Pompa ciepła powietrze-powietrze – cena i zasada działania

Pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje energię aerotermalną. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego urządzenia grzewczego. Sprawdź, jak działa, ile kosztuje i jakimi opiniami cieszy się pompa powietrze-powietrze!

Pompa powietrze-powietrze – cechy

Powietrzne pompy ciepła są alternatywą dla ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Nawet w 80 proc. wykorzystują odnawialne źródło energii - powietrze. W zależności od rodzaju oddają ciepło do budynku poprzez:

Poniżej omawiamy pompę typu powietrze-powietrze.

 • Pompa typu powietrze-powietrze pozwala na przetworzenie chłodnego powietrza z atmosfery w powietrze o wysokiej temperaturze. Ogrzewa ono budynek, w którym zainstalowany jest system grzewczy.
 • Pompa ciepła powietrze-powietrze może ogrzewać pomieszczenie biurowe, gospodarcze lub mieszkalne. Zarówno małe przestrzenie, jak i budynki o dużej powierzchni. Co więcej, pracuje nawet w surowych warunkach pogodowych.
 • Warunkiem maksymalnego wykorzystania mocy pompy grzewczej jest dopasowanie parametrów urządzenia do możliwości technicznych budynku. Pomogą w tym producenci pomp ciepła, a także sprzedawcy urządzeń grzewczych.
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 922 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ogrzewanie powietrze-powietrze występuje w dwóch formach:

 • Pompa ciepła monoblok, która składa się z jednostki zewnętrznej. Nie potrzebuje do działania dodatkowych urządzeń montowanych wewnątrz budynku.
 • Pompa ciepła typu split, która składa się zarówno z systemu zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Na rynku dostępne są również pompy ciepła powietrze-powietrze typu multi-split. Dają możliwość podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych (montowanych np. w 9 różnych pomieszczeniach). W ten sposób możesz sterować temperaturą dla każdego pomieszczenia oddzielnie.

Pompy ciepła powietrze-powietrze – cena

Cena pomp powietrznych zaczyna już od kilku tysięcy złotych. Dokładny koszt zależy przede wszystkim od:

 • parametrów pompy ciepła, a przede wszystkim jej mocy grzewczej,
 • producenta pompy ciepła,
 • wielkości domu i istniejącej instalacji, która może wymagać przeróbek.

Warto podjąć się inwestycji, ponieważ pompy ciepła jedynie w 20 proc. są zasilane energią elektryczną. Dodatkowo, jeśli wybierzesz urządzenie grzewcze o klasie energetycznej A+++, maksymalnie ograniczysz poziom zużycia prądu. Koszty eksploatacji pompy ciepła powietrze-powietrze będą minimalne!

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Pompa powietrze-powietrze zyskuje na popularności. To dzięki jej możliwościom grzewczym oraz niewielkim kosztom montażu, w porównaniu np. z pompą woda-woda lub gruntową pompą ciepła.

Praca pompy grzewczej powietrze-powietrze jest analogiczna do pracy pompy powietrze-woda. Jedyną różnicą jest to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane nie wodzie, ale powietrzu. Następnie wentylator, w który wyposażona jest pompa powietrze-powietrze, wdmuchuje ciepło do budynku.

Pompa typu powietrze-powietrze nie potrzebuje do pracy grzejników. Musisz jednak pamiętać o obowiązku zamontowania kanałów nawiewnych. Pozwolą one nie tylko rozprowadzić ciepłe powietrze w pomieszczeniu, ale również wymienić je na chłodne (klimatyzacja).

Jeśli połączysz pompę powietrze-powietrze z rekuperatorem, będziesz miał dodatkowo system wentylacji. Aby wyposażyć pompę ciepła w kolejną funkcję, należy wpiąć rekuperator (urządzenie, które umożliwia rekuperację ciepła z powietrza wywiewanego z budynku) w instalację kanałów rozprowadzających powietrze w pomieszczeniach. W ten sposób będziesz mógł ogrzać, chłodzić i wentylować powietrze w budynku z odzyskiem ciepła.

Czytaj też: Pompa ciepła – schemat i zasada działania

Opinie na temat ogrzewania pompą powietrze-powietrze. Wady i zalety urządzenia

zalety i wady pompy powietrze-powietrze

Pompa ciepła powietrze-powietrze cieszy się pozytywną opinią wśród jej użytkowników. Jednym z powodów jest niskie zużycie prądu. Jedynie sprężarka potrzebuje energii elektrycznej. Ponadto ten rodzaj urządzenia grzewczego nie wymaga odwiertów pod pompy.

Jakie inne zalety ma pompa ciepła powietrze-powietrze?

 1. Jest to najtańszy rodzaj pompy grzewczej. Cena zakupu i montażu pompy ciepła zaczyna się już od ok. 10 000 zł. Im większy obiekt do ogrzania, tym większe koszty.
 2. Pompa ciepła powietrze-powietrze pracuje efektywnie zarówno latem, jak i zimą. Przy niższych temperaturach zewnętrznych sprężarka urządzenia wspomaga się energią elektryczną. Wciąż jest to jednak bardzo opłacalne rozwiązanie. Pompa ciepła, pobierając średnio 1 kWh energii elektrycznej do zasilania sprężarki, wytwarza ok. 5 kWh energii cieplnej.
 3. Możesz zdobyć dofinansowanie na pompę ciepła powietrze-powietrze i ponieść mniejsze koszty inwestycji w ten system grzewczy.
 4. Pompa powietrze-powietrze zimą ogrzewa pomieszczenie mieszkalne, latem je chłodzi. Aby uzyskać lepszy efekt chłodzenia, połącz ją z klimakonwektorem.
 5. Pompa ciepła powietrze-powietrze może współpracować z fotowoltaiką. Pozwala to w jeszcze większy sposób wykorzystać odnawialne źródła energii.
 6. Dzięki neutralnym kolorom i subtelnym kształtom pompa ciepła powietrze-powietrze ma estetyczny wygląd.

Jakie wady ma pompa powietrze-powietrze?

 1. Jej efektywność maleje wraz ze spadkiem temperatury. Wciąż jednak spełnia swoją funkcję i oddaje ciepłe powietrze do pomieszczeń.
 2. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej będziesz potrzebował dodatkowego modułu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest instalacja odrębnej pompy ciepła do CWU.

Zalety pomp ciepła powietrze-powietrze zdecydowanie przeważają nad ich wadami. Jeśli szukasz pompy ciepła powietrze-powietrze do swojego domu, przejrzyj ranking urządzeń grzewczych. W ten sposób nie tylko dobierzesz pompę ciepła według indywidualnie określonych parametrów, ale także poznasz ceny innych modeli pomp.

Więcej poradników o pompach ciepła

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty