specjalista od klimatyzacji instaluje klimatyzator ścienny - w 2021

Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Na montaż klimatyzatora składa się kilka etapów – jednostka wewnętrzna wymaga innej instalacji niż jednostka zewnętrzna klimatyzacji. Poza tym w modelach split lub multisplit należy dodatkowo zamontować przewody klimatyzacji (tzw. rurki), a więc konieczne jest wykucie bruzd na instalację, często dodatkowy przewiert przez ścianę, doprowadzenie zasilania z rozdzielni lub podłączenie klimatyzatora do istniejącej instalacji elektrycznej. Jak przebiega montaż klimatyzatora i ile kosztuje podstawowa instalacja klimatyzacji?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 3min

Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu zależy od wybranego rodzaju klimatyzatora i systemu klimatyzacji. Rodzaje klimatyzatorów typu split można wyodrębnić ze względu na typ montażu. Są to klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe i przypodłogowe/podstropowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach są klimatyzatory ścienne split lub multisplit – i na montażu takiej klimatyzacji skupimy się w naszym poradniku.

Uwaga! Do wykonania montażu klimatyzacji należy posiadać uprawnienia f-gazowe, a do napełnienia systemu czynnikiem chłodzącym i testu szczelności całego układu niezbędne Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

Elementy klimatyzacji split/multisplit do zamontowania to:

 • jednostka wewnętrzna (wyposażona w parownik);
 • jednostka zewnętrzna (wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz);
 • rury klimatyzacyjne (przewody klimatyzacji, którymi przepływa czynnik chłodniczy).
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Montaż klimatyzacji – krok po kroku

 1. Przed właściwym montażem należy przygotować schemat klimatyzacji – zarówno schemat instalacji klimatyzacji w domu, jak i schemat działania klimatyzacji. W schemacie należy uwzględnić rozmieszczenie jednostek, etapy budowy, moc grzewczą i chłodniczą instalacji; przebieg przewodów klimatyzacji – dlatego prace najlepiej jest zlecić fachowcom.
 2. Po wybraniu odpowiedniego miejsca i rodzaju urządzenia należy zamontować urządzenie wewnętrzne na specjalnym stelażu.
 3. W następnym kroku należy połączyć dwie jednostki za pomocą rur klimatyzacyjnych.
 4. Ostatnim krokiem jest podłączenie instalacji chłodniczej – przed podłączeniem monter przeprowadza próbę szczelności, a dopiero później napełnia klimatyzator czynnikiem chłodniczym.

Co obejmuje podstawowy montaż klimatyzacji?

fachowiec montuje klimatyzacje na stelazu

Podstawowy montaż klimatyzacji obejmuje zazwyczaj:

 1. Wykonanie otworu w ścianie.
 2. Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
 3. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
 4. Wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami.
 5. Wykonanie instalacji odprowadzenia skroplin.
 6. Podłączenie systemu klimatyzacji do instalacji elektrycznej.
 7. Wykonanie testu szczelności i sprawdzenie wszystkich funkcji.
 8. Krótkie szkolenie w zakresie obsługi urządzenia i sterownika.

Montaż jednostek w wycenie podstawowej dotyczy montażu na wysokości do ok. 3 metrów – powyżej tej wartości lub w przypadku skomplikowanego montażu mogą zostać doliczone dodatkowe koszty. W klimatyzatorach typu multisplit dodatkowo łączy się wszystkie jednostki z zewnętrznym urządzeniem.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Montaż klimatyzatora – usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe w przypadku klimatyzacji:

Montaż klimatyzacji – cena

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu? Sam montaż urządzenia kosztuje ok. 1200 – 1500 zł. Do robocizny należy doliczyć koszt wybranego urządzenia. Często w ramach instalacji klimatyzatora cena obejmuje do 5 mb instalacji rur. Powyżej tej wartości zazwyczaj trzeba dopłacić ok. 150 zł za kolejny metr instalacji. Wykucie bruzdy będzie droższe w przypadku ściany betonowej, taniej będzie bruzdować w cegle. W niektórych przypadkach jednostkę zewnętrzną należy montować za pomocą podnośnika koszowego – prace na wysokości to również dodatkowy koszt (wycena indywidualna).

Czytaj też:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco