Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu karnego w czasie pandemii?

Czy można odmówić przyjęcia mandatu karnego w czasie pandemii?

Czy w czasie obowiązujących ograniczeń w związku z epidemią COVID-19 można odmówić przyjęcia mandatu wystawionego przez policjanta w związku z naruszeniem tych przepisów?

author box img

Janusz Wylag

Zaktualizowano: 21 maja 2020 21.05.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4914 Adwokatów blisko Ciebie

Mandat karny - obowiązujące przepisy

Należy pamiętać, że obowiązujące przepisy przewidują, że możliwość przemieszczania się musi być uzasadniona "niezbędnymi sprawami życia codziennego". Powyższy zwrot stanowi tak zwaną klauzulą generalną, która powinna być dostosowana do okoliczności sprawy, w której ujawniono wykroczenie. To funkcjonariusz publiczny, np. policjant, każdorazowo będzie decydował po ustaleniu powodu przemieszczania się, czy to przemieszczanie się jest zasadne, czy też nie i wówczas zdecyduje, czy uznaje to zachowanie za wykroczenie, czy też nie. 

W przypadku gdy uzna, że dany powód przemieszczania się nie jest uzasadniony, to stwierdzając, że to zachowanie jest wykroczeniem, wypisze mandat karny. Wówczas od naszej decyzji zależy, czy mandat przyjmiemy, co skutkuje tym, że mandat staje się prawomocny i nie ma możliwości odwołania się od niego (poza sytuacją uchylenia mandatu, o czym poniżej), czy też jest możliwość. 

W przypadku gdy nie zgadzamy się z decyzją policjanta, wówczas oświadczamy, że nie przyjmujemy mandatu. W takiej sytuacji policjant ma obowiązek skierować wniosek do sądu o ukaranie nas za wykroczenie, które jego zdaniem popełniliśmy. Wówczas to sąd zdecyduje - po pierwsze, czy była podstawa prawna uzasadniająca ukaranie, a po drugie, czy okoliczności danej sprawy uzasadniały nałożenie mandatu, a tym samym czy popełniliśmy wykroczenie.

Jak w takich sytuacjach wygląda kodeks postępowania?

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie przewiduje także możliwość uchylenia prawomocnego mandatu karnego, czyli takiego, który przyjęliśmy. Może to jednak nastąpić w ściśle określonych sytuacjach. Zgodnie z art. 101 k.p.w. prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu co do zasady w następujących sytuacjach:

  • jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie,

  • jeżeli grzywnę nałożono na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat,

  • gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń (tj. obrona konieczna, stan wyższej konieczności, niepoczytalność sprawcy wykroczenie).

Należy jednak pamiętać, że wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego trzeba złożyć w terminie 7 dni od jego przyjęcia.

Opracowała:

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wyląg spółka partnerska

Dodano: 22 maja 2020 Zaktualizowano: 21 maja 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco