Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jak działa rekuperacja oraz jakie są rodzaje wymienników ciepła?

Jak działa rekuperacja oraz jakie są rodzaje wymienników ciepła?

Rekuperacja to nazwa potoczna wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to system dystrybucji powietrza znacząco różniący się od wentylacji grawitacyjnej. Sercem tego systemu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna odpowiedzialna za dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie zużytego. Najistotniejszą cechą tego systemu jest odzysk ciepła (realnie wynosi powyżej 90%), które w wypadku innego rodzaju wentylacji uciekłoby przez komin bezpowrotnie. To nie tylko zaleta ekonomiczna, ale i komfort poprzez łatwiejsze utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniach.

author box img

Przemysław Banaś

Zaktualizowano: 26 maja 2022 26.05.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21589 Specjalistów od Wentylacji i Rekuperacji blisko Ciebie

Wentylacja mechaniczna – jak działa?

Sposób działania wentylacji mechanicznej przedstawiają następujące kroki:

  1. Poprzez czerpnię pobieramy świeże powietrze z zewnątrz.
  2. Powietrze dostaje się kanałem wentylacyjnym do centrali, gdzie przechodzi przez odpowiednie filtry.
  3. Po przejściu przez centralę świeże, przefiltrowane powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniach w domu.
  4. Zużyte powietrze zawierające CO₂, kurz, roztocza, bakterie i wirusy osobnymi kanałami dostaje się do rekuperatora, gdzie trafia na filtr wyciągowy.
  5. W rekuperatorze, a dokładnie w wymienniku ciepła następuje przepływ ciepła z powietrza zużytego do powietrza nawiewanego bez mieszania strumieni powietrza.
  6. Powietrze zużyte wyrzucane jest na zewnątrz budynku poprzez kanał wrzutowy.

Rodzaje wymienników ciepła w rekuperatorze

W celu lepszego porównania ze sobą różnych rekuperatorów zacznijmy od wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła, serce rekuperatora, służy do odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego. W oferowanych przez nas produktach rozróżnić możemy trzy rodzaje wymienników:

  1. Przeciwprądowy.
  2. Przeciwprądowy entalpijny.
  3. Obrotowy.

Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym

Wymiennik przeciwprądowy zbudowany jest z płyt ułożonych równolegle, którymi przepływają krzyżowo strumienie powietrza: nawiewny oraz wywiewny. Strumienie te nie mieszają się ze sobą, a sprawność wymiennika przeciwprądowego, czyli odzysk ciepła wynosi do 95%, co stanowi ich największą zaletę.

Największą wadą jest natomiast brak odzysku wilgoci, co skutkuje suchym powietrzem w okresie zimowym. Dodatkowo w urządzeniach z takim wymiennikiem zastosowana jest grzałka wstępna, podgrzewająca powietrze z czerpni do temperatury około 0,5*C w celu ochrony wymiennika przed zamarznięciem. Jest ona w standardzie, jednak generuje wyższy koszt eksploatacyjny rekuperatora.

Wymiennik entalpijny

Wymiennik entalpijny działa analogicznie do wymiennika przeciwprądowego z tą różnicą, że z uwagi na swoją konstrukcję oprócz energii cieplnej odzyskuje także część wilgoci ze strumienia powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Po prostu ma nałożoną odpowiednią powłokę na materiał wymiennika, która to powoduje możliwość odzysku wilgoci. Termiczny odzysk ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem entalpicznym waha się w granicach 80-85%, a odzysk wilgoci jest w granicach 60%.

Do zalet takiego wymiennika w stosunku do wymiennika przeciwprądowego należy:

  • Odzysk wilgoci (~60%).
  • Temperatura wstępna może spaść do -5/6*C, co oznacza, że grzałka wstępna załącza się tylko wtedy, kiedy mamy niższe temperatury (względem 0*C w wymienniku przeciwprądowym).

Do wad na pewno zaliczyć trzeba wyższy koszt zakupu.

Wymiennik obrotowy

Wymiennik obrotowy ma kształt walca. Funkcję wymiennika pełni obracający się wirnik zbudowany z pofalowanej blachy aluminiowej nawiniętej na walec. Znajduje się on w ciągłym ruchu i napędzany jest przez dodatkowy silnik. Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że do kanalików znajdujących się wewnątrz walca napływa raz świeże powietrze, a raz zużyta energia cieplna zostaje przekazana w trakcie obrotu walca. W urządzeniach, które posiadają wymiennik obrotowy, odzysk ciepła wynosi około 85%, a odzysk wilgoci ~60%.

Zaletą takiego wymiennika jest odzysk wilgoci, natomiast podstawową wadą to konstrukcja ruchoma, co skutkuje eksploatacyjnym zużyciem się w przyszłości silnika napędzającego wymiennik lub możliwość zerwania się paska (niski koszt naprawy).

Jak wybrać optymalny model rekuperatora do swojego domu?

Dobór odpowiedniego, konkretnego modelu rekuperatora to zadanie dla architekta lub projektanta, od którego kupili lub kupią Państwo projekt domu. Razem z projektem powinna być podana jasna informacja, o jakiej wydajności urządzenie będzie optymalne. Te dane dodatkowo zweryfikuje każdy profesjonalny wykonawca instalacji wentylacyjnej.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwo również sami – dysponując kilkoma danymi – sprawdzili orientacyjnie, który rekuperator będzie dla Was odpowiedni.

Zbierz podstawowe dane

  • Ile osób będzie na stałe mieszkało w domu?
  • Jaka jest powierzchnia użytkowa (nie wliczamy garażu)?
  • Jaka jest kubatura (mnożymy powierzchnię użytkową przez średnią wysokość pomieszczeń)?
  • Czy są dodatkowe pomieszczenia, takie jak: pralnia, suszarnia (kwestia wilgoci), spiżarnia, garderoba, przedsionki (kwestia dodatkowych wyciągów)?

Wylicz ilość potrzebnego powietrza

314 m/h / 80% = 392,5 m3/h

Z powyższych obliczeń wynika, że maksymalny przepływ urządzenia powinien oscylować w granicach 400 m3/h, co zagwarantuje odpowiednią wymianę powietrza, nawet w przypadku dodatkowych pomieszczeń czy podczas rodzinnego przyjęcia.

Sprawdź też: Rekuperacja
Dodano: 26 maja 2022 Zaktualizowano: 26 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco