Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy współpraca z architektem wnętrz się opłaca?

Czy współpraca z architektem wnętrz się opłaca?

Uważam, że największe korzyści przyniesie ci dobra współpraca, a żeby taka była, musisz na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań i poszukać architekta, z którym poczujesz to flow.

author box img

Katarzyna Czechowicz

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 8min
  • Więcej poradników o aranżacji wnętrz

Ponad 14913 Specjalistów od Aranżacji Wnętrz blisko Ciebie

Architekt dobiera klientowi kolorystykę wnętrz

Współpraca z architektem wnętrz – twoje obawy

Drogi inwestorze, kupujesz, kupiłeś lub będziesz remontować mieszkanie? Nie wiesz, jak do tego się zabrać, bo urządzanie wnętrz to nie twoja dziecina życia? Kompletnie nie wiesz, jak połączyć materiały, wzory, kolory i style, żeby mieszkanie było piękne i ponadczasowe, a ty żebyś czuł się w nim komfortowo? Chciałbyś po długim dniu pracy wrócić do miejsca, które pozwoli ci się odprężyć i będziesz czuł się bezpiecznie? Nie wiesz, co zakupić, w co zainwestować, a w co nie, aby nie stracić pieniędzy na urządzaniu wnętrz? Boisz się, że spontaniczny zakup lampy lub fotela, które kosztują nie mało, będzie nietrafiony i będziesz miał poczucie źle wydanych, a wręcz zmarnowanych pieniędzy?

Myślę, a wręcz jestem przekonana, że współpraca z dobrym architektem wnętrz będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie, bo pozwoli ci zaoszczędzić czas, pieniądze i uwolni cię od stresu związanego z remontem.

Jeszcze nigdy nie współpracowałeś z architektem wnętrz, a znajomi, z którymi rozmawiałeś mają mieszane uczucia? Jeden architekt był super, a z drugim współpraca się nie ułożyła, tak jak znajomi tego oczekiwali? W głowie masz ciągłe pytania: „Co jeśli współpraca się nie uda?”, „Co jeżeli nie spodoba mi się zaproponowane wnętrze?”, „A jak to będą źle wydane pieniądze?”, Jakie korzyści przyniesie mi ta współpraca?” i wiele, wiele innych.

Nie musisz się martwić. W tym artykule postaram się pomóc ci wybrać architekta wnętrz, z którym będziesz miał dobre doświadczenia. Przynajmniej mam taką nadzieję.

Podstawy wyboru architekta wnętrz

Aby dobrze wybrać architekta wnętrz, musisz wiedzieć o kilku zasadach, którymi powinieneś się kierować podczas rozmowy.

1. Zawsze zwracaj uwagę na styl projektowania danego architekta wnętrz

Poszukując architekta wnętrz do współpracy, często inwestorzy pytają o polecenia od znajomych. Myślę, że to dobry kierunek, bo sprawdzony, rzetelny i terminowy wykonawca to skarb, ale wybierając osobę do współpracy, zwróć szczególną uwagę na jej portfolio. Każdy człowiek ma swoje gusta i upodobania, i nawet architekci wnętrz mają pewne style, w których najlepiej im się projektuje. Uważam, że przekonanie o tym, że dobry projektant projektuje we wszystkich stylach, jest błędne. To, co podoba się twoim znajomym i u nich się sprawdziło, nie zawsze będzie podobać się tobie, bo masz zupełnie inny gust i to jest fajne.

Poszukaj więc architekta, którego portfolio obfituje w projekty wnętrz, które do ciebie najbardziej przemawiają. Wtedy będziesz miał pewność, że dogadacie się w 99%. Niewykluczone, że architekt z polecenia będzie miał portfolio, które szczególnie cię zainteresuje.

2. Polecenia

Polecenia, jak pisałam powyżej, są dobre, bo masz dużą dawkę pewności, że osoba, z którą zaczniesz współpracę, będzie profesjonalistą. Jeżeli znajomi mają dobre opinie na temat współpracy, bo poczuli się zaopiekowani przez architekta, wszystkie ich oczekiwania co do współpracy, wsłuchania się w potrzeby klienta, terminowość i profesjonalizm zostały spełnione, to możesz założyć, że ty także będziesz dobrze obsłużony. Poza tym dobra opinia i kolejne polecenia architekta są dla niego bardzo ważne, więc nie będzie w jego interesie zepsuć tej relacji i schrzanić projekt.

3. Zwróć uwagę na ofertę i szczegółowość jej przekazania

Nie wiesz do końca, jaki zakres prac będziesz potrzebował? Zastanawiasz się, jaki budżet wydać na projekt, aby inwestycja się zwróciła? Może zamiast całego kompleksowego projektu potrzebujesz zobaczyć tylko wizualizacje? Ustal z architektem możliwe rozwiązania.

Zapytaj projektanta, jakie może zaproponować ci pakiety i co wchodzi w ich zakres? Zapytaj, czy oferuje on tylko pełne projekty, czy realizuje także pewne zakresy projektu? Porównaj pakiety i sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy. A może jesteś już zdecydowany, że pełny projekt to jedyne wyjście dla ciebie?

Uwaga!
  • Ważne jest, aby architekt jasno i przejrzyście opowiedział lub opisał ci, co wchodzi w zakres projektu czy danego pakietu? Jakie etapy będą realizowane i w jakiej kolejności oraz ile czasu będzie zajmowało przygotowanie architektowi danego etapu? Ile będziesz miał czasu na zapoznanie się z przygotowanymi w danym etapie materiałami (rzutami, wizualizacjami czy rysunkami wykonawczymi) i odpisanie, jakie masz uwagi?
  • Zapytaj, jakie są etapy płatności i ile jest rat?
  • Zapytaj o swoje obowiązki, bo współpraca z architektem wnętrz wiąże się z obowiązkami obu stron!
  • Zapytaj o możliwość spotkania, w jakich dniach i godzinach możesz się kontaktować. Jeżeli zależy ci na tym, zapytaj, czy architekt pracuje wieczorami i w weekendy, bo nie każdy tak pracuje.
  • Jeżeli w ofercie przygotowanej przez architekta nie ma szczegółów, dopytaj o nie, abyś nie był później rozczarowany.
  • Jeżeli sama oferta nie zawiera podstawowych informacji, które wypisałam powyżej, to współpraca może układać się później trudno, ze względu na niedomówienia.

4. Sprawdź, jak wygląda książka projektowa (rysunki wykonawcze i kosztorys)

Bardzo ważne jest, abyś zapoznał się na pierwszej rozmowie z książką projektową, jaką standardowo przekazuje architekt dla wykonawców (wykonawcy budowlanego i stolarza). Sprawdź, ile jest rysunków, czy rozrysowane są wszystkie branże, np. elektryka, hydraulika, układ posadzek, układ sufitów podwieszanych, detale na ścianach, np. sztukaterie, meble na wymiar itp. Sprawdź, czy umiesz przeczytać rysunki, ewentualnie poproś na spotkaniu projektanta, aby objaśnił ci, na co zwrócić szczególną uwagę, patrząc na dany rysunek? Jeżeli rysunki dla ciebie będą zrozumiałe, na pewno poradzi sobie z nimi każdy podwykonawca.

Pamiętaj, aby zapytać przed współpracą o pokazanie przykładowego projektu, bo on będzie później jak mapa lub instrukcja składania z klocków twojego wymarzonego miejsca na ziemi. Zapytaj, w jakiej formie otrzymasz spis materiałów i wyposażenia (kosztorys) i co będzie zawierał?

5. Umowa

Poproś architekta o przesłanie lub pokazanie umowy przed jej podpisaniem. Przeczytaj ją uważnie. Sprawdź, czy zawarte są w niej wszystkie obowiązki architekta, etapy, terminy i płatności. Nigdy nie podejmuj współpracy z architektem wnętrz bez umowy! Z żadnym podwykonawcą nie podejmuj współpracy bez umowy!

Korzyści wynikające z dobrego wyboru i udanej współpracy

Udało się! Wybrałeś osobę, z którą nadajecie na tych samych falach. Podoba ci się jej portfolio, a w stylu, w jakim zazwyczaj projektuje, czujesz z nią nić porozumienia. Wiesz, jak będzie wyglądać wasza współpraca, co po kolei będzie się działo. Wiesz, jakiego końcowego efektu możesz się spodziewać, co otrzymasz na koniec. Ale czy wiesz, jakie są prawdziwe korzyści ze współpracy z architektem wnętrz?

Przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort w trakcie trwania prac remontowych. Wszystkie czynności, etapy i spotkania z architektem wnętrz przygotowują cię na wyzwania remontowe, bo będziesz bogatszy w wiedzę o urządzeniu swojego wnętrza. Wykonawcy nie zagną cię pytaniami, bo wszystko z góry będziesz miał określone. Komfort zapewni ci także podpisana umowa z jasno określonymi zasadami współpracy.

Po drugie, razem określicie kierunek, w jakim ma podążać remont: styl i kolorystykę wnętrza. Dobierzecie odpowiednie materiały wykończeniowe, meble i inne wyposażenie – tak, że wszystko będzie do siebie pasować, a ty będziesz dobrze czuł się we wnętrzu.

Po trzecie, kiedy wszystko będziesz miał uporządkowane i poukładane w głowie, zaoszczędzisz dużo pieniędzy. Nie będziesz kupować niepotrzebnych rzeczy, które w efekcie końcowym okażą się elementami, który zupełnie nie pasują do całości. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy na nieprzemyślanych zakupach, czy nawet zwrotach. Kosztorys pozwoli ci określić budżet na remont. Będziesz wiedział, jakie i ile konkretnych materiałów zakupić. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków na zbyt duży zapas lub stresów związanych z zakupem materiałów z za małym zapasem, co wiąże się z szukaniem produktów po sklepach, bo w tym konkretnym, w którym kupiłeś, nie mają już tego odcienia.

Po czwarte, będziesz mógł cieszyć się zaoszczędzonym czasem na szukaniu wyposażenia i nie będziesz musiał podejmować trudnych dla ciebie decyzji. Architekt wyjaśni ci, na czym polega różnica w poszczególnych materiałach, opowie, w co warto zainwestować, a co lepiej odpuścić. Zaproponuje materiały w danym budżecie i opowie o ich plusach i minusach. Będziesz miał większą świadomość tego, w co inwestujesz.

Oszczędność czasu znajdziesz też w dobrze przygotowanych rysunkach technicznych i kosztorysie. Wizualizacje pomogą ci zobaczyć, jakiego efektu końcowego możesz się spodziewać, ale to rysunki wykonawcze pomogą ci go osiągnąć! Tak jak wspominałam wcześniej, rysunki techniczne, kiedy są dobrze rozrysowane, zawierają wszystkie szczegóły dotyczące wykończenia, rozmieszczenie punktów elektrycznych i hydraulicznych, układy płytek i posadzek, pokazują rozwiązania ścian i elementów dekoracyjnych na nich, pokazane są na nich jak zbudowane są meble i z jakich materiałów mają być wykonane, są jak instrukcja dla wykonawców i stolarza. TAK MA WYGLĄDAĆ i Z TEGO MA BYĆ ZBUDOWANE! Nie ma ciągłych telefonów od ekipy i niepotrzebnych pytań, nie ma pomyłek, bo na rysunkach jest jak czarno na białym napisane, jaką ma mieć dany element wysokość i szerokość, jaki ma mieć kolor i fakturę. Nie ma niedomówień, typu „Bo Pani mówiła coś innego”. Wszystko jest określone dla ekipy i stolarza z góry. W kosztorysie spisany jest każdy drobny element, więc wiesz co, gdzie kupić, bez zbędnego wyszukiwania w Internecie. No chyba, że to lubisz.

Tak naprawdę korzyści jest dużo więcej. Zapytaj swojego architekta, jakie widzi on i zacznij działać! Życzę ci samych dobrych wyborów i udanych współprac.

Dodano: 4 października 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco