kobieta wybiera kolor farby na ścianę za pomocą próbnika farb - w 2021

Kolory ścian – jak dobrać kolor ścian?

Kolory ścian – jak dobrać kolor ścian?

Właściwy dobór koloru ścian to podstawa eleganckiego wnętrza. Jakimi zasadami należy się kierować podczas dobierania kolorów ścian w całym domu? Jak je łączyć? Jakie kolory ścian wybrać do salonu, a jakie do sypialni? Bądź na czasie i poznaj modne kolory ścian w 2021 roku.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 9min

Jak dobrać kolor ścian?

Ogólne zasady doboru kolorów ścian są następujące:

 1. Kolor farby należy dopasować do stylu wnętrza.
 2. Należy zwracać uwagę na wielkość i nasłonecznienie pokoju.
 3. Należy sprawdzić, czy wybrany odcień farby jest odpowiedni za pomocą próbnika kolorów. Sprawdzając odcień na konkretnej ścianie łatwiej jest ocenić, czy pasuje do wnętrza (przyłóż próbnik w kilka miejsc: tuż przy oknie, tam, gdzie dociera mało światła słonecznego oraz w narożniku i przy posadzce).
 4. Trzeba sprawdzić wygląd danego koloru na ścianie w różnych porach dnia oraz przy różnym oświetleniu.

Pamiętaj! Jasne kolory, które odbijają światło, mogą optycznie powiększyć wnętrze. Zastosowanie zimnych kolorów sprawia wrażenie “oddalenia". Z kolei ciemne kolory zmniejszają przestrzeń. Im bardziej kolor jest nasycony i intensywny, tym bardziej daje wrażenie bliskości ścian.

Poniżej znajdziesz więcej pomocnych wskazówek:

 1. Długie i wąskie pomieszczenia mogą optycznie zmienić proporcje, jeśli pomalujesz krótszą ścianę na ciemny kolor. Pomieszczenie “wyrówna" swoje rozmiary. Jeśli pomalujesz na ciemny, zimny kolor długą ścianę, pomieszczenie jeszcze bardziej się wydłuży.
 2. Gładkie ściany wydają się jaśniejsze. Farba z nierównościami pogłębi kolor.
 3. Pomieszczenia z oknami skierowanymi w kierunku północnym zazwyczaj potrzebują jasnych kolorów, bo są naturalnie ciemniejsze (jest w nich mniej światła).
 4. Pomieszczenia z oknami skierowanymi w kierunku wschodnim lub południowym pozwalają na zastosowanie intensywnych i ciemnych barw.
 5. Do pomieszczeń z niskim sufitem nie pasują ciemne barwy. Optycznie sprawia to wrażenie, że sufit jest jeszcze niżej. Jeśli w twoim domu sufit jest wysoki, możesz pomalować go na ciemny kolor, aby optycznie go obniżyć.

Zasady są ważne, ale pamiętaj, że kolor ścian musi być dopasowany do Twojego gustu. Jeśli nie jesteś pewien, jak połączyć kolory, skorzystaj z pomocy malarza lub dekoratora wnętrz.

Pamiętaj również, że malowanie ścian zawsze powinno zostać wykonane przez specjalistów. Profesjonalni malarze wykonają prace szybko i sprawnie, a Ty długo będziesz się cieszyć dobrym efektem.

Kompendium wiedzy: Malarze – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od malowania ścian

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak łączyć kolory ścian?

Malowanie pomieszczeń na jeden kolor kiedyś było popularne, ale obecnie coraz częściej widać chęć łączenia kolorów. Wbrew pozorom nie jest to prosta sztuka! To, że podobają ci się dwie różne barwy wcale nie oznacza, że będą razem ładnie wyglądać. Powstaje zatem pytanie, jak łączyć kolory, aby ze sobą współgrały?

 1. Można je łączyć na zasadzie kontrastu. Idealnym przykładem jest biel i czerń, żółty i fioletowy (oczywiście odcienie też mają znaczenie!) czy zieleń i czerwień (zgaszona zieleń ładnie współgra z ceglastą czerwienią).
 2. Można zastosować także kolory monochromatyczne. To przestrzeń, która jest pomalowana na jeden kolor, ale w różnych odcieniach. Takie wnętrza są spójne i harmonijne. Często można zaobserwować np. sypialnie urządzone w różnych odcieniach zieleni lub niebieskiego.

Łączenie kontrastowych kolorów ścian nadaje wnętrzu charakter “z pazurem". Tymczasem wnętrza monochromatyczne wymagają konkretnych dodatków, aby nie wydawały się nudne i bez wyrazu. Możesz do takiego wnętrza wstawić niebanalną lampę, szafę albo dobrać przyciągające wzrok elementy dekoracyjne. Istnieje jeszcze możliwość wykonania tzw. triady, czyli połączenia w pokoju trzech kolorów. Tylko ostrożnie w tym przypadku z kontrastami, bo łatwo przesadzić! Typową triadą będzie np. biel, czerń i czerwień. Jeśli wybierasz triadę, to pamiętaj:

 • główna barwa to 60% powierzchni ścian,
 • barwa uzupełniająca to 30%,
 • barwne akcenty to maksymalnie 10%.

Nie zaleca się łączenia więcej niż czterech kolorów, ponieważ wnętrze staje się niespójne i chaotyczne.

Przydatny poradnik: Jak przygotować ścianę do malowania?

Modne kolory ścian w 2021

Kolory ścian to nie tylko element dekoracyjny. Wpływają na samopoczucie oraz mogą optycznie zmniejszyć lub zwiększyć dane pomieszczenie. Mogą też dawać poczucie, że w pokoju jest cieplej (ciepłe barwy) lub zimniej (chłodne odcienie). Między innymi, na tej podstawie należy wybierać, jak pomalujesz ściany. Jednak w każdym roku pojawiają się pewne trendy kolorystyczne, którymi można się sugerować podczas wyboru koloru ścian.

Obecnie szczególnie często wybierane są farby w odcieniach:

 • neutralnych, ziemistych (delikatne brązy i zielenie),
 • różu i fioletu (często w połączeniu z oliwkową zielenią, róż występuje głównie w wersji delikatnej, a fiolet może być jasny lub bardzo ciemny),
 • szare / niebiesko-szare albo delikatny błękit.

W 2021 roku królują więc “bezpieczne" odcienie, ale nie brakuje też ciekawych pomysłów na tzw. kolory energetyczne. To mocne odcienie żółtego oraz ostrej czerwieni. Można znaleźć o nich wzmianki w wielu poradnikach z modnymi kolorami ścian 2021, ale nie są to najczęściej wybierane opcje. Klienci chętnie decydują się również na kontrastowe połączenia:

W remontowanych przez nas mieszkaniach bardzo często spotykamy połączenie szarości i bieli oraz połączenia kolorów kontrastowych, takich jak intensywny błękit czy ciemna zieleń jasną barwą ściany – mówi Michał Czop z firmy Start-Bud.pl.

Poniżej przykładowe realizacje firmy:

ściany w pokoju pomalowane na dwa kolory granat i biel
ściany w salonie pomalowane na dwa kolory zieleń i beż

Warto przeczytać: Malowanie ścian – cena

Jakie kolory ścian do sypialni?

Sypialnia to miejsce wypoczynku i wyciszenia. Z tego powodu zaleca się stosowanie w niej delikatnych, uspokajających kolorów. Świetnym wyborem są beże, zielenie, błękity.

W sypialni unikaj mocnego żółtego, pomarańczowego oraz ciemnego fioletu (te kolory nie skłaniają do wypoczynku). Oczywiście jeśli podobają ci się takie barwy i chcesz ich użyć, masz do tego pełne prawo - stonuj je tylko nieco delikatniejszym kolorem, aby mieć prawdziwe miejsce do wytchnienia.

Jakie kolory do salonu?

Salon daje duże pole do popisu. Tutaj patrz głównie na wielkość salonu, długość poszczególnych ścian oraz oświetlenie wnętrza. Jeśli masz połączony salon z aneksem kuchennym, to te dwie przestrzenie muszą być ze sobą spójnie kolorystycznie. Fronty szafek w kuchni mogą być mocnym akcentem kolorystycznym w otoczeniu jasnych ścian, ale nie muszą. Najczęściej stosowane kolory w salonie to:

 • klasyczna biel,
 • odcienie beżu i ziemi,
 • szary,
 • niebieski (ciemny, granatowy),
 • różowy,
 • zielony.

Jeśli malujesz ściany w kuchni, pamiętaj, żeby użyć specjalnej farby do kuchni, z której łatwo będzie zmywać zabrudzenia. Jeszcze kilka lat temu w kuchni musiały być w większości kafelki, ale nowoczesne farby sprawiają, że powoli się od tego odchodzi. Nie zmienia to faktu, że w przestrzeni mokrej (okolice zlewu, blatu, na którym przyrządzane są posiłki) należy położyć kafelki lub szklaną płytę (jest to modna i częsta praktyka).

Czytaj też: Rodzaje farb

Jakie kolory ścian w korytarzu?

Większość korytarzy jest mała i wąska. Dlatego ta przestrzeń wymaga optycznego powiększenia. Postaw na jasne kolory – najlepiej sprawdzi się ponadczasowa biel albo jasny beż. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, zamontuj na jednej ścianie duże lustro. Intensywny kolor do korytarza możesz wprowadzić w formie dodatków (np. mały obraz na ścianie, dywanik).

Jeśli posiadasz duży korytarz, to z powodzeniem możesz używać ciemnych i mocno nasyconych barw. Pamiętaj tylko, że nawet duży korytarz bez dostępu do światła słonecznego będzie sprawiał wtedy ponure wrażenie. Tzw. komunikacja to przestrzeń, w której zazwyczaj nie ma okien i trzeba mieć to na uwadze.

Jakie kolory ścian do pokoju młodzieżowego?

specjalista maluje ścianę w salonie na kolor niebieski

Jeszcze kilka lat temu kolor w pokoju młodzieżowym wybierało się biorąc pod uwagę walory pomieszczenia (czy jest duże, małe, czy jest dobrze oświetlone) oraz płeć dziecka. Obecnie ta druga kwestia nie jest już tak istotna. Mimo wszystko pokój młodzieżowy dla chłopca najczęściej maluje się na niebiesko, zielono, beżowo lub szaro-żółto. Dziewczynki najczęściej wybierają delikatne, stonowane odcienie różu, fioletu oraz żółtego.

Nie oznacza to, że pokoju młodzieżowego nie można pomalować na mocną żółć, ostrą czerwień albo głęboki fiolet - po prostu wszystko musi być dostosowane do wieku i charakter dziecka. Najlepiej, jeśli zapytasz swoje dziecko, jakie kolory mu się podobają i razem wybierzecie odpowiedni odcień. W końcu to ono będzie tam głównie spędzać czas.

Przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat doboru koloru ścian. Oto odpowiedzi, które rozwieją wszystkie twoje wątpliwości w zakresie kolorystyki wnętrz.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kolorów ścian

Jaki kolor ścian do białych mebli?

Najlepiej sprawdzą się ciemne kolory ścian. Może być to intensywny niebieski, szary albo ciemna czerwień. Ważna jest zasada kontrastu. Białe meble na białych ścianach zupełnie zleją się z otoczeniem. Bardzo ładnie będą się za to komponować z błękitem i wszelkimi odcieniami niebieskiego – wtedy wnętrze uzyska “morski" klimat.

Jaki kolor ścian do szarych mebli?

Sprawdzi się inny odcień szarego oraz biel. Z kontrastowych kolorów można wybrać żółty albo czerwony kolor ścian. Odcienie niebieskiego również ładnie i naturalnie łączą się z szarościami.

Jaki kolor ścian do kremowych mebli kuchennych?

Kolor ścian w kuchni może nawiązywać do koloru mebli – jeśli będzie się różnił odcieniem, uzyskasz wnętrze monochromatyczne. Wrażenie “ascetyczności" przełamią dodatki w bardziej wyrazistej kolorystyce. Można też postawić na mocne i kontrastowe kolory, których odcienie trzeba wybrać już bezpośrednio pod projekt i kolor mebli.

Jakie kolory ścian w małym mieszkaniu?

Najlepiej sprawdzą się zimne odcienie. W ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenia. Sprawdzi się błękitny, zimna zieleń (pastelowa), biel, zimny beż. Jeśli obawiasz się wrażenia “zimnego domu", przełam to dopasowanymi dodatkami, które zwiększą przytulność wnętrza.

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły?

Czerwona, pruska cegła pięknie komponuje się ze zwykłą bielą oraz zielenią. Można ją też połączyć z innymi, modnymi w 2021 kolorami ziemi, ale należy odpowiednio dobrać odcień. Ceglasta czerwień daje duże pole do popisu, ale nie warto próbować jej łączyć z bardzo ciemnymi kolorami.

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi?

W tym przypadku najlepiej poprosić o pomoc dekoratora wnętrz, ponieważ wszystko zależy od odcieni podłogi i mebli. Ciemne meble i jasne podłogi tworzą kontrast, który można pogłębić przez inny kontrastowy kolor ścian (np. mocną czerwień, fiolet, granat) lub też nieco złagodzić go delikatnymi barwami. Na pewno dobrze sprawdzi się tradycyjna biel – to zawsze bezpieczne wyjście.

Czytaj też: Farby do łazienki

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco