klimatyzator oddaje zimne powietrze do pomieszczenia - w 2021

Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Budowa, zasada działania

Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Budowa, zasada działania

Klimatyzacja w polskich domach powoli staje się standardem – klimatyzatory, niegdyś kojarzone z luksusem, dziś montuje się nawet w niewielkich mieszkaniach. Poza funkcją chłodzenia klimatyzacja domowa często daje możliwość dogrzewania, a coraz częściej również oczyszczania powietrza z alergenów i zanieczyszczeń. Jak działa klimatyzacja domowa i na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj klimatyzacji?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 4min

Podstawową funkcją klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń. W szerszym zakresie klimatyzator powinien wyrównywać parametry powietrza do optymalnych (czyli mieszczących się w przedziale 21 – 26 stopni C, przy wilgotności ok. 40 – 60%).

Przykładowo: najprostszy klimatyzator typu split o mocy 2,6 kW (z funkcją chłodząco-grzewczą) jest w stanie utrzymać optymalne warunki w sypialni lub pokoju o powierzchni ok. 15 – 20 m kw. i w zależności od potrzeb podnieść temperaturę lub ją obniżyć. Poza ochłodzeniem nagrzanego powietrza równocześnie zachodzi proces usunięcia nadmiaru wilgoci, a im mniej wilgoci w nagrzanym pomieszczeniu, tym lepsze samopoczucie domowników.

Budowa klimatyzacji domowej

kobieta ustawia temperaturę klimatyzacji w domu

Konstrukcja i części klimatyzacji domowej zależą od wybranego systemu. W klimatyzacji kanałowej głównym elementem całej instalacji są kanały (pionowe i poziome), którymi przenoszone jest powietrze. Z kolei w klimatyzacji kasetonowej głównym urządzeniem jest klimatyzator montowany w suficie podwieszanym – z filtrami i wylotem powietrza umieszczonym w suficie.

Omawiając konstrukcję klimatyzacji skupimy się na najczęściej wybieranej do domów mieszkań klimatyzacji split oraz multisplit – z jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Co składa się na taką instalację?

 • jednostka zewnętrzna klimatyzacji – w tym urządzeniu znajduje się sprężarka, wentylator, zawór rozprężny i skraplacz;
 • jednostka wewnętrzna klimatyzacji – w środku pracuje parownik i wentylator;
 • rury miedziane łączące jednostki – montowane w ścianie rury łączą obie jednostki i przenoszą ciepło z jednostki wewnętrznej na zewnątrz – do agregatu montowanego na elewacji;
 • czynnik chłodniczy – to nie tyle "część" klimatyzacji, ile jej najważniejszy składnik – to właśnie sprężenie i rozprężenie czynnika chłodniczego sprawia, że klimatyzator pobiera ciepło z powietrza i oddaje na zewnątrz.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak działa klimatyzacja? Zasada działania klimatyzacji

 1. Wentylator umieszczony na parowniku (w jednostce wewnętrznej klimatyzacji) wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu, które ma być ochłodzone.
 2. Powietrze ochładza się na parowniku, który przekazuje ciepło czynnikowi chłodniczemu – współczesne czynniki chłodnicze to m.in. pro-ekologiczne gazy.
 3. Czynnik chłodniczy znajduje się w układzie zamkniętym, dzięki czemu przemieszcza się między zewnętrzną jednostką a wewnętrzną w miedzianych rurach; następnie zostaje sprężony i przetłoczony do skraplacza (do urządzenia zewnętrznego).
 4. W skraplaczu ciepło zostaje oddane na zewnątrz urządzenia - wcześniej gaz skrapla się i pod wpływem elementu rozprężnego klimatyzacji jest chłodzony; następnie czynnik wraca do parownika, gdzie ponownie ogrzewa się od powietrza, w którym działa klimatyzacja.

Zasadę działania klimatyzacji zobrazowaliśmy na poniższej grafice:

infografika przedstawiająca przekrój ściany dwuwarstwowej

Klimatyzacja domowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 • konstrukcja jednostki wewnętrznej – ze względu na typ montażu do wyboru są klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe i podstropowe/przypodłogowe;
 • tryby pracy – do wyboru są klimatyzatory tylko z funkcją chłodzenia lub grzewczo-chłodzące; te drugie o świetna opcja wczesną wiosną i późną jesienią, gdy potrzebujesz dogrzać pomieszczenie bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania;
 • dodatkowe funkcje – jonizowanie, filtracja i oczyszczanie, osuszanie, integracja z instalacją wentylacyjną – nowoczesne klimatyzatory mają sporo dodatkowych funkcji, które mogą ułatwić życie domownikom bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń;
 • klasa energetyczna – im mniejsze zużycie prądu deklarowane przez producenta, tym lepiej (najlepiej szukać klimatyzatorów A++ i wyżej);
 • moc jednostki – nie działa tu zasada "im więcej, tym lepiej" – dobór mocy do potrzeb to kluczowy czynnik decydujący o efektywności całego systemu; do sypialni 15 m kw. wystarczy klimatyzator o mocy ok. 2,6 kW, do salonu 25 m kw. – 3,5 kW, większego salonu 50 m kw. – ok. 5,4 k W, a do bardzo dużych, przeszklonych pomieszczeń – 7,5 kW i więcej.

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco