Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czym jest układ z wierzycielami? (część III)

Czym jest układ z wierzycielami? (część III)

Treść niniejszego artykułu przybliża czytelnikowi przebieg postępowania związanego ze złożeniem wniosku o zwołanie zgromadzenie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 29 czerwca 2022 29.06.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6369 Specjalistów od Upadłości Konsumenckiej blisko Ciebie

Wszczęcie postępowania

Postępowanie w przedmiocie zawarcia układu nie jest podejmowane z urzędu. Wszczynane jest ono wyłącznie na wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli celem głosowania nad układem. Jeżeli upadłość konsumencka została ogłoszona na wniosek dłużnika, to wniosek taki może złożyć wyłącznie sam dłużnik (art. 49122 ust. 1 pr. up.), a układ nie może zostać przyjęty bez jego zgody (art. 49122 ust. 4 pr. up.). Z wnioskiem o zwołanie zgromadzenia wierzycieli celem głosowania nad układem może wystąpić poza dłużnikiem również wierzyciel jedynie w przypadku, gdy postępowanie upadłościowe zostało wszczęte na wniosek jednego z wierzycieli (art. 49122 ust. 5 pr. up.). W takim przypadku do przyjęcia układu nie jest już wymagana zgoda dłużnika.

Złożenie odpowiedniego wniosku

Wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli celem głosowania nad układem składa się sędziemu komisarzowi. Termin do jego złożenia zaczyna biec dopiero od daty ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zawarcie wniosku już we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie przedwczesne. Sąd upadłościowy na tym etapie postępowania nie jest bowiem kompetentny do rozstrzygania o zasadności zawarcia układu. Wniosek ten może zostać złożony aż do czasu zakończenia likwidacji masy upadłości (art. 49122 ust. 3 pr. up.).

Zakończenie likwidacji masy upadłości oznacza spieniężenie wszystkich jej składników. Wniosek złożony po zakończeniu likwidacji masy upadłości pozostawiany jest bez rozpoznania.

Wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli powinien spełniać ogólne wymogi przewidziane dla pism procesowych, tj. zawierać oznaczenie sędziego-komisarza, do którego wniosek jest kierowany, oraz sądu, w którym prowadzone jest postępowanie, a także zawierać sygnaturę akt sprawy, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych w nim okoliczności, podpis strony, wyliczenie załączników (art. 126 k.p.c.).

Ponadto, do wniosku należy załączyć propozycje układowe określające sposób restrukturyzacji wraz z uzasadnieniem. Przepisy nie określają żadnych szczególnych wymogów, którym powinno odpowiadać uzasadnienie. Siłą rzeczy, w uzasadnieniu tym należy przytoczyć okoliczności uprawdopodobniające, że w drodze układu zostaną osiągnięte cele konsumenckiego postępowania upadłościowego, a roszczenia wierzycieli zostaną zaspokojone w większym stopniu niż stałoby się to w przypadku likwidacji majątku upadłego. Do wniosku można załączyć oświadczenia wierzycieli popierające układ. Wniosek ten nie podlega żadnej opłacie.

Ocena zasadności wniosku

Oceny zasadności wniosku o zwołanie zgromadzenia wierzycieli dokonuje sędzia komisarz, który nie jest związany jego treścią. Badanie wniosku przez sędziego-komisarza sprowadza się zasadniczo do ustalenia zdolności zarobkowych upadłego, składu i wartości posiadanego przezeń majątku, niezbędnych kosztów utrzymania upadłego i osób znajdujących się pod jego opieką oraz rozmiaru roszczeń wierzycieli, a następnie do porównania stopnia ewentualnego zaspokojenia wierzycieli w trybie likwidacji majątku upadłego oraz układu.

W kolejnych artykułach omówione zostaną m.in. takie zagadnienia jak:

  • wpływ zwołania zgromadzenia wierzycieli na likwidacje masy majątkowej,
  • głosowanie nad układem i jego przyjęcie;
  • uczestnicy zgromadzenia wierzycieli;
  • przebieg głosowania;
  • przyjęcie układu;
  • zatwierdzenie układu;
  • skutki zawarcia układu;
  • wykonanie układu;
  • zmiana układu.
Dodano: 29 czerwca 2022 Zaktualizowano: 29 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco