panele fotowoltaiczne na dachu z dachówki w czerwonym kolorze

Recykling paneli fotowoltaicznych – powstanie nowa technika utylizacji ogniw?

Żywotność paneli fotowoltaicznych określa się średnio na 30 lat. Po tym okresie należy je wymienić, a zużyte ogniwa – zutylizować. AGH wraz z firmą technologiczno-badawczą 2loop Tech pracują nad innowacyjną metodą recyklingu paneli. Chcą odzyskać jak najwięcej materiałów z ogniw, które już straciły swoją sprawność.

Niemal stuprocentowy recykling zużytych paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne powstają z różnorodnych materiałów: krzemu, metali i tworzyw sztucznych. Gdy ogniwa stracą swoją sprawność, uznawane są za elektrośmieci. W związku z tym naukowcy cały czas szukają efektywnych metod recyklingu baterii słonecznych.

AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza) wraz z firmą technologiczno-badawczą 2loop Tech chcą opracować innowacyjną technologię, która pozwoli na prawie stuprocentowe odzyskanie elementów użytych modułach fotowoltaicznych. AGH ma w planach przeprowadzenie badań laboratoryjnych oraz opracowanie metody przetwarzania paneli.

Nowatorska technika recyklingu modułów fotowoltaicznych – szczegóły

Badania będą prowadzone w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Z kolei prace wdrożeniowe i uruchomienie prototypowej linii technologicznej będzie mieć miejsce w zakładzie 2loop Tech w Czaplach pod Toruniem. Według zapowiedzi prof. dr. hab. inż. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH ich innowacyjne rozwiązanie ma być “w stu procentach ekologiczne” i “efektywne ekonomicznie”. To oznacza, że ze zużytych ogniw będzie można uzyskać praktycznie wszystko – od tworzyw sztucznych po srebro (w formie umożliwiającej ponowne wykorzystanie).

Jednak na nową metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych trzeba jeszcze trochę poczekać. Badania mają potrwać do października 2022 roku, a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej – do końca 2023 roku. Najważniejszym jest jednak fakt, że podejmowane są konkretne działania w kierunku doskonalenia technologii fotowoltaicznej (nie tylko pod względem jej sprawności czy wydajności). Dzięki temu już wkrótce będzie można mówić z całym przekonaniem, że moduły PV to naprawdę “czysta energia”.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika – porady, ranking 2021, najlepsi sprzedawcy paneli fotowoltaicznych

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty