Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jak odzyskać swoją wierzytelność?

Jak odzyskać swoją wierzytelność?

W każdej dziedzinie życia, niezależnie od tego, czy jesteśmy  przedsiębiorcami i prowadzimy działalność gospodarczą, czy też występujemy w obrocie gospodarczym jako konsumenci, możemy natknąć się na nieuczciwych kontrahentów lub po prostu możemy zostać oszukani. A w konsekwencji tego będziemy musieli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

author box img

Rafał Kirsch

Zaktualizowano: 24 lipca 2020 24.07.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Jak zatem odzyskać wierzytelność?
  • Windykacja czy egzekucja?
  • Więcej poradników o finansach

Ponad 71847 Specjalistów od Finansów blisko Ciebie

Niestety brak terminowych płatności czy w ogóle brak zapłaty za wcześniej wydany towar, czy wykonaną usługę zdarza się coraz częściej. Należy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy działania w celu odzyskania naszych pieniędzy, tym większe będziemy mieli szanse w ewentualnym, późniejszym procesie sądowym. W celu odzyskania naszej wierzytelności należy w pierwszej kolejności dochować wszelkich warunków formalno-prawnych jeszcze na etapie zawierania umowy.

Czym właściwie jest wierzytelność?

Wierzytelnością nazywamy uprawnieniem, które posiadamy w stosunku do dłużnika w przedmiocie żądania wykonania przez niego określonego zobowiązania. Najczęściej zobowiązanie będzie polegało na zapłacie określonej sumy pieniężnej, ale również może ono polegać na obowiązku wykonania przez  niego pewnej czynności (np. usługi), co do której wcześniej został on zobowiązany na podstawie umowy.

Jak zatem odzyskać wierzytelność?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią dokumentację, gdyż będzie ona niezbędnym elementem postępowania dowodowego, w przypadku, gdyby strona niewywiązująca się z umowy zaprzeczała, że jest względem nas do czegoś zobowiązana. Oczywiście umowy mogą być zawierane również ustnie, a postępowanie dowodowe będzie ograniczało się do zeznań ewentualnych świadków i stron takiej umowy.

Najczęściej jednak w obrocie gospodarczym będziemy zawierali umowy pisemne, gdyż są one o wiele bardziej precyzyjne i klarowne dla stron. Warto zatem zadbać o sporządzenie odpowiedniej umowy, by późniejszy proces odzyskiwania należności był nieco łatwiejszy.

Dochodząc swoich wierzytelności, w przypadku, gdy kontrahent nie odbiera naszych telefonów lub spóźnia się z zapłatą faktury bądź po prostu nie chce nam zapłacić należności, powinniśmy wystosować do niego  odpowiednie pismo wzywające do zapłaty, tzw. ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Powyższe pismo będzie pierwszym sygnałem dla naszego dłużnika, że traktujemy sprawę poważnie, a w przypadku braku zapłaty skierujemy sprawę na drogę sądową, co dodatkowo obciąży dłużnika kosztami procesu.

Jak najbardziej jednak może się zdarzyć, a często w praktyce się zdarza, że mimo kierowanych pisemnych wezwań, dłużnik nie jest skłonny, by dokonać zapłaty na naszą rzecz. W takim przypadku konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową, wytaczając powództwo o zapłatę.

Droga sądowa, choć czasami długa i niełatwa, pozwoli nam na uzyskanie wyroku zasądzającego, który w celu jego realizacji będziemy mogli skierować do organu egzekucyjnego, jakim jest komornik sądowy.

Windykacja czy egzekucja?

W dochodzeniu wierzytelności oba wyżej wymienione pojęcia stosuje się bardzo często, jednak należy pamiętać, że nie są to synonimy i ich znaczenie jest różne.

Windykacją możemy nazwać wszelkie pozasądowe sposoby odzyskania wierzytelności. Mam tu na myśli wszelkie próby polubownego zakończenia sporu. Do takich prób można zaliczyć różnego rodzaju wezwania do zapłaty, monity, pisma czy telefony do dłużnika w celu skłonienia go do zapłaty.  Niestety ten etap nie zawsze jest skuteczny, gdyż poza próbą przekonania dłużnika do dobrowolnej spłaty należności nie możemy zrobić nic więcej. Pamiętać również należy o tym, by próby te nie były zbyt nachalne i natarczywe. Wszystko powinno odbyć się z poszanowaniem dłużnika i w granicach prawa.

Egzekucja z kolei oznacza, że sprawa trafiła już do komornika sądowego, który będzie przymusowo dochodził od dłużnika naszej wierzytelności. Warto wiedzieć, że ten etap jest możliwy po wcześniejszej wygranej sprawie sądowej. Komornik działa na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, który jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności, uprawniającą komornika do wykonywania działań przymusowych. Do takich działań można zaliczyć zajęcie ruchomości będącej własnością dłużnika, zajęcie jego wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego.

Dochodzenie wierzytelności nie jest procesem łatwym i szybkim, lecz dzięki odpowiednim narzędziom i instrumentom prawnym odzyskanie pieniędzy jest możliwe.

Opracowanie

Kancelaria Adwokacka Adwokat Rafał Kirsch

Dodano: 24 lipca 2020 Zaktualizowano: 24 lipca 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco