okno kolankowe na poddaszu -  w 2021

Okno kolankowe (dachowe) – wymiary, cena, wady i zalety

Okno kolankowe (dachowe) – wymiary, cena, wady i zalety

Czym są okna kolankowe? To okna dachowe łamane – świetne rozwiązanie na poddasze, łączące zalety tradycyjnego okna pionowego z oknem dachowym (połaciowym, skośnym). Okna kolankowe to idealna opcja szczególnie do domu o niewielkim nachyleniu dachu lub wysokiej ściance kolankowej. Jakie okna kolankowe są najlepsze? Czy okno kolankowe na poddaszu ma jakieś wady?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min

Dachy bez okapów to coraz częściej spotykana opcja w konstrukcji domów. W takim przypadku na poddaszu sprawdzą się zarówno tradycyjne okna dachowe, jak i okna kolankowe. Druga z wymienionych opcji ma też zastosowanie w narożach, gdy na poddaszu występują wysokie ściany kolankowe.

Ogromny wybór okien – mnogość producentów i rodzajów ram okiennych – sprawia, że bez problemu można połączyć okno osadzone w ścianie kolankowej z oknami połaciowymi. Efekt? Doświetlenie wnętrza i możliwość swobodnego wyglądania przez okno dachowe.

Okna kolankowe – co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsza informacja: kiedy można zastosować okna kolankowe? Warunkiem jest właściwie tylko odpowiednia konstrukcja poddasza i dachu. Zbyt mały kąt nachylenia dachu lub zbyt niska ściana kolankowa mogą mocno utrudnić lub uniemożliwić montaż.

Okna kolankowe mogą być zastosowane w przypadku dachów z kątem nachylenia od 15 do 90 stopni (najlepiej ze ścianą kolankową o wysokości powyżej 85 cm). O możliwość instalacji okna kolankowego najlepiej zapytać ekspertów – okna tego typu produkuje się pod wymiar, z różnych materiałów, dostosowując produkt do danego projektu.

Jeśli projekt zakłada połączenie okna dachowego (połaciowego) z tradycyjnym, to konieczne jest dopasowanie zestawu, aby (za pomocą specjalnego kołnierza) okna szczelnie się zespoliły.

Wady i zalety okien kolankowych

Zalety okien kolankowych:

  • doświetlenie poddasza, które jest specyficznym miejscem każdego domu, często z małą ilością naturalnego światła i ze względu na skosy - przytłaczającym;
  • możliwość swobodnego wyglądania przez okno to druga ważna zaleta - okno dachowe daje możliwość patrzenia tylko w niebo;
  • okna kolankowe – szczególnie połączone w szeregu - są efektownym rozwiązaniem i zapewniają wnętrzu nowoczesny wygląd.

Wady okien kolankowych:

  • cena – zarówno samych okien, jak i montażu – jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego okna dachowego;
  • należy spełnić kilka warunków, aby możliwa była instalacja tego rodzaju okien.
Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 14 073 Sprzedawców Okien najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Okna kolankowe – drewniane, plastikowe, aluminiowe

Dowolność materiałów dotyczy również okien typu kolankowego – na rynku dostępne są okna wykonane z drewna, plastiku i aluminium. Co prawda drewno obecnie nie jest najpopularniejszym materiałem w produkcji okien, ale akurat w przypadku okien dachowych konstrukcje drewniane znajdują zastosowanie.

Wymiary okien kolankowych

wymiarowanie okien jest bardzo ważne

Wymiary okna fasadowego uzależnione są od wysokości ściany kolankowej. Podobnie w przypadku okna połaciowego – wszystko zależy od projektu.

Ile kosztują okna kolankowe?

Cena okien kolankowych jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania (czyli zastosowania tylko okna dachowego). W tym przypadku montujemy komplet, więc sama inwestycja wymaga większych nakładów finansowych.

Co wpływa na cenę okien kolankowych? Przede wszystkim sam projekt, liczba okien kolankowych, sposób ich łączenia, ale też rodzaj zastosowanych materiałów i parametry okien. Pojedyncze okno kolankowe może więc kosztować zarówno ok. 1 000 zł, jak i kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy można łączyć ze sobą okna kolankowe?

Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń i konstrukcja poddasza, to oczywiście możliwe jest bliźniacze łączenie okien kolankowych. Montaż w takim przypadku odbywa się zastosowaniem odpowiedniej przerwy konstrukcyjnej i wykorzystaniem specjalnego kołnierza.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco