Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Dlaczego system w naszym urządzeniu spowalnia? Optymalizacja systemu Windows

Dlaczego system w naszym urządzeniu spowalnia? Optymalizacja systemu Windows

Kiedy kupujemy nowy komputer lub inne urządzenie, zazwyczaj po uruchomieniu możemy cieszyć się pełną wydajnością. Takie urządzenie działa szybko i płynnie. Jednak z czasem użytkowania zauważamy, iż każde zadanie zajmuje coraz więcej czasu.

author box img

Tomasz Mrozek

Zaktualizowano: 22 sierpnia 2022 22.08.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 1536 Doradców Informatycznych blisko Ciebie

Główne objawy spowolnienia systemu to:

  • długie uruchamianie komputera,
  • długie uruchamianie oraz zawieszanie się programów,
  • zawieszanie się systemu operacyjnego.

Wpływ na komfort pracy na naszym urządzeniu ma wiele czynników, zaczynając od wersji naszego systemu, poprzez zainstalowane podzespoły oraz sterowniki, po infekcje złośliwym oprogramowaniem.

System operacyjny – obecne i starsze wersje

Większość użytkowników komputerów czy laptopów zna historię popularnego systemu operacyjnego – Windows. Obecnie wersja 11 jest chętnie testowana przez szerokie grono użytkowników, którym urządzenia pozwoliły na jej instalację lub po prostu już zakupili sprzęt z tą wersją.

Cofając się jednak do starszych wersji (mniej udanych pod kątem wydajności niż chociażby win10) – takich jak Vista czy 8.1, w tym drugim poprawiono i zmieniono wiele rzeczy, dodano nowe funkcje. System stał się jednak bardziej obciążający.

Podzespoły – które mają wpływ na spowolnienie działania systemu?

Bardzo ważny czynnik mający wpływ na wydajność urządzenia to sam sprzęt.

Dysk twardy (magazyn na system i dane), procesor (serce naszego urządzenia), karta graficzna (odpowiedzialna za generowanie obrazu na ekranie) i pamięć operacyjna RAM to główna peryferia, na które szczególnie należy zwrócić uwagę pod kątem wydajności. Lecz należy pamiętać, iż pozostałe podzespoły – takie jak chociażby zasilacz – też nie mogą zostać pominięte.

Jeśli chcemy po latach użytkowania sprawdzić wydajność naszego sprzętu, możemy to zrobić za pomocą dedykowanego oprogramowania lub funkcji zaszytych w systemie.

Jeśli korzystamy z „fizycznego” dysku twardego HDD, a nie SSD, to nie możemy spodziewać się, że komputer uruchomi się w kilka sekund oraz wszystkie procesy będą przebiegać błyskawicznie.

Podobnie sprawa ma się w przypadku procesora, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową do wykonywania wszystkich zadań – słabsze jednostki mogą oznaczać niższą wydajność.

Mała ilość dostępniej pamięci RAM może powodować, że nawet proste czynności będą trwały długo.

Dzieje się tak dlatego, że sam system może zajmować jej sporą część, nawet jeśli w danym momencie jej nie wykorzystuje, lecz tylko rezerwuje pewną ilość.

Antywirus i złośliwe oprogramowanie

Program antywirusowy instalujemy w celu zapewnia sobie strefy bezpieczeństwa, np. podczas serfowania w Internecie. Niestety programy tego typu potrafią bardzo obciążyć cały system, ponieważ wykorzystują sporo pamięci operacyjnej i nieustannie wykorzystują dysk i moc obliczeniową procesora.

Złośliwe oprogramowanie, potocznie zwane – wirusem, pobrane np. z poczty e-mail jako załącznik lub ze strony WWW, może spowalniać komputer poprzez uruchamianie różnych procesów. Zadaniem takiego „wirusa” zazwyczaj jest wyłudzenie danych wrażliwych.

Ze wszystkimi wyżej opisanymi przypadkami każdy użytkownik komputera z odrobiną fachowej wiedzy jest w stanie sobie poradzić po to, aby praca z komputerem nie była frustrująca i niekomfortowa.

Dodano: 22 sierpnia 2022 Zaktualizowano: 22 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco