Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Paulina Gibasiewicz

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy warto do niego się zwrócić?

Autor: Paulina Gibasiewicz, publikacja: 2021-12-30

Chcesz dokonać podziału majątku bez zbędnych sporów? Ubiegasz się o kredyt? Chcesz wiedzieć, ile potencjalny nabywca może zapłacić za Twoją nieruchomość? W każdym z tych przypadków warto oddać sprawy w ręce specjalistów.

Mężczyzna trzyma na jednej dłoni domek, a drugą ręką uzupełnia dokument

Wycena dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności

Wycena nieruchomości wykonywana jest po to, aby poznać jej wartość, czyli szacunkową kwotę, jaką można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych. Niezbędna jest ona w procesie udzielania kredytu hipotecznego. Operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego jest wówczas podstawowym dokumentem dla wierzyciela, ponieważ określona w nim wartość nieruchomości decyduje o zdolności i wiarygodności wnioskodawcy oraz o ryzyku wierzyciela.

Wycena dla potrzeb podziału majątku

Podział majątku wspólnego będący następstwem rozwodu lub nabycia spadku przez kilku spadkobierców można dokonać na dwa sposoby:

  • pierwsza opcja odbywa się poprzez wszczęcie oddzielnego postępowania przed sądem,
  • druga opcja – poprzez podpisanie umowy notariusza.

Odbywa się on zwykle, gdy strony nie są zgodne co do wartości i podziału majątku. Wiążą się z tym koszty długotrwałego postępowania, ustanowienia pełnomocnika, opinii biegłego powołanego przez sąd, a także przedstawienia dowodów, przesłuchania stron i świadków.

W drugim przypadku, gdy małżonkowie lub spadkobiercy ustalą, w jaki sposób chcą podzielić majątek, mogą zawrzeć stosowną umowę u notariusza w ciągu kilku dni. Taka umowa także generuje koszty w postaci taksy notarialnej, odpisów i opłaty sądowej za wpis w księdze wieczystej. Niemniej jednak, ustalając podział w oparciu o własne kalkulacje i intuicję lub zleconą rzeczoznawcy majątkowemu wycenę, można oszczędzić nie tylko czas, niepotrzebne emocje, ale także pieniądze. W obu przypadkach dokonanie podziału może nastąpić bez żadnych dodatkowych rozliczeń finansowych albo ze spłatą lub dopłatą.

Wycena dla potrzeb ustalenia ceny sprzedaży

Prawidłowe określenie wartości jest kluczem do skutecznej sprzedaży domu/mieszkania. Cena nieruchomości jest bowiem bardzo często pierwszym elementem branym pod uwagę przy decyzji o jej zakupie. Próba samodzielnego określania ceny (na podstawie ofert dostępnych w Internecie, opinii rodziny i znajomych) może prowadzić do błędnych wyników i w konsekwencji przysporzyć wiele problemów. Więź emocjonalna często przesłania możliwość realnej oceny wartości posiadanej nieruchomości.

Obiektywna wycena nieruchomości przekłada się na ostateczne korzyści majątkowe ze sprzedanego mieszkania, domu czy działki.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Cena usługi jest każdorazowo ustalana indywidualnie z klientem (nie ma urzędowego cennika). Każda wycena nieruchomości jest inna i jej cena zależy od wielu okoliczności (od rodzaju nieruchomości, stopnia złożoności wyceny oraz nakładów poniesionych przez rzeczoznawcę). Cena usługi nie zależy od wartości nieruchomości. Sporządzenie operatu na potrzeby postępowania sądowego to przeważnie wyższy koszt od bezpośredniego zlecenia wyceny rzeczoznawcy majątkowemu przez klienta. Jedno jest pewne, w zamian za ustaloną kwotę rzeczoznawca majątkowy przekazuje profesjonalny dokument z określoną wartością naszej nieruchomości, co może wspomóż dokonaniu poważnych decyzji.

Sprawdź: Najlepsze firmy w kategorii Kosztorysy, ekspertyzy

Wycena nieruchomości - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 192 Specjalistów od Wyceny Nieruchomości najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wycenie nieruchomości