Wykończenie podłogi panelami – co należy wiedzieć?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak IA Budownictwo Mieszkaniowe nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

IA Budownictwo Mieszkaniowe

783

Wykończenie podłogi panelami – co należy wiedzieć?

Autor: IA Budownictwo Mieszkaniowe, publikacja: 2021-05-25

Panele są łatwym w montażu i utrzymaniu sposobem na wykończenie podłogi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kolorów, ale to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału. Warto również zaznajomić się z możliwymi alternatywami.

Panele podłogowe do salonu

Po pierwsze – jakie wyróżniamy rodzaje paneli?

Podstawowe typy to:

  1. Panele laminowane – imitują drewno, mają układ warstwowy, przy czym rdzeń tworzą płyty wiórowe lub HDF/MDF. Warstwa zewnętrzna, na którą z reguły najbardziej zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, to laminowany papier nadający kolor i wzór. Dzięki takiej budowie są tańszą opcją wykończeniową.

  2. Panele drewniane – oferują większe grubości niż laminowane, produkowane są w całości z drewna klejonego w warstwach. Warstwa wierzchnia również jest z czystego drewna o wysokiej jakości i wytrzymałości. Z uwagi na budowę i materiał będzie to opcja najdroższa.

  3. Panele drewnopochodne – można powiedzieć, że stanowią połączenie paneli laminowanych i drewnianych. Rdzeń stanowią płyty HDF lub MDF, jak w laminatach, ale warstwa wierzchnia jest z naturalnego drewna, jak w panelach drewnianych.

Po drugie – jak montuje się panele?

To aspekt istotny zwłaszcza dla osób, które chcą podjąć się montażu paneli samodzielnie. Wyróżniamy tutaj dwie podstawowe możliwości:

  1. Łączenie bezklejowo, najczęściej na klik – najbardziej popularne obecnie rozwiązanie, szybki montaż poprzez dopasowanie do siebie kolejnych paneli dzięki mechanicznym połączeniom. Powstała w ten sposób podłoga to tzw. podłoga pływająca, która nie jest przytwierdzona mechanicznie do podłoża ani do ścian, wymaga elastycznej izolacji rozprowadzonej przy ścianach wokół montowanej podłogi.

  2. Łączenie na klej – montaż zapewniający sztywniejszą podłogę, do wpustów paneli wprowadzamy klej. Należy to zrobić w niewielkiej ilości, tak, aby nadmiar nie wypłynął na zewnątrz.

Po trzecie – jakie są dodatkowe parametry techniczne?

Najważniejszą cechą materiałową paneli jest klasa ścieralności. To parametr decydujący o ich zastosowaniu. Wyróżniamy pięć klas: od AC1 do AC5. Klasa pierwsza AC1 oznacza małą odporność na ścieranie, a ostatnia AC5 – najwyższą. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli podłoga będzie mocno użytkowana. Być może warto poświęcić w związku z tym w pewnym stopniu niską cenę, która będzie bezpośrednio związana z niższą ścieralnością, jeśli chcemy, aby podłoga służyła nam jak najdłużej. Przykładowo w sypialni nastawić się można na mniejszy ruch i tym samym potrzebę mniejszej klasy ścieralności niż w salonie czy przedpokoju.

Istnieje jeszcze inny parametr zwany twardością. To wartość podawana dla paneli drewnianych. Twardość oznaczana jest według skali Brinella. Najlepszą twardością będą miały panele z wierzchnią warstwą z drzewa egzotycznego (4 BHN i w górę), a najgorszą – z drzew iglastych (ok. 1,5-2 BHN).

Po czwarte – jaka jest alternatywa dla paneli?

Mowa tutaj o deskach podłogowych. W pierwszej chwili można pomylić je z panelami drewnianymi, nie jest to jednak ten sam materiał. Deska może być zarówna warstwowa, jak i z litego drewna. Oczywiście to wszystko będzie rzutowało też na cenę, ale podłogę z desek można odnawiać i cyklinować, natomiast panele mogą wymagać po zniszczeniu po prostu wymiany. Podłoga z desek będzie też zapewniać lepszą izolacyjność termiczną niż z paneli.

Co do samego drewna, wybór jest dość szeroki. Deski mogą być wykonywane zarówno z drzewa iglastego, jak i liściastego. Każdy rodzaj drewna to inne wykończenie wizualne podłogi. Przy wyborze desek należy kierować się takimi samymi parametrami jak w przypadku paneli – klasą ścieralności oraz twardości.

Układanie paneli a ogrzewanie podłogowe

Odpowiedni dobór rodzaju paneli do pomieszczenia i sposobu użytkowania zapewni długą żywotność podłogi. Obecnie często też wykonuje się ogrzewanie podłogoweMożna na nie planować wykończenie z paneli, ale należy wtedy sprawdzić dokładnie informacje od producenta na ten temat. Panele przeznaczone do stosowania na ogrzewanie podłogowe będą w ten sposób konkretnie opisane.

Układanie paneli i parkietów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 74 571 Specjalistów od Układania Paneli i Parkietu najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o układaniu paneli i parkietów