specjalista od klimatyzacji serwisuje klimatyzator - w 2021

Serwis klimatyzacji domowej – cena (czyszczenie, odgrzybianie, przegląd)

Serwis klimatyzacji domowej – cena (czyszczenie, odgrzybianie, przegląd)

Konserwacja klimatyzacji, czyszczenie i odgrzybianie, sprawdzenie instalacji, naprawa usterek i test szczelności układu chłodniczego i pozostałych funkcji – wszystko to składa się na kompleksowe serwisowanie klimatyzacji. Nawet jeśli urządzenie wyposażone jest w najlepsze filtry i nie korzystasz z klimatyzacji często, to i tak należy regularnie wykonać serwis klimatyzacji. Nie tylko z powodu wydajności urządzenia, ale też dla bezpieczeństwa domowników. Co jaki czas należy wykonać przegląd? Ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 4min

Na system klimatyzacji domowej zazwyczaj składają się urządzenia niemal bezobsługowe. Z poziomu użytkownika wystarczy za pomocą sterownika wybrać pożądaną temperaturę. W niektórych instalacjach co prawda konieczne jest regularne odprowadzenie skroplin z klimatyzacji, ale na tym zazwyczaj kończy się obsługa urządzeń chłodząco-grzewczych. I choć nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w bardzo dobrej jakości filtry i dodatkowe funkcje (takie jak oczyszczanie powietrza), nie oznacza to, że nie wymagają serwisowania.

Bez przeglądu łatwo przeoczyć usterkę, zapomnieć o wymianie lub czyszczeniu filtrów czy poprawności połączeń układów, przewodów i instalacji. Dlatego każdy rodzaj klimatyzacji – kasetonowe, kanałowe, ścienne, podstropowe, splity i multisplity – wymaga regularnej konserwacji.

Co obejmuje serwis klimatyzacji domowej? Jak często wykonywać?

Serwis klimatyzacji obejmuje m.in.:

 • sprawdzenie wszystkich funkcji klimatyzatora,
 • próbę szczelności układu chłodniczego,
 • test poprawności działania sterownika klimatyzacji,
 • uzupełnienie czynnika chłodzącego w klimatyzacji,
 • przegląd drożności układu do odprowadzania skroplin,
 • sprawdzenie podłączeń elektrycznych w klimatyzacji,
 • czyszczenie klimatyzacji: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
 • czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej,
 • odgrzybianie klimatyzacji, dezynfekcję parownika.

Serwis klimatyzacji zaleca się wykonać co najmniej dwa razy w roku.

Ważne! Zajrzyj koniecznie do instrukcji swojego urządzenia. W wielu systemach klimatyzacji zaleca się dodatkowo samodzielnie wykonywać kilka czynności związanych z przeglądem klimatyzacji (m.in. co trzy miesiące należy czyścić filtry klimatyzatora). Częstotliwość czyszczenia poszczególnych elementów zależy też od intensywności użytkowania i stężenia pyłów w pomieszczeniu. Warto też wykonać przegląd klimatyzacji przed każdym sezonem.

Jak wykonać konserwację klimatyzacji? Ekspert radzi

Klimatyzacjelegnica.pl

Jakub Raubo

Klimatyzacjelegnica.pl

Jeśli chodzi o przeglądy związane z gwarancją, to generalnie powinna wykonywać je firma specjalistyczna. Jeśli ktoś chce zrobić po kosztach, powinien:

 1. Otworzyć panel przedni urządzenia.
 2. Wyciągnąć filtry siatkowe i wstępnie przemyć je pod bieżącą wodą bez użycia chemii.
 3. Następnie zdemontować całą obudowę urządzenia i odpowiednimi preparatami wypsikać wymiennik oraz tacę skroplin.
 4. Przy okazji należy sprawdzić drożność odpływu skroplin.
 5. Kiedy czyszczone elementy wyschną, należy z powrotem zamontować obudowę.

To procedura dla urządzenia wewnętrznego. Jeśli chodzi o urządzenie zewnętrzne: najlepiej przedmuchiwać sprężonym powietrzem wymiennik i ewentualnie używając specjalistycznej chemii, wyczyścić tacę ociekową w urządzeniu wewnętrznym.

Sprawdź ranking firm montujących i serwisujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Odgrzybianie klimatyzacji domowej – na czym polega?

Istnieje kilka metod skutecznego odgrzybiania klimatyzacji. Najpopularniejsze sposoby to:

 1. Ozonowanie klimatyzacji – grzyby i zanieczyszczenia z wnętrza układu klimatyzatora usuwane są za pomocą ozonu.
 2. Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków – wewnątrz klimatyzacji umieszcza się generator dźwięków o częstotliwości około 1,7 MHz oraz płyn dezynfekujący.
 3. Piankowe odgrzybianie klimatyzacji – za pomocą wężyka wpuszcza się do układu specjalną piankę (środek grzybobójczy do klimatyzacji).

Serwis i przegląd klimatyzacji – cena

specjalista sprawdza czy klimatyzator działa

Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w domu? Cena zależy od stopnia skomplikowania prac i systemu klimatyzacji. Przykładowo: serwis prostej klimatyzacji typu split lub klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej nie wymaga wielu skomplikowanych czynności i trwa ok. 30 minut. Nieco trudniejszym zadaniem jest czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji kanałowej lub zainstalowanej podsufitowo – to zaawansowane prace wymagające wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Przede wszystkim przed sezonem należy wykonać odgrzybienie klimatyzacji specjalnymi środkami, które zabijają bakterie – głównie Legionellę, która jest szkodliwa dla osób z astmą, osadza się na tacy ociekowej. Samo czyszczenie zaczyna się w granicach 180 – 220 zł. Obejmuje czyszczenie: jednostki wewnętrznej, zewnętrznej, czyszczenie filtrów, odgrzybienie oraz przeczyszczenie kanału odpływowego rury skroplin.

Wykonanie konserwacji jest ważne nie tylko ze względu na zachowanie gwarancji, ale przede wszystkim dla zdrowia samego użytkownika. Takie urządzenie przerabia masę powietrza. Bardzo często warstwa kurzu, który gromadzi się na jednostce wewnętrznej, osiąga grubość pół centymetra i może też zwyczajnie zacząć brzydko pachnieć.

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco