Rodzaje izolacji - styropian, wełna czy piana natryskowa cz. II
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz

129

Rodzaje izolacji - styropian, wełna czy piana natryskowa cz. II

Autor: Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz, publikacja: 2018-08-07

Tym razem omówimy sposoby izolacji ścian fundamentowych.

Zdjęcie nr 1

Jest to jeden z pierwszych etapów budowy i do tego bardzo ważny! Błędy wykonawcze, lub niewłaściwy wybór materiałów, po zakończeniu tego etapu i zasypaniu fundamentów, zaaranżowaniu ogrodu, wykonaniu ozdobnej opaski naokoło domu, są bardzo trudne i kosztowne w poprawieniu.

A jest się o co martwić, ponieważ ta izolacja, jest hydro- i termoizolacją naszych fundamentów, a co za tym idzie całego domu. Zawilgocone fundamenty oddają wodę do ścian zewnętrznych, a te przez tynk do środka budynku. Dodamy do tego chłód wnikający w ściany fundamentowe przez źle wykonaną izolację i mamy gotowy przepis na zagrzybienie parteru w naszym pięknym, nowym domu.

Więc co wybrać i jak dobrze wykonać te prace?

Są dwa główne sposoby na termo- i hydroizolacje fundamentów.

Polistyren ekstrudowany (XPS, potocznie styrodur) – materiał izolujący ze spienionego polistyrenu, twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu. Zaletą tego materiału jest bardzo niska nasiąkliwość, ale jednocześnie staje się to jego wadą... Mianowicie, przez fen fakt bardzo trudno jest go na stałe przykleić do fundamentów, poza tym są ograniczone sposoby na wykończenie go od zewnątrz - cokół naszego domu. Dodatkowym minusem jest konieczność łączenia poszczególnych płyt ze sobą. Znów mamy do czynienia z zagrożeniem powstawania mostków termicznych, szczególnie gdy płyty nie scaliły się ze ścianą i po prostu się ruszają.

Zdjęcie nr 2

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie piany natryskowej zamkniętokomórkowej. Piana, jak i styrodur, jest całkowicie odporna na wodę, ale za to posiada ekstremalnie wysoką adhezję podczas natrysku, zapewniając scaloną i trwałą przyczepność. Poprzez swój monolityczny charakter eliminuje również wszystkie mostki termiczne, dzięki czemu nasze fundamenty są zabezpieczone przed wilgocią i chłodem. Dodatkowym plusem jest możliwość łatwego wykończenia naszego cokołu za pomocą natryskowej silikonowej i modyfikowanej, jednoskładnikowej, alifatycznej powłoki ochronnej, instalowanej w postaci oddychającej membrany natryskowej, zapewniającej każdej powierzchni szczelną i długotrwałą hydroizolację wraz z jej jednoczesnym zabezpieczeniem mechanicznym, antykorozyjnym oraz anty UV.

Finalna warstwa to grys ceramiczny wtapiany w powłokę silikonową, której zadaniem jest ostateczne utwardzenie zewnętrznej powierzchni izolacyjnej, chroniącej przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Wadą piany zamkniętokomórkowej jest konieczność wykonania jej przez wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiedniej klasy reaktory i oczywiście wykonujące prace na materiałach o wysokiej jakości.


Opracował:
Marek Budzisz
Poliuretanowe Izolacje Natryskowe CIEPŁY DOM Marek Budzisz

Ocieplanie Pianką PUR - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 575 Specjalistów od Ociepleń i Izolacji Pianką PUR najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR