Rekordowy wzrost zainteresowania fotowoltaiką w Polsce!

Fotowoltaika nigdy nie była tak popularna! Według raportu dotyczącego europejskiego rynku fotowoltaicznego Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem wzrostu mocy PV. W 2020 roku w kraju odnotowano wzrost mocy o 2,2 GW. A to nie jedyne fakty świadczące o rekordowym zainteresowaniu fotowoltaiką! Dodatkowo według prognoz popularność paneli fotowoltaicznych ma jeszcze wzrosnąć.

Co świadczy o wzroście zainteresowania mocą PV w Polsce?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce zaczęły cieszyć się popularnością pod koniec 2018 roku. Od ponad dwóch lat można zaobserwować wzrost całego europejskiego rynku fotowoltaicznego. W grudniu 2020 r. SolarPower Europe (stowarzyszenie branży fotowoltaicznej) opublikowało raport na ten temat. Z dokumentu jasno wynika, że fotowoltaika w Polsce, a także w Europie, nigdy dotąd nie była tak popularna.

Co prawda daleko nam do Niemiec, które w 2020 r. dodały 4,8 GW nowych mocy, ale wynik 2,2 GW dla Polski jest czymś niezwykłym. To aż dwa razy więcej niż w 2019 roku! Tym samym Polska znalazła się na czwartym miejscu raportu dotyczącego europejskiego rynku fotowoltaicznego. Nasz kraj wyprzedziły: Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Czytaj też: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Z kolei według danych Agencji Rynku Energii zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wynosi aktualnie ponad 3,7 GW. Dane podsumowujące zainteresowanie fotowoltaiką pochodzą z listopada 2020 roku. Agencja Rynku Energii podkreśla, że w stosunku do listopada 2019 roku, wynik jest wyższy o 174,2%.

Dlaczego fotowoltaika staje się tak popularna?

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to szereg zalet, jednak jej kupno i montaż są bardzo drogie. Mimo tego Polacy coraz częściej sięgają po to rozwiązanie. Co wpływa na wzrost zainteresowania fotowoltaiką w Polsce?

  • Liczne programy europejskie i państwowe, które polegają na dofinansowywaniu instalacji fotowoltaicznych – ich montażu oraz zakupu (np. program Mój Prąd, Czyste Powietrze, Prosument Energia Plus, Agroenergia).
  • Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2019 r. Nowe przepisy wprowadziły wiele zmian w systemie wsparcia dla energii elektrycznej wytwarzanej z instalacji fotowoltaicznej.
  • Niższe rachunki za prąd.
  • Względy ekologiczne (wyższa świadomość ekologiczna Polaków).

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy Polacy nadal będą instalować panele fotowoltaiczne?

Czy obecne wyniki to nie jest po prostu chwilowy trend? Wiele faktów wskazuje na to, że zdecydowanie nie. Ponadto Projekt Polityki Energetycznej Polski z 8 września 2020 roku zakłada, że do 2040 roku nastąpi istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice. W 2030 r. ma wynosić ok. 5-7 GW, a w 2040 r. ok. 10-16 GW.

Z pewnością na prognozowany wzrost zainteresowania wpłyną także nowe warunki techniczne 2021, większa wydajność fotowoltaiki oraz rosnące rachunki za prąd. Norma WT 2021 zakłada obniżenie współczynnika przenikania ciepła i obniżenie zużycia energii pierwotnej o 25% w stosunku do starych norm. Nie jest to możliwe z wykorzystaniem tradycyjnych sposobów ogrzewania, więc konieczne może być przejście na pompy ciepła. Aby nie zwiększać zużycia energii pierwotnej (pompy ciepła zużywają energię elektryczną), można zainstalować instalację fotowoltaiczną.

Czytaj też Opłacalność fotowoltaiki

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty