specjalista myje panele fotowoltaiczne szczotką myjącą na kiju - w 2021

Mycie paneli fotowoltaicznych. Jak i czym czyścić je bezpiecznie?

Mycie paneli fotowoltaicznych. Jak i czym czyścić je bezpiecznie?

Mycie paneli fotowoltaicznych to obowiązek każdego posiadacza instalacji. Brud nagromadzony na ogniwach ogranicza ilość docierającego do nich światła. W rezultacie skutkuje to spadkiem wydajności instalacji do nawet 20%. Mycie paneli fotowoltaicznych to jednocześnie ich konserwacja i dbałość o estetykę. Jak i czym prawidłowo je czyścić? Wyjaśniamy.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 5 lipca 2022 05.07.2022 Czas lektury: 6min

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy trzeba je czyścić?

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Chociaż można znaleźć na ten temat różne opinie, to faktem jest, że moduły fotowoltaiczne wymagają regularnego czyszczenia, konserwacji i przeglądów. Panele fotowoltaiczne naturalnie pokrywają się brudem: kurzem, sadzą, osadami organicznymi, piaskami i pyłkami.

Wszelkie osady mają negatywny wpływ na uzyski z instalacji oraz funkcjonowanie fotowoltaiki. Brudne ogniwa nie będą maksymalnie wydajne. Dlatego czyszczenie paneli to coś więcej niż kwestia estetyki, chociaż nie należy o tym zapominać. Regularne czyszczenie gwarantuje mniejsze osadzanie się brudu. Co za tym idzie, mycie paneli przebiega sprawniej i zużywa mniej detergentów, a więc jest bardziej ekologiczne.

Czytaj też: Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 079 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czym myć panele fotowoltaiczne? Przydatny sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego sprzętu oraz detergentów. Potrzebne będą:

 • ręczna szczotka do mycia paneli (najlepiej teleskopowa, zwiększa zasięg),
 • dobry środek (płyn) do czyszczenia ogniw.

Na potrzeby przydomowej instalacji powyższe sprzęty będą wystarczające. Do mycia trzeba wybrać dedykowany, delikatny detergent, który bez szorowania usunie brud eksploatacyjny i mineralny. Potrzebna będzie też oczywiście woda.

Większe instalacje, np. farmy fotowoltaiczne i panele na dachach hal, czyszczone są za pomocą specjalistycznego sprzętu, czyli automatycznych robotów do mycia paneli fotowoltaicznych. Takie gotowe zestawy składają się z m.in. węża wysokociśnieniowego, lancy strumieniowej czy urządzenia do bezstopniowej regulacji przepływu i ciśnienia wody. Wysoka siła mechaniczna obracających się szczotek usuwa większość zanieczyszczeń.

Ważne!
Na wielu stronach można znaleźć ostrzeżenia dotyczące używania myjki ciśnieniowej do ogniw. Mimo tego wciąż znajdują się osoby, które w ten sposób niszczą instalacje. Dlatego tym bardziej lepiej jest zlecić czyszczenie fotowoltaiki sprawdzonej firmie. Niewłaściwa konserwacja paneli może doprowadzić też do utraty gwarancji producenta.

Czym najlepiej myć panele?

Do mycia fotowoltaiki najlepiej nadadzą się woda destylowana, miękka gąbka oraz środek przeznaczony do tej czynności. Wybór płynu do czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest prosty. Należy poszukać detergentu, który:

 • czyści i odkamienia powierzchnię,
 • tworzy warstwę przepuszczającą promienie słoneczne w 100%,
 • zapobiega powstawaniu smug oraz likwiduje zjawisko aureoli,
 • jest antystatyczny.

Idealny środek powinien być całkowicie biodegradowalny oraz powinien tworzyć ochronną hydrofobową powłokę, aby ograniczać proces ponownego zabrudzenia.

Ważne:
Nie należy myć paneli zwykłym preparatem do szyb i luster. Spowoduje to powstanie brzydkich smug i nie usunie brudu w całości.

5 zasad czyszczenia paneli fotowoltaicznych

spłukiwanie paneli fotowoltaicznych po ich czyszczeniu

Mycie fotowoltaiki wydaje się proste, ale należy pamiętać o tym, że w najprostszych czynnościach można popełnić poważne błędy. Dlatego naprawdę warto zlecić tę czynność wyspecjalizowanej firmie.

Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad czyszczenia paneli fotowoltaicznych:

 1. Czyszczenie paneli należy zaplanować na pochmurne dni, ale nie deszczowe. Powinno się to robić wczesnym rankiem lub późnym popołudniem – nie w pełnym nasłonecznieniu.
 2. Do mycia trzeba używać zimnej lub letniej wody.
 3. Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo (zasady BHP). W przypadku mycia ogniw znajdujących się na dachu – zachować szczególną ostrożność.
 4. Podczas mycia fotowoltaiki zakazane jest używanie twardych mopów i szczotek z ostrym włosiem. Takie powierzchnie mogą porysować i/lub uszkodzić ogniwa.
 5. W prawidłowym czyszczeniu ważna jest kolejność. Najpierw należy użyć detergentu, następnie odczekać kilkanaście sekund i dopiero wytrzeć powierzchnię miękką ściereczką, a następnie spłukać.
Pamiętaj!
Jeśli zaczniesz czyścić nagrzane od słońca ogniwa i polejesz je zimną wodą, mogę one ulec pęknięciu. Właśnie z tego względu nie myje się paneli w środku dnia, w pełnym nasłonecznieniu.

Mycie paneli fotowoltaicznych – cena

Eksploatacja i konserwacja paneli fotowoltaicznych związana jest z kosztami. Na szczęście mycie fotowoltaiki nie jest drogie. Cena za umycie 1 m2 paneli fotowoltaicznych waha się od ok. 5 do 25 zł/m2. Tak duża rozbieżność w cenie wynika z różnych czynników:

 • wielkości instalacji (liczby ogniw do czyszczenia),
 • ich umiejscowienia (mycie paneli na dachu będzie droższe, bo jest trudniejsze i bardziej niebezpieczne),
 • stopnia zabrudzenia,
 • wysokości, na jakiej znajdują się ogniwa - te znajdujące się wysoko mogą wymagać użycia podnośnika),
 • tego, jak daleko zleceniobiorca musi dojechać do klienta.

W przypadku samodzielnego wykonywania robót ponosi się koszt sprzętu czyszczącego oraz detergentów. Finalnie taniej może wyjść zlecenie tej usługi – osoby, które nie wiedzą, jak myć panele fotowoltaiczne (zwłaszcza na dachu), zużyją dużo więcej środka czyszczącego niż trzeba.

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Mycie fotowoltaiki należy wykonywać wczesną wiosną oraz jesienią. Na wiosnę usuwa się zanieczyszczenia z sezonu zimowego, w tym wszelkie osady z topniejącego śniegu, spaliny i sadzę. Z kolei jesienią z ogniw usuwa się standardowe zabrudzenia, a także opadające liście i drobne gałęzie. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych to także okazja do sprawdzenia ich stanu – czy nie ma żadnych uszkodzeń i zarysowań widocznych gołym okiem.

Nie można myć paneli w pełnym nasłonecznieniu. W ten sposób można doprowadzić do ich pęknięcia. Dlatego zaleca się czyszczenie w porach: porannej i późnym popołudniem. W upalne dni trzeba mieć na uwadze, że ogniwa będą dłużej nagrzane.

Dopiero planujesz fotowoltaikę? Przeczytaj: Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw dla domu jednorodzinnego?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco