnych, jasnych kolorach, na tle których świat dziecka wydawać się może jeszcze bardziej kolorowy. W stosie rozrzuconych zabawek i kolorowych ścian nigdy nie będzie to możliwe.

Zastosowanie kolorowego szkła w obiektach edukacyjnych

Zdjęcie nr 3

Szkło barwione jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy podkreślić granice stref funkcjonalnych, a ze względów estetycznych zamierzamy poszukać formy lekkiej, przejrzystej, nie zabierającej przestrzeni. Kolorowe szkło wspaniale urozmaici białe, neutralne wnętrze. Pełni również funkcję aranżacji wnętrza, ożywia je pomimo rezygnacji z kolorowych farb.


Opracował:
Weronika Wojdowska-Zięcina
Pracownia Concept

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 094 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz