Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

SM BUD Sp. z o.o.

35

Dziękujemy za wiadomość

Od czego zacząć remont mieszkania?

Autor: Mykola Mostovyi, publikacja: 2018-01-09

Prędzej czy później wszyscy spotykamy się z koniecznością przeprowadzenia remontu w mieszkaniu. Od czego zacząć?

Zdjęcie nr 1

Możemy podzielić remont mieszkania na trzy kategorie, w zależności od trudności i ceny takich prac:

  • minimalistyczny remont mieszkania,
  • generalny remont mieszkania i remont w stanie deweloperskim,
  • kombinowany, mieszany remont mieszkania.

Minimalistyczny remont mieszkania - najtańszy, najprostszy i najszybszy remont mieszkania. Sens takiego remontu polega na tym, aby odświeżyć wygląd mieszkania, również usunąć uszkodzenia powstałe w trakcie jego eksploatacji. Podczas przeprowadzenia napraw mieszkania zazwyczaj wykonywane są: malowanie, tapetowanie, wymiana parkietu lub paneli. Można również wymienić okna, drzwi, meble i inne elementy dekoracyjne.

Generalny remont mieszkania oraz remont w stanie deweloperskim - bardziej skomplikowany i drogi remont mieszkania w porównaniu z minimalistycznym remontem. Podczas wykonywania tego typu remontu przeprowadzane są: wymiana instalacji elektrycznej, wodociągu i kanalizacji. Możliwe jest wykonanie przebudowy pomieszczeń i pokoi, naprawy ścian, sufitów, podłogi. Taki rodzaj remontu mieszkania zaleca się przeprowadzać raz na dziesięć lat lub przy zakupie nowego mieszkania.

Kombinowany, mieszany remont mieszkania – wykorzystuje się w przypadku, gdy używasz i minimalistycznego, i generalnego rodzaju remontu mieszkania, na przykład w kuchni i łazience wykonuje się generalny remont, a w pokojach minimalistyczny.

Zdjęcie nr 2

Od czego zacząć remont mieszkania?

  1. Decyzja. Na początku musimy zdecydować się, jaki remont mieszkania chcemy zrobić - minimalistyczny czy generalny? Trzeba dobrze przemyśleć, jakie prace chcemy zrobić, jak powinno wyglądać mieszkanie po remoncie, gdzie znajdzie się stół, gdzie szafa. Jeśli jest możliwość, to najlepiej zwrócić się do profesjonalnego projektanta wnętrz, który pomoże rozwiązać wiele problemów, wynikających w trakcie modernizacji.
  2. Wybór firmy budowlanej lub brygady. Jest to jedna z najważniejszych decyzji! Komu można powierzyć realizację swojego projektu? Tu wszystko wydaje się proste, wszak dziś na rynku istnieje wiele firm, które są gotowe pomóc! Jak wybrać tych, którzy nas nie zawiodą? Na początek warto zbadać rynek firm budowlanych, porównać proponowane oferty i ceny. Jest to konieczne, aby nie przepłacać za wykonanie prac. Warto pamiętać jednak, że każda usługa ma swoją uzasadnioną cenę, a jeśli ta cena jest bardzo niska, to najprawdopodobniej odbije się to na jakości wykonania robót. Ważne jest, aby wybrana firma mogła dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty i podpisać umowę budowlaną. Umowa - jest to gwarancja, że wszystkie prace zostaną wykonane w terminie, w określonej cenie i w dobrej jakości. Przed tym jak podpisać umowę warto zapoznać się z opiniami o firmie lub brygadzie, poprosić przedstawiciela firmy o pokazanie wykonanych prac (jeśli jest taka możliwość, bo nie wszyscy są gotowi wpuścić do domu obcych ludzi) czy chociażby o zdjęcia takich prac - i tylko po tym można podpisywać umowę!
  3. Wybór materiałów do remontu mieszkania. Korzystanie z materiałów wysokiej jakości jest bardzo ważne przy wykonywaniu prac. Przy zakupie materiałów należy skonsultować się z wykonawcą prac remontowych. Zazwyczaj mają oni doświadczenie w pracy z różnymi materiałami oraz firmami i będą w stanie podpowiedzieć co kupić, a z czego lepiej nie korzystać.
  4. Finansowanie prac budowlanych. To jest ten etap, podczas którego dużo ludzi popełnia błąd.
  • Po pierwsze: zakup materiałów – trzeba być gotowym do tego, aby sfinansować zakup na 100%, ale najlepiej robić to etapami, nabywając materiał do przeprowadzenia całego etapu prac.
  • Po drugie: płatność za wykonaną pracę - zawsze należy płacić wyłącznie za tę pracę, która została wykonana. Nigdy nie płać do przodu! Zaliczki mogą być, ale nie więcej niż ta kwota, na którą została wykonana praca!

Jeżeli finanse nie pozwalają zrobić dobrego, wysokiej jakości remontu mieszkania, to lepiej podziel go na dwa lub trzy etapy. Najlepiej wykonać prace remontowe na początku w kuchni i łazience, potem w pokojach i na samym końcu w korytarzu.

I najważniejsze – warto pamiętać, że remont mieszkania nie robi się co miesiąc, więc nie warto mocno oszczędzać na pracach lub materiałach, bo później może to kosztować więcej!


Opracował:
Mykola Mostovyi
iBAU.HOW Sp. z o.o.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 329 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o remontach mieszkań

Skontaktuj się