Pianka piance nierówna - czyli czym różnią się pianki PUR?
"Najlepsze ceny, najlepszy produkt" - takimi hasłami reklamują się firmy wykonujące izolacje pianką poliuretanową. Okazuje się jednak, że pianka piance nierówna, a klienci z roku na rok mają do wyboru coraz więcej materiałów i coraz więcej wykonawców ocieplania pianą. Na rynku polskim są dostępne zarówno pianki naszych rodzimych producentów, jak również materiały producentów zagranicznych. Niektórzy z nich cały czas pracują nad ulepszaniem parametrów technicznych swoich produktów. Inni natomiast bazują na wieloletnim doświadczeniu i doskonałych opiniach zadowolonych klientów.
Na co zwracać uwagę i którą piankę wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdemu klientowi może zależeć na innych parametrach. Pianki oferowane na naszym rynku różnią się pod wieloma względami, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo.
Poniżej prezentujemy kilka istotnych różnic:
- Przyrost pianki - niektóre pianki mają przyrost maksymalnie 10 cm, inne nawet 25 cm. Ma to znaczenie, gdy klientowi zależy na na jednorodnej i jednowarstwowej izolacji - bardziej szczelnej.
- Palność - każda pianka poliuretanowa jest materiałem palnym - to fakt, ale tylko nieliczne są materiałem samogasnącym. Oznacza to, że jeśli źródło ognia nie będzie podtrzymywane, to pianka sama zagaśnie i tym samym uniemożliwi rozprzestrzenianie się pożaru.
- Współczynnik nasiąkliwości - niektóre próbki pianek po położeniu na powierzchnię wody (np. akwarium z wodą) nasiąkają jak gąbka. Inne natomiast będą się bardzo długo unosić na powierzchni. Ma to duże znaczenie, gdyż izolacja domu powinna być izolacją lekką, paroprzepuszczalną i odprowadzającą wodę, a nie gromadzącą ją w sobie.
- Bezpieczna dla zdrowia - wskazane jest, żeby każda pianka posiadała certyfikat bezpieczeństwa i była przebadana, a po 48 godzinach po nałożeniu nie powinna wydzielać zapachu. Wybierając piankę, warto zapytać firmę o posiadanie takiego certyfikatu.
- Warunki do aplikacji pianki - tylko nieliczne pianki można nakładać przy ujemnej temperaturze powietrza (nawet do - 30 stopni C). Pozostałe można aplikować tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej +10 stopni C. Jeśli planujesz więc wykonywać swoją izolację zimą, to wybór producentów będzie bardzo ograniczony.
- Gwarancja - wybierając dobry produkt, klient ma prawo żądać wieloletniej gwarancji producenta. Taka gwarancja zawiera zapis, że pianka nie zmieni swoich właściwości izolacyjnych przez cały okres obowiązywania.
To tylko kilka przykładowych różnic. Oczywiście im lepszy produkt, tym wyższa cena, chociaż oczywiście w dobie wysokiej konkurencji wykonawcy prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych promocji cenowych. Zanim więc wybierzemy konkretną firmę i konkretny materiał, warto dopytać się doradcy o wszelkie parametry techniczne i aktualne rabaty oraz wybrać taki produkt, gdzie stosunek jakości do ceny będzie dla nas zadowalający.
Poniżej przedstawiamy ranking 42 442 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR
Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zalicza się wełnę i styropian. Oba rodzaje ociepleń mają swoje wady, ale i liczne zalety. Dlatego trudno dokonać wyboru tego, czy wybrać wełnę czy styropian. Zobacz, jaka jest ich charakterystyka i gdzie najlepiej zastosować pierwsze z tych rozwiązań, a gdzie lepiej jednak sprawdzi się to drugie.
11.10.2022Wełna mineralna jest obecnie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym w budynkach jednorodzinnych i przemysłowych. Rodzajem wełny mineralnej jest wełna skalna. Lepiej wybrać wełnę skalną czy szklaną? Ile kosztuje wełna skalna i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
09.04.2021Domy drewniane są efektowne, jednak czasem musimy zrezygnować z tego wyglądu na rzecz ocieplenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy już wcześniej pomyślisz o odpowiednim ocieplaniu domu drewnianego i zastosujesz do budowy materiały o dobrej termoizolacji – np. bale wypełnione pianką PUR. Jeśli zastosowane materiały są niewystarczające, należy przemyśleć ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną, styropianem albo pianą.
30.06.2023Cennik usług budowlanych obejmuje prace konstrukcyjne, wykończeniowe, instalacje elektryczne i hydrauliczne, prace zewnętrzne. Ceny robót budowlanych są cały czas wysokie w porównaniu z poprzednimi latami. Czynniki wpływające na ceny to m.in. utrzymująca się wysoka inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych. Z poradnika dowiesz się, jak skutecznie zaplanować budżet na budowę lub remont w 2023 roku, jak wygląda aktualny cennik prac budowlanych 2023, jakie są prognozy cenowe na najbliższy czas i jakie są ceny poszczególnych prac budowlanych. Sprawdź przed rozpoczęciem remontu lub budowy i znajdź polecanych fachowców.
20.09.2023Natryskowe systemy poliuretanowe nie są gotowymi, stałowymiarowymi elementami dociepleń i izolacji. Piany PUR są wytwarzane bezpośrednio na miejscu inwestycji. Powstają w procesie syntezy i spieniania dwóch rodzajów płynnych komponentów.
04.10.2022Podczas wykonywania izolacji pianą warto zdawać sobie sprawę z kwestii technicznych, które mają znaczny wpływ na jakość wykonanej pracy. Należy znaleźć odpowiedni moment na wykonanie izolacji, zastosować profesjonalne urządzenia, jak również dokładnie sprawdzić warunki panujące w miejscu wykonywania natrysku.
02.06.2022