Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Przygotowanie poddasza do wykonania izolacji natryskowej

Przygotowanie poddasza do wykonania izolacji natryskowej

Podczas wykonywania izolacji pianą warto zdawać sobie sprawę z kwestii technicznych, które mają znaczny wpływ na jakość wykonanej pracy. Należy znaleźć odpowiedni moment na wykonanie izolacji, zastosować profesjonalne urządzenia, jak również dokładnie sprawdzić warunki panujące w miejscu wykonywania natrysku.

author box img

Patryk Sewiło

Zaktualizowano: 2 czerwca 2022 02.06.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 42422 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR blisko Ciebie

Niezmiernie istotną kwestią przy wykonywaniu izolacji natryskowej poddasza jest etap budowy, na którym jest ona wykonywana, jak również to, jak poddasze jest przygotowane do ocieplenia pianą.

Sprawdź też: Ocieplanie pianką

Właściwości piany izolacyjnej

Z racji tego, iż piany otwartokomórkowe wykorzystywane do izolacji poddasza są paroprzepuszczalne, ważną kwestią jest to, by ocieplenie wykonywać po pracach mokrych, czyli tynkach i posadzkach. Trzeba na to uważać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ze względu na to, że np. tynki gipsowe potrafią utrzymywać bardzo wysoki poziom wilgotności w budynku nieogrzewanym praktycznie od listopada do marca.

Kiedy najlepiej wykonać natrysk piany?

Przy właściwie prowadzonej budowie najlepszym momentem na rozpoczęcie prac przy izolacji natryskowej jest etap po wykonaniu posadzek, w momencie wykonywania sufitów podwieszanych na poddaszu lub sufitu poziomego w domu parterowym (wtedy izolacja może zostać nałożona od góry na karton-gips).

Etap izolacji dachu / poddasza / stropu powinien być wykonywany praktycznie na tym samym etapie co sufitu. Wcześniejsze izolowanie dachu nie jest potrzebne, ponieważ nie pojawiają się różnice temperatur między wnętrzem budynku a warunkami na zewnątrz. Dzieje się tak, gdyż zazwyczaj na tym etapie prac nie zachodzi potrzeba ogrzewania budynku. Można ewentualnie zmienić kolejność prac, chociażby w taki sposób, że roboty związane z posadzkami wykonane zostaną po zrobieniu izolacji pianą, co nieraz może ułatwić realizację całej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że działanie takie możliwe jest jedynie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ dzięki wysokim temperaturom posadzki szybko wyschną i para wodna nie będzie migrowała do materiału izolacyjnego.

Izolację najlepiej wykonać, gdy poszycie dachu jest całkowicie skończone. Sugeruję także zweryfikować szczelność opierzenia, ponieważ po nałożeniu piany będzie to bardzo utrudnione. Okna dachowe, jeśli są przewidziane, mogą być już zamontowane, a wszystkie wentylacje, które idą do dachówek wentylacyjnych (np. odpowietrzenie kanalizacji), również mogą być odpowiednio poprowadzone.

Przygotowanie poddasza – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym etapem jest przygotowanie poddasza. Kiedy dach jest ukończony, a tynki i posadzki suche, możemy wyróżnić trzy aspekty, na które należy zwrócić uwagę, by izolacja była wykonana właściwie i zgodnie ze sztuką.

Najlepiej będzie na tym etapie zaufać fachowcom, którzy doradzą, jak najlepiej przygotować poddasze. Firma natryskowa będzie mogła zasugerować ewentualne poprawki niezbędne do wykonania, aby ocieplenie dało jak najlepsze rezultaty. W tym właśnie momencie firma może pokazać swój profesjonalizm, pomóc inwestorowi dobrać właściwe rozwiązanie dla danej konstrukcji / przegrody, dobrać odpowiednią grubość izolacji.

To również dobry czas na omówienie kosztów, ustalenie terminu wykonania prac. Wykonanie izolacji to bardzo istotny etap budowy domu, który musi zostać zrealizowany właściwie. Warto więc przy wyborze firmy kierować się nie tylko proponowaną ceną za usługę, ale wziąć pod uwagę także wiedzę oraz profesjonalizm danego wykonawcy.

Wizyta na budowie i pomiar to bardzo istotny etap wykonania izolacji. Pracownik wymierza powierzchnię do wykonania, doradza inwestorowi następne kroki i dokonuje pomiaru wilgotności drewna. Wilgotność drewna (zarówno więźby dachowej, jak i deskowania) powinna wynosić poniżej 15%. Do zbadania tego parametru służy wilgotnościomierz. Każda rzetelna firma natryskowa powinna posiadać odpowiednie urządzenie, dedykowane do pomiarów tarcicy.

Kolejnym aspektem są zatkane szpary za murłatą i ewentualne szpary nad ścianami szczytowymi. Ściany szczytowe nie powinny być wymurowane do samego pokrycia dachu. Powinna zostać szpara, którą przed wykonaniem pokrycia należy wypełnić, najlepiej styropianem. Następnie od zewnętrznej strony kładzie się styropian, a od wewnątrz stosuje się pianę. Pozwala to w pełni zabezpieczyć dane miejsce przed przemarznięciem.

W kwestii wypełnienia szpar za murłatą możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wykonanie izolacji natryskowej po wykonaniu izolacji ścian zewnętrznych. Polega to na „doklejeniu” pianą do materiału izolacyjnego na ścianach, wypełnieniu pianą przestrzeni za murłatą oraz na murłacie, a następnie wykonaniu natrysku po połaci dachu. Jeżeli izolacja ścian nie jest jeszcze zrobiona, a jednocześnie przyszedł moment ocieplenia sufitów (a co za tym idzie – również izolacji dachu), należy wstawić styropian o grubości około 5 cm za murłatę na wieńcu i dalej postępować jak w pierwszym przypadku.

Ostatnim aspektem jest montaż wieszaków do profili sufitu G-K, gdyż wykonując natrysk, natryskuje się również krokwie, co znacznie utrudnia ewentualny montaż wieszaków po wykonaniu izolacji. Niewskazany jest montaż profili na tym etapie, ponieważ bardzo utrudnia to wykonanie natrysku i utrzymanie równej grubości izolacji na całej powierzchni dachu. Przed „pianą” powinna być również wykonana konstrukcja przy oknach dachowych lub kompletna zabudowa okien, o ile pozwala na to miejsce między krokwią a płytą G-K na boku zabudowy okna połaciowego. Jest to indywidualna kwestia uzależniona często od rozstawu między krokwiami i powinna być ustalana pomiędzy wykonawcą izolacji a firmą zajmującą się zabudową poddasza.

Trzeba również brać pod uwagę ewentualność, że przy oknach będzie zamontowane kilka profili „na gotowo”, gdyż będą one trzymały konstrukcje zabudowy okna we właściwym miejscu. To samo tyczy się dachów wielospadowych, gdzie liczyć się trzeba z tym, że znaczna część profili (szczególnie przy belkach koszowych) będzie zamontowana „na gotowo” przed wykonaniem izolacji natryskowej. Trzeba zachowywać w tej sprawie zdrowy rozsądek, dlatego bardzo ważnym aspektem jest skoordynowanie działań w zakresie zabudowy / izolacji między wykonawcami.

Kwestie techniczne, o których należy pamiętać

Powyższe kwestie są najważniejsze w zakresie przygotowania poddasza do wykonania ocieplenia. Gdy ekipa przyjeżdża na realizację, to zabezpiecza okna, zarówno dachowe, jak i elewacyjne. O ile jest to wymagane względem warunków atmosferycznych, dogrzewa poddasze nagrzewnicami i przygotowuje materiał do natrysku.

Piana na poddaszu powstaje na skutek połączenia dwóch składników przetworzonych przez specjalistyczne reaktory, dlatego ogromne znaczenie ma również jakość tych urządzeń.

Materiał do natrysku powinien być wygrzany w beczkach. Jeden ze składników powinien być właściwie wymieszany mieszadłem beczkowym, węże transportujące materiał do pistoletu powinny być grzane. Dopiero tak przygotowana ekipa natryskowa może przystąpić do wykonania izolacji.

Zalecana temperatura otoczenia wynosi od 10ºC do 35ºC. Natomiast sugerowana temperatura podłoża wynosi od 15ºC do 50ºC, przy wilgotności względnej otoczenia do 70% i wilgotność podłoża porowatego do 15%. Podłoże nieporowate powinno być suche. Powierzchnie izolowane powinny być odpowiednio wcześniej przygotowane. Nie powinny zawierać pyłu, oleju, luźnych fragmentów oraz innych środków mogących zmniejszyć przyczepność piany.

Przed wykonaniem natrysku należy starannie zabezpieczyć powierzchnie sąsiadujących obiektów, podłóg, mebli itp., aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia podczas natrysku – należy mieć na uwadze, że natryśnięta piana ma bardzo dobrą przyczepność, stąd może być trudna do usunięcia.

Natrysk należy wykonywać przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Składniki POLY i ISO przed użyciem należy podgrzać do temperatury 30 – 40ºC. Składnik POLY każdorazowo przed użyciem powinien być dokładnie wymieszany mieszadłem dobeczkowym przez okres około 1 godziny.

Dodano: 30 maja 2022 Zaktualizowano: 2 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco