Tynk cementowo-wapienny kontra tynk gipsowy.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak MP-BUD s.c. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

MP-BUD s.c.

4

Tynk cementowo-wapienny kontra tynk gipsowy.

Autor: MP-BUD s.c., publikacja: 2013-12-05

Tynki gipsowe – nie koniecznie do wszechstronnego stosowania

Na wstępie chciałbym poruszyć temat tynków gipsowych, ich właściwości i zastosowania. Każdy producent tynków gipsowych zachwalając swój produkt przekonuje o jego super właściwościach (mogą być stosowane na praktycznie każdej powierzchni i w każdym pomieszczeniu, dają swoisty mikroklimat poprzez regulację wilgotności w pomieszczeniach, wykonane są od razu pod malowanie).

Jako wykonawca z 15-letnim doświadczeniem w branży kilka z tych cech chciałbym zweryfikować.

 • Po pierwsze nie zastosowałbym nigdy tynku gipsowego w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak:

  • łazienka;
  • kuchnia;
  • pralnia;
  • piwnica.

  Producenci i wykonawcy mogą przekonywać o tym że tynk gipsowy pochłania i oddaje wilgoć, owszem, ale nie w takich ilościach z jakimi mamy do czynienia w łazience czy kuchni. Gips zawsze pochłaniał wielokrotnie więcej wilgoci niż tynk cementowo wapienny. Dlatego też nie stosuje się tynków gipsowych na elewacjach narażonych na warunki atmosferyczne, a cementowo-wapienny jak najbardziej.

  Prosty test, który każdy może wykonać sam na powierzchni wytynkowanej gipsem:

  1. Polewając ścianę dość obficie wodą, która jest już gotowa kilka dni czy tygodni można bez większego problemu wydrapać dość pokaźny otwór nawet paznokciem.

   A spróbujcie to zrobić na porządnie wykonanym tynku cementowo-wapiennym?

  2. Mając dwa identyczne kawałki wyschniętego tynku, jeden gipsowego i jeden cem-wapiennego wkładamy do dwóch pojemników z taką samą ilością wody na dnie (każdy kawałek oczywiście do osobnego pojemnika). Można zaobserwować różnicę w szybkości, z jaką wchłaniana jest woda przez tynk ( tynk gipsowy wchłania wilgoć znacznie szybciej i wchłania jej więcej).

  Po wyciągnięciu próbek tynków z wody czas schnięcia tynku gipsowego jest dłuższy niż cem-wapiennego.

  Jest to moim skromnym zdaniem dowód na to, iż tynki gipsowe oddają wilgoć wolniej i nie powinny być stosowane w pomieszczeniach w zwiększonej wilgotności.

 • Po drugie wielokrotnie spotkałem się z wykonaniem tyku gipsowego w taki sposób, iż konieczne było wykańczanie powierzchni gładzią gipsową, co podnosiło koszty o 30-40 %. Jednak to już kwestia odpowiedniego wyboru wykonawcy.

Wielu klientów mojej firmy z góry zakładało, iż nie preferuje tynków i gładzi gipsowych uzasadniając to w następujący sposób:

 • powierzchnie gipsowane łatwiej się brudzą;
 • trzeba częściej malować pomieszczenia;
 • ściany są miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne;
 • od lat stosowano wapno i cement i było dobrze.

Z tymi argumentami nie sposób się nie zgodzić.

Zdjęcie nr 1

Wiele osób twierdziło jednak, iż tynku cementowo-wapiennego nie da się wygładzić pod malowanie bez użycia gładzi gipsowej, więc decydowało się jednak na tynk gipsowy, aby nie ponosić większych kosztów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie. Wypróbowaliśmy większość workowanych tynków cementowo-wapiennych dostępnych na hurtowniach budowlanych w naszym regionie. Znaleźliśmy kilka produktów zarówno do wnętrz jak i na elewacje, którymi można doskonale wykończyć powierzchnię tynku tradycyjnego, a nie ponosić w związku z tym jakichś znacznych kosztów. Są to TYNKI MASZYNOWE LEKKIE ORAZ SUPER LEKKIE.

Gładź akrylowa oraz cementowa – alternatywne rozwiązanie dla inwestorów i wykonawców, którzy nie preferują gipsu

Dla inwestorów, których jednak nie zadowala struktura powierzchni uzyskana tymi produktami znaleźliśmy jeszcze coś innego.

Jest to GŁADŹ AKRYLOWA, którą stosujemy, jako ostateczne wykończenie tynków cementowo-wapiennych wewnątrz budynku. Jest ona produkowana i sprzedawana w postaci gęstej masy gotowej od razu do użycia.

Wystarczy za pomocą pacy blaszanej nałożyć jedną warstwę na ścianę, odczekać kilkanaście minut aż trochę podeschnie i za pomocą wilgotnej pacy z gąbka wygładzić powierzchnię. Uzyskamy w ten sposób gładkość porównywalna do gipsu, ale nadal będzie to twardy tynk cementowo-wapienny, a że gładź ma właściwości paro-przepuszczalne wszystkie właściwości wchłaniania i oddawania wilgoci przez tynk pozostają bez zmian.

Zdjęcie nr 2

Aby uzyskać większą gładkość tynku zarówno na elewacji budynku jak i w środku stosujemy także GŁADŻ CEMENTOWĄ. Produkt jest w postaci sypkiej. Po dodaniu wody i dokładnym wymieszaniu uzyskujemy plastyczną białą masę, którą stosujemy w dokładnie taki sam sposób jak gładź akrylową. Jest ona bardziej odporna na warunki atmosferyczne, dlatego można ją bez problemu stosować na zewnątrz.

Zdjęcie nr 3

Co najważniejsze stosowanie tych produktów nie zwiększa w znaczący sposób kosztów wykonania jak i materiału, a efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłem, chociaż trochę zarówno wykonawcom jak i inwestorom, którzy maja dylemat, jaki tynk wybrać.Opracowano:
Marcin Zganiacz
MP-BUD s.c.

Tynki maszynowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 40 940 Tynkarzy Maszynowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o tynkach maszynowych