kobieta ustawia moc nawiewu klimatyzacji -  w 2021

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – jak działa?

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – jak działa?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza w jednym to rozwiązanie coraz częściej stosowane w domach i mieszkaniach. Przyczyną rosnącej popularności tego typu urządzeń jest chęć ochłodzenia powietrza w mieszkaniu. Przy okazji klimatyzator pozwala z oczyszczaczem powietrze skutecznie walczy ze smogiem, bakteriami i alergenami. Jak działa?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 5min

Czyste powietrze, ochłodzenie sypialni lub salonu latem, ogrzanie zimą, a do tego opcja zdalnego sterowania i wyświetlacz ze stanem jakości powietrza w pomieszczeniu. Na rynku jest coraz więcej urządzeń gwarantujących wszystkie te funkcje w jednym klimatyzatorze.

Nowoczesne urządzenia chłodniczo-grzewcze z dodatkowymi funkcjami to odpowiedź na potrzeby rynku – mają bardzo dużo zalet, ale nie są też wolne od wad. Zanim kupisz – poznaj najważniejsze cechy tego typu urządzeń i dowiedz się, czy są dobrą opcją do mieszkania lub domu.

Jak działa klimatyzator z oczyszczaczem powietrza?

Jeszcze do niedawna klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza były nowinką. Dziś coraz częściej do domów i mieszkań wybierane są właśnie funkcjonalne urządzenia – dające wiele możliwości przy relatywnie niewielkiej cenie za montaż całego systemu chłodniczo-grzewczego.

Urządzenia tego typu to najczęściej klimatyzatory typu split. Jak działają tego typu jednostki? To proste – urządzenie składa się z dwóch części. Zewnętrzna jednostka wyposażona jest w skraplacz, sprężarkę i zawór, a w wewnętrzna – w parownik i wentylator.

Gdy za pomocą sterownika uruchamiasz funkcję chłodzenia, to parownik (część jednostki wewnętrznej) pobiera ciepło z pomieszczenia i przenosi je do skraplacza. Przenoszenie ciepła z jednostki wewnętrznej do zewnątrz (i w drugą stronę) zapewnia tzw. czynnik chłodniczy.

Właściwości termodynamiczne i wydajność całego systemu klimatyzacji zależą od zastosowanego czynnika chłodniczego (na popularności zyskują czynniki chłodnicze ekologiczne i przyjazne środowisku – o niskim współczynniku tworzenia efektu cieplarnianego).

Sam proces oczyszczania powietrza uruchamiany jest zazwyczaj automatycznie. W tym przypadku działają jony do wychwytywania mikroskopijnych cząstek pyłu PM 1.0.

Działanie klimatyzatora z oczyszczaczem w 3 krokach:

  1. Klimatyzator z funkcją oczyszczania samoistnie wykrywa wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, czujnik informuje o przekroczonych normach na wyświetlaczu.
  2. Uruchamia się dyfuzor jonowy, który emituje w powietrzu miliony jonów przyciągających szkodliwy pył.
  3. System filtracji wychwytuje zanieczyszczenia, a w ostatnim kroku – informuje o zmianie jakości powietrza w pomieszczeniu.

Warto wiedzieć, że coraz częściej urządzenia tego typu wyposażone są w moduł Wi-Fi, dzięki czemu sterowanie (i opcja sprawdzenia jakości powietrza) jest zawsze pod ręką – w aplikacji na smartfonie.

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – montaż

klimatyzator ścienny zainstalowany na zielonej ścianie

Montaż klimatyzatora typu split z funkcją oczyszczania nie różni się od montażu zwykłej jednostki split – i przebiega nieco inaczej w zależności od typu urządzenia. Najczęściej stosowanym wariantem jest ścienny klimatyzator.

Montowany jest na stelażu, a następnie połączony z jednostką zewnętrzną rurami. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór miejsca. Fachowiec wskaże, gdzie najlepiej umieścić jednostkę, aby była najwydajniejsza). Rozmieszenie jednostki wpływa też na cenę montażu – im więcej mb instalacji rur, tym wyższa cena całego montażu.

Konstrukcja przed uruchomieniem jest testowana (test szczelności), a następnie napełniania czynnikiem chłodniczym. Sam oczyszczacz nie wymaga dodatkowych instalacji – wbudowany jest w jednostkę wewnętrzną, z którą należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta (np. regularnie wymieniać i/lub czyścić filtry).

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Oczyszczanie powietrza w klimatyzatorze – czy to działa?

Czy funkcja oczyszczania w klimatyzatorach to tylko marketing? Nie, to naprawdę działa – dzięki funkcji jonizacji powietrza można skutecznie usuwać z pomieszczenia nie tylko kurz i roztocza, ale też bakterie, drobnoustroje, sierść zwierząt, niektóre alergeny i – co najważniejsze – pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10.

Kto powinien skorzystać z opcji klimatyzacji z oczyszczaniem? To świetne rozwiązanie dla osób szukających urządzeń 2w1 (chłodzenie i oczyszczanie) lub 3w1 (dogrzewanie, oczyszczanie, chłodzenie). Jedno urządzenie to oszczędność miejsca, więc zarazem dodatkowa zaleta we wszystkich niewielkich mieszkaniach.

Wadą urządzeń tego typu jest fakt, że nie są do końca "eko" – zużywają prąd i mają w ten sposób wpływ na środowisko. Jeśli jednak odpowiednio dobierzesz moc klimatyzatora do zapotrzebowania danego pomieszczenia, a przy tym wybierzesz urządzenie spełniające normę energooszczędności (A++), to straty dla środowiska będą niewielkie – w porównaniu do uzyskanych korzyści.

Czy zimą warto używać klimatyzacji?

Tak, warto korzystać z klimatyzatora zimą, jesienią i wczesną wiosną - pod warunkiem, że to jednostka chłodniczo-grzewcza. W takiej sytuacji można dogrzać pomieszczenie (system raczej nie zastąpi centralnego ogrzewania, ale jako uzupełnienie będzie rozwiązaniem bardzo praktycznym).

Ile kosztuje klimatyzacja z oczyszczaczem?

Różnica w cenie klimatyzatorów split z oczyszczaczem w porównaniu do zwykłych jednostek typu split wynika przede wszystkim z nieco wyższej ceny samego urządzenia.

  • klimatyzacja w sypialni o metrażu ok. 15 m kw., instalacja do 5 mb: ok. 3 000 zł za klimatyzator z oczyszczaczem o mocy 2,5 kW oraz ok. 1 000 – 1 500 zł za montaż;
  • klimatyzacja w salonie o metrażu ok. 25-35 m kw., instalacja do 5 mb: ok. 4 100 zł za klimatyzator z oczyszczaczem o mocy ok. 3,5 kW oraz ok. 1 500 zł za montaż;
  • cena za każdy mb prac (wydłużenie odcinka między wewnętrzną a zewnętrzną jednostką) – ok. 150 zł.

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco