-  w 2021

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO)?

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO)?

Każdy właściciel domu doskonale wie, że cena wykonania instalacji centralnego ogrzewania jest na tyle wysoka, że przed jej wykonaniem warto najpierw zainwestować w dobry projekt.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Koszt CO w domu to spory wydatek zarówno w momencie zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Dlatego planując montaż centralnego ogrzewania, nie należy oszczędzać na kotle grzewczym, grzejnikach i dodatkowych akcesoriach - jeśli instalacja grzewcza będzie nowoczesna i dobra jakościowo, zapewni późniejsze oszczędności. Bardzo przydatny będzie przykładowy kosztorys, który pozwoli oszacować, ile kosztuje założenie centralnego ogrzewania.

Opracowując cennik instalacji CO, przyjmiemy założenie, że realizujemy montaż centralnego ogrzewania w domu składającego się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego, a ogrzewane będą dwie kondygnacje liczące 80 m2 każda, a więc o łącznej powierzchni 160 m2. Od wielkości całkowitej powierzchni do ogrzania zależy ostateczny koszt wykonania instalacji CO, na który składają się koszty pieca i instalacji rur grzewczych. Nasz kosztorys centralnego ogrzewania zakłada montaż wydajnego pieca gazowego lub kotła na paliwo stałe. Warto sprawdzić, jaka jest cena instalacji CO na gaz, bo wbrew pozorom bywa to rozwiązanie bardzo korzystne. Nowoczesne centralne ogrzewanie gazowe charakteryzuje się stosunkowo atrakcyjną ceną, a przy tym nie wymaga dokładania opału i regularnego kontrolowania, więc jest rozwiązaniem komfortowym. Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domku jednorodzinnym? Sprawdźmy dwie opcje:

  • dolna kondygnacja (80 m2) ogrzewana ogrzewaniem podłogowym, a górna (również 80 m2) grzejnikami z kotłem na paliwo stałe
  • obie kondygnacje (razem 160 m2) ogrzewane grzejnikami i kocioł na paliwo gazowe

Koszt instalacji grzewczej - podstawowe zagadnienia

Obliczając, jaka będzie cena ogrzewania centralnego, trzeba zacząć od kilku ważnych pytań:

  • Jaka jest wielkość powierzchni do ogrzania?
  • Jaką metodę ogrzewania zastosować?
  • Kiedy powinna być zamontowana instalacja grzewcza?
  • Jaki wybrać piec - piec gazowy czy na paliwo stałe?

Od tych czynników uzależnione są koszty centralnego ogrzewania.

Jaka jest wielkość powierzchni do ogrzania?

O ile w domkach o powierzchni poniżej 150 m2 całkowicie wystarczające będą kominki z płaszczem wodnym, to w większych domach trzeba się zdecydować na wydajniejsze rozwiązania. Nasz przykładowy dom składa się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego. Ogrzewane będą dwie kondygnacje po 80 m2 każda, a więc o łącznej powierzchni do ogrzania - 160 m2. To informacja, która wpływa zarówno na wybór pieca, jak i ostateczne koszty centralnego ogrzewania, a zwłaszcza rur grzewczych.

Jaką metodę ogrzewania zastosować?

Koszt instalacji CO w dużym stopniu wiąże się z wyborem metody ogrzewania. Najczęściej stosowanym ogrzewaniem jest ogrzewanie metodą pośrednią z wykorzystaniem grzejników. Obliczanie, jaka będzie cena wykonania instalacji centralnego ogrzewania należy zacząć od ustalenia miejsca montażu grzejników, punktów podłączenia rur grzewczych oraz rozdzielaczy, a następnie wytyczyć przebieg rur grzewczych i wymierzyć ich długość. W zależności od rozkładu pomieszczeń w domu konieczny będzie zakup 80-95 metrów bieżących rur. Koszt wykonania instalacji CO, czyli rozprowadzenie rur, zakup i montaż grzejników w naszym przykładzie wyniesie łącznie na obu kondygnacjach 14.400 zł.

Jeśli ważne są dla nas względy estetyczne, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach znajdujących się na jednej kondygnacji ogrzewania podłogowego. Koszty montażu grzejników na drugiej kondygnacji będą takie same - około 90 zł/m2, natomiast koszt instalacji CO z ogrzewaniem podłogowym (razem z montażem, sterownikiem temperatury, pompą, rurami, styropianem, folią i termostatem) to około 99 zł. W naszym przykładzie cena ogrzewania centralnego na górnej kondygnacji to około 7.000 zł, natomiast koszt instalacji grzewczej podłogowej - około 8.000 zł.

Kiedy powinna być zamontowana instalacja grzewcza?

Najlepiej rozpocząć montaż instalacji CO, kiedy budowa domu osiągnie stan surowy zamknięty. Pozwala to na estetyczne ukrycie rur grzewczych i bezproblemowe rozprowadzenie ogrzewania podłogowego. Można zająć się tym później, ale z powodu konieczności kucia ścian znacznie podwyższy to koszt instalacji grzewczej.

Wybór pieca - gazowy czy na paliwo stałe?

Wybór odpowiedniego pieca ma zasadnicze znaczenie przy obliczaniu, ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domku jednorodzinnym. Najważniejszymi kryteriami, które trzeba uwzględnić przy zakupie piece jest jego moc (zdaniem specjalistów, minimalna moc pieca gazowego w domu o powierzchni 160 m2 to 25 kW) oraz funkcja. Piece jednofunkcyjne służą tylko do ogrzewania, natomiast dwufunkcyjne posiadają również przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Koszt CO w domu obejmuje również kompletne wyposażenie kotłowni ( pompy, zawory, system rozprowadzania wody). Wraz z piecem na paliwo stałe zapłacimy około 13.000 zł, a jeśli zdecydujemy się na centralne ogrzewanie gazowe - 15.600 zł. Cena instalacji CO to również koszt robocizny - w obu przypadkach trzeba doliczyć 2.000 zł.

Podsumowanie - ile kosztuje założenie centralnego ogrzewania?

Przy założeniu, że instalujemy CO w domu o powierzchni 160 m2, wykonanym w nowej technologii, zapewniającej niewielką utratę ciepła, a prace zostały rozpoczęte, zanim zostały położone posadzki i tynki na ścianach, koszty zainstalowania centralnego ogrzewania kształtują się w granicach rzędu 30.000 - 32.000 zł. Cennik instalacji CO zawiera w tym koszt 12 wydajnych grzejników, ogrzewania podłogowego, doprowadzenia rur grzewczych oraz zakupu i montażu pieca gazowego lub pieca na paliwo stałe.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco