Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?
Na montaż klimatyzatora składa się kilka etapów – jednostka wewnętrzna wymaga innej instalacji niż jednostka zewnętrzna klimatyzacji. Poza tym w modelach split lub multisplit należy dodatkowo zamontować przewody klimatyzacji (tzw. rurki), a więc konieczne jest wykucie bruzd na instalację, często dodatkowy przewiert przez ścianę, doprowadzenie zasilania z rozdzielni lub podłączenie klimatyzatora do istniejącej instalacji elektrycznej. Jak przebiega montaż klimatyzatora i ile kosztuje podstawowa instalacja klimatyzacji?
Z poradnika dowiesz się
Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu zależy od wybranego rodzaju klimatyzatora i systemu klimatyzacji. Rodzaje klimatyzatorów typu split można wyodrębnić ze względu na typ montażu. Są to klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe i przypodłogowe/podstropowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach są klimatyzatory ścienne split lub multisplit – i na montażu takiej klimatyzacji skupimy się w naszym poradniku.
Uwaga! Do wykonania montażu klimatyzacji należy posiadać uprawnienia f-gazowe, a do napełnienia systemu czynnikiem chłodzącym i testu szczelności całego układu niezbędne Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.
Elementy klimatyzacji split/multisplit do zamontowania to:
- jednostka wewnętrzna (wyposażona w parownik);
- jednostka zewnętrzna (wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz);
- rury klimatyzacyjne (przewody klimatyzacji, którymi przepływa czynnik chłodniczy).
Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Montaż klimatyzacji – krok po kroku
- Przed właściwym montażem należy przygotować schemat klimatyzacji – zarówno schemat instalacji klimatyzacji w domu, jak i schemat działania klimatyzacji. W schemacie należy uwzględnić rozmieszczenie jednostek, etapy budowy, moc grzewczą i chłodniczą instalacji; przebieg przewodów klimatyzacji – dlatego prace najlepiej jest zlecić fachowcom.
- Po wybraniu odpowiedniego miejsca i rodzaju urządzenia należy zamontować urządzenie wewnętrzne na specjalnym stelażu.
- W następnym kroku należy połączyć dwie jednostki za pomocą rur klimatyzacyjnych.
- Ostatnim krokiem jest podłączenie instalacji chłodniczej – przed podłączeniem monter przeprowadza próbę szczelności, a dopiero później napełnia klimatyzator czynnikiem chłodniczym.
Co obejmuje podstawowy montaż klimatyzacji?

Podstawowy montaż klimatyzacji obejmuje zazwyczaj:
- Wykonanie otworu w ścianie.
- Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
- Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
- Wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami.
- Wykonanie instalacji odprowadzenia skroplin.
- Podłączenie systemu klimatyzacji do instalacji elektrycznej.
- Wykonanie testu szczelności i sprawdzenie wszystkich funkcji.
- Krótkie szkolenie w zakresie obsługi urządzenia i sterownika.
Montaż jednostek w wycenie podstawowej dotyczy montażu na wysokości do ok. 3 metrów – powyżej tej wartości lub w przypadku skomplikowanego montażu mogą zostać doliczone dodatkowe koszty. W klimatyzatorach typu multisplit dodatkowo łączy się wszystkie jednostki z zewnętrznym urządzeniem.
Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji
Montaż klimatyzatora – usługi dodatkowe
Usługi dodatkowe w przypadku klimatyzacji:
- wykucie bruzd na instalacje w cegle lub betonie;
- doprowadzenie zasilania z rozdzielni;
- dodatkowe przewierty przez ścianę;
- przegląd serwisowy klimatyzacji.
Montaż klimatyzacji – cena
Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu? Sam montaż urządzenia kosztuje ok. 1200 – 1500 zł. Do robocizny należy doliczyć koszt wybranego urządzenia. Często w ramach instalacji klimatyzatora cena obejmuje do 5 mb instalacji rur. Powyżej tej wartości zazwyczaj trzeba dopłacić ok. 150 zł za kolejny metr instalacji. Wykucie bruzdy będzie droższe w przypadku ściany betonowej, taniej będzie bruzdować w cegle. W niektórych przypadkach jednostkę zewnętrzną należy montować za pomocą podnośnika koszowego – prace na wysokości to również dodatkowy koszt (wycena indywidualna).
Czytaj też:
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści