Rodzaje izolacji - styropian, wełna czy piana natryskowa
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz

5

Rodzaje izolacji - styropian, wełna czy piana natryskowa

Autor: Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz, publikacja: 2018-08-07

Jednym z kluczowych wyborów podczas budowy domu jest zaprojektowanie i wykonanie izolacji. Już na samym początku naszych zmagań z tworzeniem własnego wymarzonego domu stajemy przed koniecznością wyboru sposobu odizolowania posadzki od fundamentów. Do tego celu można użyć zarówno styropianu, wełny, jak i piany zamkniętokomórkowej.

Zdjęcie nr 1

Wełna

Opcją, która ma najwięcej wad, jest wełna. Pomimo wyboru najtwardszych wełen, możemy nie uniknąć miejscowych wgnieceń i załamań, co może doprowadzić do pękania posadzki i materiału, którym została wykończona. Drugim minusem jest konieczność łączenia poszczególnych płyt, co może doprowadzić do powstawania mostków termicznych, w skutek których dom będzie tracił ciepło. Jednakże największym zagrożeniem jest sytuacja, gdy na wełnę układamy ogrzewanie podłogowe. W przypadku wystąpienia jakiejś nieszczelności układu woda rozpłynie się i wsiąknie w wełnę, co całkowicie ją zniszczy. Wełna w takim przypadku zacznie gnić i straci wartości izolacyjne. Plusem takiego wyboru jest niewątpliwie montaż, który nie wymaga większych umiejętności i wiedzy oraz może być wykonany przez samego inwestora.

Styropian

Co do styropianu, jest on o tyle lepszy, że nie absorbuje wody, jak wełna. Niestety też tu mamy do czynienia z łączeniami poszczególnych płyt, więc nie unikniemy mostków termicznych i utraty ciepła. Natomiast instalacja również jest bardzo prosta.

Pianka PUR

Jeżeli chodzi o pianę PUR, to co do plusów to największym jest monolityczny charakter izolacji, dzięki czemu eliminujemy całkowicie ucieczkę ciepła, co jest tym bardziej ważne, gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku CAŁE ciepło z instalacji idzie do domu, a nie pod fundament. Kolejnym plusem jest możliwość zmniejszenia grubości takiej izolacji, w stosunku do styropianu czy wełny, co może okazać się ważne, biorąc pod uwagę docelową wysokość pomieszczenia.

Minusem jest natomiast potrzeba instalacji takiej izolacji poprzez wysoce wyspecjalizowane firmy posiadające dobrej jakości reaktory i korzystające z dobrej klasy materiałów.

Zdjęcie nr 2

W następnych artykułach zapraszam do zapoznania się z możliwościami izolacji:

  • ścian fundamentowych,
  • ścian zewnętrznych – elewacji,
  • stropów i podłóg,
  • poddaszy,
  • dachów płaskich.

Opracował:
Marek Budzisz
Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz

Ocieplanie Pianką PUR - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 573 Specjalistów od Ociepleń i Izolacji Pianką PUR najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR