Szczur wędrowny - występowanie w środowisku człowieka i metody zwalczania
Otrzymaj oferty od specjalistów jak JARIMINATOR nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

JARIMINATOR

34

Szczur wędrowny - występowanie w środowisku człowieka i metody zwalczania

Autor: Jarosław Imiłowski, publikacja: 2020-05-06

W środowisku człowieka od wielu lat zadomowił się szczur wędrowny (Rattus norvegicus) gatunek tego gryzonia określamy mianem zwierząt synantropijnych, czyli takie, które znalazły schronienie w środowisku ludzkim (żyją wśród nas, zakładają gniazda, rozmnażają się).

Zdjęcie nr 1

Upodobały sobie miejsca, mają stały dostęp do wody i pożywienia lub ich resztek – piwnice, kanalizacje miejskie, magazyny,wysypiska śmieci itp.

Za wysoką populację szczura wędrownego częściowo możemy obwiniać siebie, „karmiąc” ten gatunek (rozrzucone resztki jedzenia w śmietnikach) lub nieszczelne pomieszczenia inwentarskie.

Gryzonie te potrafią dosyć szybko się rozmnażać. Samice rodzą 3-5 razy w ciągu roku do 8 młodych.

Ze strony tych zwierząt grozi nam wiele niebezpieczeństw, gdyż roznoszą one wiele niebezpiecznych chorób, między innymi dżumę i gorączkę szczurzą. Warto więc w miarę skutecznie zabezpieczać miejsca, gdzie mogą wystąpić nasi nieproszeni goście i zakładać gniazda.

Do metod walki ze szczurem wędrownym jest dostępna cała gama środków gryzoniobójczych - począwszy od sypkich granulatów, past i kostek woskowych. Jednak najpopularniejszą metodą jest montaż urządzeń deratyzacyjnych zwanych karmnikami, które uzbraja się w wyżej wymienione środki.

Substancje czynne występujące w środkach gryzoniobójczych to najczęściej: Bromadiolone, Brodifacoum, Difenacoum i Flocoumafen.

Przy prowadzeniu walki z tym gryzoniem warto wprowadzać tzw. system rotacyjny, mianowicie: na 2-3 miesiące Bromadiolone, następne na 3 miesiące Difenacoum itd., gdyż gryzoń przyzwyczaja się do tych środków bardzo szybko i może się zdarzyć, że po otwarciu karmnika deratyzacyjnego trucizna przez dłuższy nie będzie pobierana.

Angielscy naukowcy informują, że w Wielkiej Brytanii odkryto zmutowane szczury.

Reasumując: warto zatem pozbawić ten gatunek gryzonia warunków bytowych, co uniemożliwi mu rozprzestrzenianie się i rozmnażanie, wtedy walka będzie łatwiejsza i skuteczniejsza, co będzie skutkowało również naszym bezpieczeństwem.


Opracował:
Jarosław Imiłowski
JARIMINATOR

Dezynsekcja i deratyzacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 153 Specjalistów od Dezynsekcji i Deratyzacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o dezynsekcji i deratyzacji