Wnętrza ogrodowe
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Pracownia Aranżacji Ogrodów Bajka nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Pracownia Aranżacji Ogrodów Bajka

2

Wnętrza ogrodowe

Autor: Pracownia Aranżacji Ogrodów Bajka, publikacja: 2016-09-28

Mając własny zielony zakątek w ogrodzie na tarasie czy balkonie, dbamy, by to miejsce było wyjątkowe, oryginalne. Podobnie jak w budynku mieszkalnym, w ogrodzie możemy stworzyć wnętrza do zabawy, wypoczynku czy też pracy.

Przeznaczenie, wielkość i funkcjonalność ogrodu

Takie wnętrza określamy wybranym przeznaczeniem i funkcjonalnością, ponieważ od tego też zależeć będzie ich wygląd i styl. Wybór musi być przemyślany i uwzględniać potrzeby nasze i naszych najbliższych korzystających z tego miejsca.

Atmosferę wnętrza ogrodowego buduje wiele czynników:

 • światłocień ze względu na porę dnia,
 • oświetlenie, w tym podświetlanie roślinności,
 • roślinność niska i wysoka,
 • elementy małej architektury,
 • woda, kaskady fontanny, oczka wodne itp.,
 • nawierzchnia.

Stojąc przed wyborem nawierzchni, weźmy pod uwagę jej przeznaczenie i wielkość. Może to być trawa, płytki, profil ażurowy, kamień, żwir lub drewno.

Zdjęcie nr 1

Drewno w ogrodzie

W tym artykule chcę zwrócić Państwa uwagę na drewno, które sprawia wrażenie ciepła, przytulności, bliskości natury. Wiemy o tym, iż drewno narażone na czynniki atmosferyczne, pomimo zabezpieczeń ma o wiele krótszą żywotność niż kamień czy kostka betonowa. Jednak warto dla efektu pięknego wnętrza ułożyć niewielką nawierzchnię drewnianą. Taki kącik wypoczynkowy sprawi Państwu radość i wprowadzi ciekawy element w ogrodzie. Może być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie domu, przy oczku wodnym bądź też w zacisznym zakątku ogrodu.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy poświęcić czas na:

 • kilkakrotne zaimpregnowanie drewna,
 • przygotowanie podłoża,
 • odwodnienie podłoża,
 • przygotowanie odpowiedniej podsypki żwirowej,
 • położenie maty zabezpieczającej.
Zdjęcie nr 2

Mała architektura ogrodu

Całość możemy uzupełnić elementami małej architektury, typu: latarnie kamienne, kamienie, konary drzew oraz ławka, stolik itp. Nieodzownym uzupełnieniem jest roślinność. W obrębie wnętrza polecam lawendę, macierzankę, wrzosy, które będą nas cieszyć swoim zapachem. Dobrym wyborem będą trawy wprowadzające nastrój spokoju i ciszy, kojące nas miłym falującym szumem liści. To wszystko razem stanowi interesującą kompozycję nadającą wyjątkowy klimat do wypoczynku.

Jeżeli nie chcemy, aby wnętrze naszego ogrodu było pod gołym niebem, warto pokusić się o zbudowanie efektownego lekkiego zadaszenia – ale jest to już idealne rozwiązanie dla branży stolarskiej.

Zdjęcie nr 3

Zapraszamy do wspólnego tworzenia zielonej przestrzeni.Opracowano:
Joanna Sroka
Pracownia Aranżacji Ogrodów Bajka

Projektowanie ogrodów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 074 Projektantów Ogrodów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o projektowaniu ogrodów